Babil Serisi Kitaplığı – 25 Ağustos 1983 ve Diğer Öyküler

“Jorge Francisco Isidoro Luis Borges Acevedo” Ne büyüleyici bir isim, değil mi? Tabiki sadece ismi değil, sahip olduğu devasa edebiyat, tarih ve sanat bilgisi, yabancı dil becerisi, hayalgücü, betimleme yeteneği ve okuyucuyu bir anda içine çekip bırakmayan edebi tarzı ile de büyüleyici bir yazar. 1955 yılında (56 yaşında) kalıtsal bir hastalıktan dolayı kör olmasına rağmen edebiyattan kopmamış, annesi ve arkadaşları vasıtası ile yazmaya devam etmiştir. 1986 yılında hayatını kaybeden Borges, özellikle fantastik ögeleri ağır basan kendine özgü tarzı ile sadece Latin edebiyatını değil, tüm dünya edebiyatını etkisi altında bırakan en önemli yazarlar arasındaki yerini almıştır.

Dünya edebiyatına kazandırdığı yazı ve şiirleri ile yetinmeyip gelmiş geçmiş en değerli seri olarak görülen Babil Kitaplığı Serisi’ni de bizlere kazandırmıştır. Peki, nedir bu Babil Kitaplığı Serisi? Neden bu kadar önemlidir? Neden efsanevi bir seri niteliğini almıştır? Elimden geldiğince sizlere sunmaya çalışayım.

Borges, nadir kitapların bulunduğu Arjantin Buenos Aires Ulusal Kütüphanesi yöneticisiyken, sahip olduğu engin bilgi ve tecrübesi ışığında dünya edebiyatına damgasını vurmuş yazarların gerçeküstü edebiyat ögeleri ağır basan öykü ve masallarını bir seri halinde hazırlamak istemiş ve 28 kitaplık bir seri oluşturmaya karar vermiştir. Bu 28 kitaba 2 adet de kendi öykülerini barındıran kitapları ekleyince, modern edebiyatın en kıymetli seçkisi kabul edilen bu seriyi tamamlamıştır. Seriye isim olarak da, tarih boyunca yazılan tüm kitapları barındırdığına inanılan efsanevi Babil Kitaplığı adı verilmiştir. Daha önce Dost Kitapevi tarafından yayınlanan seri büyük ilgi görmüştür. Şubat 2016 tarihinden itibaren bazı kitapları tekrar dilimize çevrilerek düzenlenmiş ve Kırmızıkedi Yayınevi tarafından basılarak raflardaki yerini almaya başlamıştır. Bugüne kadar serinin 24 kitabı basılmış olup 2017 yılının sonuna kadar tüm serinin basılması için çalışmaların devam ettiği bilgisi verilmiştir.

Serinin ilk kitabı Borges’in “25 Ağustos 1983 ve Diğer Öyküler” adlı kitabıdır. Bu kitabı, seriye başlamanın verdiği büyük heyecan ile bir solukta okudum. Siz değerli kitapseverlere bu kitap hakkındaki yorumumu arz etmek istiyorum:

Kapak tasarımı olarak zaten büyük bir çekiciliğe sahip olan kitabı açar açmaz büyük bir sürprizle karşılaştım. İki sayfalık önsözü gördüğümde “Kim yazmış acaba önsözü?” sorusunun cevabı karşısında Enis Batur’u görünce şaşırmamak ve dolayısıyla sevinmemek elde değildi. Onun gözünden ve kaleminden Borges’i bu kısa yazıyla okumak gerçekten büyük keyif verici oldu. Müteakibinde Borges’in gerçeküstü öğeleri içeren 4 adet muhteşem öyküsü ile karşılaşıyorsunuz. Özellikle “Mavi Kaplanlar” benim en beğendiğim öykü oldu. Kitabın yarısından sonrasında ise “Borges: Olduğu Gibi” başlığı altında muhteşem bir söyleşi bulunmaktadır. Borges’in kendi ağzından, çocukluğundan itibaren hayatı, düşünceleri, edebiyat tutkusu gibi kendisini çok daha iyi tanımamızı sağlayacak, soru-cevap şeklindeki bu söyleşi mutlaka tüm kitapseverler tarafından okunmalı düşüncesindeyim. Özellikle 4 yaşında okumaya başladığı, o yaştayken okuduğu kitapları gördüğünüzde hayrete düşeceğinize eminim.

Sonuç olarak; muhteşem Babil Kitaplığı Serisinin ilk kitabı ile bu büyülü dünyaya adım attım. Serinin diğer kitaplarını da okudukça sizlere yorumlarımı sunmaya devam edeceğim.

25 Ağustos 1983 ve Diğer Öyküler
Babil Serisi Kitaplığı
Jorge Luis Borges
Kırmızıkedi Yayınları
Çeviren: Mesut Özden Gözütok
111 Sayfa, 2016

Erdal Erünlü

Uyumak için değil, uyanmak ve edebiyatın o uçsuz bucaksız derinliğinde ruhumu doyurmak için okuyorum. Her yeni kitapta bambaşka alemleri keşfetmek, tüm karakterlerin yerine kendimi koyarak hayata bakış yelpazemi genişletmek için okuyorum. 25 yıllık askeri personelim. En büyük ilgi alanlarım dünya ve özellikle Latin edebiyatı, mitoloji ve ortaçağ tarihi. Hayattaki en değerli 3 varlığım; kutsal vatanım ve asil milletim, dünyalar tatlısı 2 oğlum ve elbette kitaplarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.