Babalar ve Oğullar

Babalar ve Oğullar – Ivan Turgenyev

Babalar ve Oğullar dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri olup Turgenyev ‘ in de başyapıtıdır. Roman nesiller arası fikir ayrılıklarını çarpıcı bir şekilde ortaya koyar. Baş kahraman Bazarov kaba, kalpsiz,romantizmi reddeden, soğuk ve gerçekçi bir tiptir. Bu konuda Turgenyev der ki ” Eğer okuyucu Bazarov’u tüm kabalığıyla, kalpsizliğiyle, acımasız soğukluğu ile sevemediyse ben suçluyum ve amacıma ulaşamadım demektir “. Yazara buradan bir selam eder ve amacına ulaştığını söyleyebiliriz. Çünkü; evet tüm bu kötü karakter, soğuk insan nitelemelerine rağmen Bazarov karakteri son derece sempatik geliyor.

Turgenyev kuşaklar arası çatışmayı ortaya koyarken, Bazarov karakteri üzerinden Rusya’da ilk kez ” nihilist ” terimini kullanan kişi olur ve tabi o dönem sert eleştirilere maruz kalır. Radikaller ve liberaller arasında ciddi tartışmalara sebep olur. Ayrıca Rusya’nın o dönem ki tarım faaliyetleri ve yazarın bu konuda ki düşünceleri, soylular ve serfler arasında ciddi sınıf farkı olması gibi konuların, olayların içine yedirilerek zamanın fotoğrafını gözler önüne serdiğini söyleyebiliriz . Kitapta bir çok yerde kendimize pay biçeceğimiz ya da kendimizden bir şeyler bulacağımız yerler olduğunu düşünüyorum.

Yazarın toplumsal, felsefi, siyasi ve edebi düşüncelerini dile getirirken roman karakterlerini araç olarak kullandığını söyleyebiliriz. Bütün karakterlerin ve olayların Bazarov da birleşip yine hikayenin Bazarov da bitmesi de bunun göstergesidir diye düşünüyorum. Zira romanda önemli olan; olaylardan ziyade, diyalogların ve düşüncelerin önemi ve aynı zamanda o dönem Rusya’sının yapısını anlama ve düşünce şekline ışık tutmasi diyebiliriz. Bu sebeple romanda ön plana çıkan karakterler değil romanın düşüncesidir.

Rus tarihçisi Baskakov’un tespitine göre Turgenyev ‘ in ataları Tatar Türkleri soyundan gelmektedir. İyi bir eğitim almış ve Almanca, İngilizce, Fransızca, Yunanca ve Latince bilmektedir. “Bir Avcının Notları” adlı eseri sayesinde üne kavuşmuştur. Romanlarında kendi çocukluğunun izlerini bulmak mümkündür. Örneğin tıpkı annesi gibi çiftlik sahibi karakterleri ve onların yanlarında çalışan kişiler ve tarım faaliyetleri konularini işlemiştir.

Romana kısaca değinecek olursak; “Arkadiy tatilini geçirmek için evine dönerken arkadaşı Bazarov’u da davet eder. Bazarov’da bu teklifi kabul eder ve Arkadiy’in babasının çiftliğine giderler.
Bazarov doktor olma yolunda ilerlemekte ve çiftlikte geçireceği bu süreyi bilimsel çalışmalarla geçirmeyi düşünmektedir.
Bu misafirperver aile Bazarov’u ağirlarken, Arkadiy’in amcası Pavel ile Bazarov birtakım felsefi ve toplumsal konularda ve nihilizmin doğası hakkında sohbetler etmektedirler. Bu iki karakterin birbirlerine pek de ısındıkları söylenemez. Aralarında ki bu sohbetler devamli tartışmalara dönüşmekte ve Pavel kendini hakarete ugramış hissetmektedir.
İlerleyen günlerde Bazarov çiftlikte kalmaktan sıkılır ve Arkadiy ile komşu çiftliğe, güzel dul Anna Sergeyevna’yı ziyarete giderler. Bazarov Anna’ya aşık olur Anna’da ona ilgi duymaktadır. Ancak Anna bencil ve rahatina düşkün bir kadındır. Bu nedenle Bazarov’un aşkına karşılık vermez.
Arkadiy ise Anna’nin kız kardeşi Katya’ya aşık olmuştur ve hikayenin sonunda onunla evlenecektir .
Bazarov aşkına karşılık bulamayınca Arkadiy’in çiftliğine geri dönerler.

Bir gün Pavel, Bazarov ile abisinin eşi (Arkadiy’in babasi )Fenitckayi samimi bir şekilde görür. Bu olay üzerine bütün bunları kendine yediremez ve Bazarov’u düelloya davet eder ve sonucunda Pavel hafif bir yara alır. Bunun üzerine Bazarov daha fazla çiftlikte kalamaz ve babasının yanına döner.
Bazarov ailesinin yanına döndükten sonra çiftliğe gelen bir hastaya bakarken tifüs mikrobu kapar ve aynı hastalıktan kısa bir süre içerisinde ölür. ”

Kitabı okuduğunuzda gerek Bazarov ve Arkediy karakterlerinin babaları ile diyalogları temelinde, gerekse Rusya’nın entellektüel hayatı ve yaşayış şeklini incelediğimizde genç neslin sorgulamaları belki de benim gibi size de tanıdık gelecektir . 😉
Bol okumali keyifli günler diliyorum.

Babalar ve Oğullar
Ivan Turgenyev
İş Bankası Kültür Yayınları

» Kitap Cafe

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Coşkuyla Ölmek

Coşkuyla Ölmek

   Her okuyucu fark etmese de kitaplar dünyasında kendisine ait bir edebiyat alanı oluşturur. Bunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir