Ayna Ayna

Yeni bir yazar ama bilinen bir isim Yeşim Doran. Farklı iş kollarında yer alsa da en çok bilinen yönü ünlülerin menajerliğidir. Şimdi sıfatlarına “yazarlık” sözcüğünü de ekledi.

Yeşim Doran, içinde kadınların ve kadın duygularının yer aldığı kimi karmaşık kimi masalsı kimi anlatı şeklinde olan on adet öykünün yer aldığı Ayna Ayna kitabıyla yayın hayatına ilk adımını atmıştır.

“En masumundan en soysuzuna onlarca travmanın bileşkesi benliklerimiz. Bizi biz yapan ise bunlar değil desem… Düşlerdeki yanılsamalar, kâbuslardaki sayıklamalar bunlar da değil desem… Bir gün aynaya bakıp da izlerini, çiziklerini, yazdıklarını ve kendini sevmeye başlamak desem… “ diyen ve bu düşünceyle öykülerini yazan Yeşim Doran, kitabı Ayna Ayna’da kadınların yalnızlığını, arada kalmışlıklarını ki bu arada kalmalar kararsızlıktan ziyade travmatik durumların verdiği buhran hissi ve düşüncelerdir; tüm bunlara rağmen yine de kadın olarak güçlü olmayı başarmalarını anlatmaktadır.

Kitap iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm Yanılsamalar ve İkinci bölüm Sayıklamalar içinde beşer öykü yer almaktadır.

İlk öyküsü Bağbozumu’nda aralarında özel bir bağ olan bir anne ve kızın öyküsü anlatılmaktadır. Öyküde annenin ölümünün genç kadın üzerindeki etkileri yansıtılmıştır.

İkinci öykü Menajer’de ise kadınların hepsinin içini titretecek bir yazım mevcuttur. Evli bir kadının uğradığı tecavüz ve üzerindeki baskı aktarılmıştır.

Üçüncü öykü Fancy ise, genç bir kadının hayal mi yoksa gerçek mi olduğu ayırt edilemeyen dostu, gölgesi Fancy ve diğer kişiler arasında yaşadığı kararsız tutumlar anlatılmıştır.

Dördüncü öykü Warhol ve Biya’m ise gerçek bir yaşam üzerinden kurgulanmıştır. Bir ailenin taşıdığı sır ve bu sırla bir kadının yüzleşmesi yer almaktadır.

Beşinci öykü Leke ise biraz fantastik kurguya sahiptir. Özel güçleri olan bir kadının toplumun kalıpları ve öğretileri karşısında cezalandırılması anlatılmaktadır.

Altıncı öyküde ki Birer Paragraftır Yalanlarımız Kendimize‘de deneme türünde yazıldığı hissedilen bir metindir. Kadınların mahremliği ve dış dünyanın kadın algısı üzerine eleştirel bir yazım mevcuttur.

Yedinci öykü Suçüstü Üçlemeleri’nde kadının beden algısı, bekaret gibi konular ve toplumsal yapı üzerine düşüncelerin konuştuğu bir yazı bulunmaktadır.

Sekinci öykü Saat Kulesi’nde kadına şiddetin hikayeleştirildiği bir yapı söz konusudur.

Dokuzuncu öykü 27’de zaman ve yaş dönümü üzerinedir.

Onuncu öykü Ayna Ayna’da bir kaza, bir aile ve kazadan kurtulan kardeşin yaşadığı travma ile kendini arayışı arasındaki bağlantı aktarılamaya çalışılmaktadır.

Öykülerin ilk bölümünde biraz daha somut bir öykücülük varken diğer bölümde denemeye yakın bir anlatım bulunmaktadır. Her iki bölümde de bilinç akışı tekniğinin kendini gösterdiği ve hafif soyut anlatım söz konusudur.

Okunduğunda üzerinde düşündüren ama acitasyon da yapmayan bir yapısı vardır.

Kitabın size Ayna olduğu keyifli bir okuma dilerim.

Ayna Ayna
Yeşim Doran
Küsurat Yayınları
94 Sayfa, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir