Aşk Zamanı – Necib Mahfuz

Nobel ödülü kazanan ilk müslüman ve tek Arap yazardır. “Ortadoğu’nun Balzac’ı” olarak tanınır. 

Kahire’nin tarihi mahallelerindeki yaşamı; modern ve geleneksel yaşam arasında denge kurmaya çalışan sıradan insaları anlattı; pek çok kitabı Arap fimlerine konu oldu.

Kitap ilk bölümü masalsı bir anlatı ile Ain hanımı anlatıyor ve siz Binbir Gece Masalları gibi bir öykü bekliyorsunuz.İlk bölümlerde Necip Mahfuz ve Hikayeci arasında geçişlerin olması orijinal bir anlatım tarzı olmuş.Hikayeci, Ain hanımın kusursuz karakterine dair özelliklerini anlatırken Necib Mahfuz araya girerek bu durumun normal olduğunu açıklayarak öyküye gerçeklik kazandırmış.Kurgu eski Türk filmleri kıvamında. Bir sonraki olayda neler yaşanacak diye heyecanlanıyorsunuz.

Aşk ZamanıYirminci yüzyılın ilk yarısında, Kahire; varlıklı, dul bir kadın: Ain hanım. Şımartarak büyüttüğü oğlu İzzet, arkadaşı Hamdun, ikisinin de âşık olduğu güzel Bedriye ve bahtsız Seyyide; bütün bir mahalle ve o mahallede Mısır’ın saklı yüzü. Necip Mahfuz, Aşk Zamanı’nda okurunu umutsuz bir aşkın çevresinde ördüğü entrikalara, yeraltı örgütlerine, kadınların cesaretle adım attığı tiyatro ve gösteri dünyasına götürüyor. Gerçekleşmeyecek hayallerin peşinde koşan, yolunu tesadüflerle ören ve kendi tercihi olan yalnızlığın içinde avunmaya çalışan amaçsız ve hedefsiz İzzet, en yakınlarının kaderini değiştirecek adımı attığında bu seçimin yalnız onlara değil kendine de ihanet olduğunu çok sonra anlayacaktır.

Çocuklara kalıtımınızı verebiliyorsunuz fakat ahlak ve terbiyeyi bu şekilde veremiyorsunuz.Bir öğretmen olarak da bunu çok yaşamışımdır; aile her türlü önlemi, her türlü çabayı vermesine rağmen çocuk karakteri gereği mi yoksa gizli zihinsel yaşantısından mıdır bilinmez sorunlu bir birey olabiliyor. Ain hanımın bütün özverisine, inancına, sabrına rağmen oğlu İzzet’in ruhunu şeytana satmasına engel olamaması gibi.

O kadar dili sade ve güzel ki ben bayıldım bu romansı öyküye. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir