FilmFilm İncelemeleri

Aşk ve Gurur

‘’Aşk ve Gurur’’ Jane Austen’ın yirmili yaşlardayken yazdığı ve geniş bir okuyucu kitlesine sahip eseridir. Aslında kitabın ismi Türkiye’de bu şekilde bilinmektedir. Orijinal adı olan ‘Pride and Prejudice’nin’’ karşılığı Gurur ve Önyargı’dır. Kitap, taşralı bir beyefendinin kızı olan Elizabeth Bennett ile varlıklı ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy arasındaki çatışmayı anlatır. Elizabeth, rahat bir yapıya sahip sürekli kitap okuyan ve etrafını gözlemleyen ayrıca dili de sivri bir karakterdir. Darcy ise, oldukça ciddi, gururlu ve kibirlidir. Taşralılara karşı soğuk ve alaycı bir tavır takınır. Bay ve Bayan Bennet ve beş kızlarından oluşan ailesi, İngiltere kırsalında, kendi çiftliklerini işleten ekonomik olarak orta sınıfa mensup bir ailedir. Bayan Bennet ölmeden önce kızlarını evlendirmek istemektedir.

Bu uğurda gösterdiği çaba da takdire şayandır. Mr. Bennet ise düzgün sessiz bir beyefendidir. Ailecek Netherfield’da yaşamaktadırlar. Netherfield’a yeni taşınan Bay Bingley’in yıllık maaşı epey yüksektir. Bu durum Mrs. Bennet’in gözünden kaçmaz. Kızlarından birisinin Bay Bingley ile evlenmesini hayal eder. Bu düşünce ile eşinin Bay Bingley’in evine ziyarete gitmesini ister. Adetlerine göre, yeni taşınan bir kişinin evine, ziyaret için öncelikle evin erkeği gitmezse, kadınlar o eve ziyarette bulunamazlar. Bayan Bennet’in bu isteğini önceden tahmin eden Bay Bennet, Bingley’in evine çoktan gitmiştir.

Bay Bennet, Bingley’e yapmış olduğu tanışma ziyaretinin ardından Bingley’in de katılacağı bir balo beklentisi içerisine girerler. Bu balo gerçekleşir. Bennet ailesi kızlarını Bingley ile tanıştırdıktan sonra Bingley, Bennet’lerin en büyük kızı olan Jane ile ilgilenmektedir. anne Bennet bundan çok hoşlanmıştır. Ayrıca Jane kardeşleri içerisinde en güzel, iyi huylu, alçakgönüllü olanıdır. Bingley’in arkadaşı Bay Darcy de, ailenin ikinci büyük kızı olan Elizabeth’in dans teklifini reddederek insanların gözünde kibirli olarak değerlendirilir. İlerleyen saatlerde, Bingley ve Jane birbirlerinden hoşlanmaya başlarlar. İlerleyen günlerde çeşitli sosyal etkinliklerde Darcy, Elizabeth’in zekasına ve çekiciliğine kapılmış olarak bulur kendisini. İlerleyen süreçlerde aralarında hem tutkulu bir aşk ortaya çıkacaktır. Ayrıca kendi yanlışlarının da farkına varacaklardır. Ayrıca kibirden egosal tavırlardan duyguya geçişin yer aldığı aşk ve gurur filmi insanı derinden etkiliyor.

2005 yapımı romantik dram türünde çekilen filmin yönetmenliğini Joe Wright yapmıştır. Film, 18. yüzyıl sonlarını İngiltere dönemini anlatmaktadır. O dönemdeki kast sistemini ve ruhsal çözümlemeleri anlatan oldukça başarılı bir filmdir. İçerisinde kitap, müzik, doğa gibi unsurlar sıklıkla yer alıyor. Ben çoğu aşk filmini sevmiyorum. Çünkü hemen tanışıp sohbet edip hemen cinsellik yaşıyorlar. Ama bu filmde hiçbirini göremezsiniz. Asalet, duruş, zarafet, öfke ne ararsanız var. Realitesi ve romantizmi üst düzeyde. Oyunculuklar muazzam ve hiçbiri sırıtmamış. Seçim oldukça başarılı geldi bana. Her bir mimik izleyiciye yansıyor.
Keira Knightley ve Matthew Macfadyen’in oyunculukları mükemmeldi. Tüm duyguları size oya gibi işliyor. Filmin, 7.8 lik bir imdb puanını hak ettiğini düşünmüyorum. Daha fazlası olabilirdi. Gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz. İyi seyirler…

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)