Aşk Ve Gurur

Jane Austen döneminin en romantik yazarlarından birisidir. İngiliz aile ve toplum yapısına dair gözlemleri oldukça net ve doğrudur. Onu kaleminden çıkan karakterleri okurken, o döneme hapsolur ve sanki onlardan biriymişcesine kapılıp gidersiniz hikayesine.

Aşk ve gururAşk Ve Gurur ya da bir diğer çevirisyle Gurur Ve Önyargı en ünlü,en çok okunan ve hatırlanan romanı olarak kabul edilebilir. Bu romanında İngiliz aile yapısını, geleneklerini ve insanların birbirine bakış açısını net bir şekilde görebiliyoruz. Kadın erkek ilişkisi adına beklentileri , sosyal statülerine göre belirlenen izdivaçları, herkesin olmasını beklediği aşikâr olan ikili ilişkileri gözler önüne seriyor Jane Austen.

Romanın adından anlaşılacağı üzere gurur ve ön yargının birlikte sürüklendiği bir ilişki bekliyor bizi. Bir kimseye ön yargıyla yaklaşmanın nelere sebep olabileceğine dair harika bir roman. Karşı tarafın gururunun önüne geçebilecek tek şey ise Aşk oluyor elbette!
Romantik, ders niteliğinde 200 yıldır dillerde olan bir eser için yerinizi ayırtın derim.

Tanıtım bülteninden
Jane Austen (1775-1817): Sadece kırk iki yıllık, gözden uzak ve sade yaşantısına karşın yazdıklarıyla “roman tarihinin ilk büyük (ve sahici) kültü” olmayı başaran bir 19. yüzyıl romancısıdır. Sayısız TV ve sinema uyarlamalarının yanısıra tüm “satış / okunma” anketlerinin de gösterdiği üzere, yazarın 1813’de yayınlanan ikinci romanı Gurur ve Önyargı tüm zamanların en sevilen romanlarının başında gelir. Bu da, sanırız, Austen’in, dünyanın pek çok yerinde geleneklerin kadına biçtiği “en iyi gelecek” rolüyle kadınların aşklarını seçme hakkı arasındaki gerilimi “mizah, zeka ve sevecenlik”le yansıtmasından kaynaklanmaktadır.

Aşk ve Gurur
Jane Austen
İş Bankası Yayınları
Türkçesi: Hamdi Koç
408 sayfa, 2006

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir