Aşk Nerede?

Sitemizin de yazarı olan sevgili Ayşe Ayhan’ın ilk kitabı olan ‘Aşk Nerede?’ 2015 yılından beri kitapevlerinin raflarında yer almaktadır.

Aşk Nerede?Kitabı okurken 80-90 ların aşk romanları klasiği olan Barbara Cartland gibi yazarların yer aldığı Beyaz dizilerin, Harlequinlerin; 2000lere geldiğimizde ise Jojo Moyes, Sarah Jio, Julia Quin vb. yazarların kitaplarında beğendiğiniz satırları, konuşmaları, içinizi ısıtan bakışları ve daha birçok detay, size tanıdık gelen ifade ve gözlemler bulunmaktadır.

Kitap, bir klasik olan ‘kaçan kovalanır’ mantığını taşıyan; romantik komediyi size okuyarak sunmaya çalışan tipik bir aşk romanı yapısındadır. Peki kitabın diğerlerinden farkı nedir? Türk kafasıyla yazılmış olmasıdır. Yazar, repliklerinde Türkçe’de sıklıkla kullandığımız nida, atasözü , argo ifadeleri kullandığından ortaya Türk usulü Amerikan aşk romanı çıkmaktadır. Zaten en çok güleceğiniz kısımlarda bu ifadelerin geçtiği olay ve durumlardır.

Gelelim kitabın konusuna ve içeriğine;

ask2Kitabın esas kızı Hande, bir reklam şirketinde Kreatif direktörü olarak çalışmakta ve patronu Kubilay’a sırılsıklam aşıktır. Evlilik teklifi alacağını beklerken terfi alıp Ankara’ya tayin edildiğini öğrenmesi, üstelik nefret ettiği şirket sekreteri Serpil ile Kubilay’ın nişan haberi ise onun için yıkım olur. Zaten burada Hande ile empati kurarak içinizden ‘Allah belanı versin Serpil, boyun devrilsin Kubilay’ gibi olağan tepkiler verebilirsiniz. Hande üzerindeki şoku atamadan şirket elemanları için düzenlenen İsviçre tatiline giderken uçağı kaçırır. Yanlış otele gider. Ama bu onun için talihsizlik değildir.

Aksine gerçek aşkı bulacağı yerdir. Eric yani otel sahibinin oğlu ile hoş olmayan durumlar yaşasa da kalbi ‘yabani’ olduğunu düşündüğü bu adama akmaya başlar. Bir ömre bedel bir haftalık tatil sonunda Hande, Eric’e aşık ama kalbi kırık olarak otelden ayrılır. Birkaç ay sonra ise eğitim için Amerika’ya gider. Bu kez olayların seyri farklı şekilde gelişir.

ask3Kitabı okurken her ne kadar kurgusal bir roman okusanız da İsviçre, Amerika ve Türkiye’de geçen zaman, mekan ve durumlarla ilgili detaylar ciddi bir ön çalışma yapıldığını göstermektedir. Hande’nin karakter özellikleri yanı sıra fiziksel özelliklerinde de Ayşe kendinden izlerini yansıtmış olduğunu görebilirsiniz.

Okuma sırasında ise zihnimde oluşan deli soruları sizinle paylaşayım;

1. Türk kızları aşık olunca bu kadar salaklaşır mı?
Cevap: Dünyanın her yerinde kadınlar aşık olunca saçma hallere girer muhtemelen.

2. Büyük aşklar kavgayla başlar niye bir klişe olarak aşk romanlarında baş köşede yer alır?
Cevap: Tutkulu bir çekim varsa çekişme vardır belki.

3. İlk aşk var mıdır?
Cevap: İlk aşkı bulanlara sormak lazım.

“Bütün aşk filmleri mutlu sonla biter. Herkes de bunu bilir. Hatta bu yüzden izlerler bu filmleri. Kendi mutsuz sonlarını unutmak için.” diyen Hande’nin hikayesinin sonunda ‘Aşk’ kazanır elbet, tüm aşk filmlerinde olduğu gibi.

Aşk Nerede?
Ayşe Ayhan
Agapi Yayınları
400 sayfa, 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir