Artık Çocuk Değiller: Boyz N The Hood

90’lardaki Amerikan Gettolarındaki İsyanın Temeline Bakış; Boyz N the Hood

Amerika’da siyahi insanlar 1992 yılında Los Angeles kentinde çıkarttıkları büyük bir ayaklanma ile haklarını arama mücadelesine giriştiler. Bizler belki de ilk kez ilgimizi bu yöne kanalize ettik. Ancak ayaklanma öncesinde durum nasıldı? Afro-Amerikanlar, getto dedikleri mahallelerde kendi aralarında nasıl bir yaşam sürüyordu? Yönetmen John Singelton, bu konuya ışık tutmak amacıyla 1991 yılında, henüz ayaklanma süreci başlamadan önce “Boyz N the Hood” filmini çekti.

Kısaca ayaklanmanın nedenine bakacak olursak, 1991 yılında Rodney King isimli genç 4 polis tarafından dövüldü. Bu olayın amatör bir kamera tarafından kayda alınması ve görüntülerin yayılması sonucunda 4 polis memuru hakkında dava açıldı. 1992 yılında mahkeme ilginç bir karara imza atarak görüntülerin de olmasına rağmen polis memurlarını suçsuz bularak beraat ettirdi. Bu sonuç karşısında özellikle Güney Los Angeles’ta yaşayan siyahi halk ayaklandı ve olaylar farklı şehirlere de sıçradı. 6 gün süren olayları Amerikan Deniz Piyadeleri güçlükle bastırdı.

Artık Çocuk Değiller

“Her 21 siyahi erkekten biri cinayete kurban gidecek. Çoğu bir siyah erkeğin ellerinde ölecek” film açılışında yazan bu bilgi aslında tüm film boyunca nelerle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor bize. Ancak daha dikkat çekici olanı ise açılış sahnelerinden birinde okulda çocukların çizmiş olduğu resimde bir polis helikopterinden arabaya doğrultulmuş ışık, ellerini kaldırmış bir siyahi erkek bulunmaktadır. Bu resimler çocuklar arasında dahi şiddet olaylarının ne kadar kanıksandığını, polis veya diğer kanun koruyucuları ne kadar içselleştirdiklerini resmediyor. Kader olmaması gerekene vurgu yapan Singelton, siyahi insanların batı dünyasında ne kadar ezildiklerini, kanunlar önünde eşit olsalar da derilerinin renginden kaynaklanan ayrımcılığı hala yaşadıklarını belirtiyor.

Artık Çocuk Değiller“Neden siyahların yaşadığı fakir mahallelerinde her köşede bir alkol dükkanı ya da bir silah dükkanı var? Bunu Beverly Hills’te göremezsiniz. Çünkü kendimizi öldürmemizi istiyorlar.” Repliği belki de en akılda kalıcı söz olarak hafızalarımıza kazınıyor. Amerikan arka sokaklarında yaşanan aslında sadece siyahilerin kanunsuzluğu ve yaşam tarzı değil. Görmezden gelen herkesin bakış açısını bize iletiyor. En az o görmek istemeyenler de suçlu. İkinci dünya savaşı sırasında Polonya’da kurulan Yahudi Gettolarına tepki göstermeyen Alman halkından bir farklarının olmadığının bir gösterisi olarak karşımıza çıkıyor. Amerikan halkı her şeyi izlediği televizyonlarından sıradan bir şov programı izler gibi bu isyanı izledi.

Filmde işlenen konu sadece karakterler ve insanlar arasında değil. Arka sokakların jargonu, kültürü ve yapısı da işleniyor. Bir insanın nasıl bir başkasının öldürebilecek konuma geldiğini bizlere gösteriyor.

John Singelton, bu film ile 2 dalda Oscar’a aday gösterildi. Ancak o dönemlerde siyahi yönetmenlerin ya da oyuncuların ödül alması çok zordu. Amerikan halkının genel yargısı Akademide de hakimdi. Oscar alamadı ancak aday gösterilmesi bile büyük bir başarı olarak kaydedildi. Başrollerinde Matrix filminde Morpheus karakterini canlandırmış Laurence Fishburne, Ice Cube, Cuba Gooding Jr bulunmakta. Los Angeles’ta 1992 yılında çıkan büyük ayaklanmanın kökenlerini merak edenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film.

Artık Çocuk Değiller
Yönetmen: John Singleton
Oyuncular: Ice Cube, Cuba gooding Jr. Laurence Fishburne
Tür: Suç, Drama
Yapım Yılı: 1991 (102 dk)
Senaryo: John Singleton
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Boyz n the Hood

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir