Genel

Antik Roma’nın Büyük Ölçekli Modeli Yapılıyor.

Arkeologlar, 35 yıldan fazla bir zamandır antik Roma’nın büyük ölçekli modelini oluşturuyor.

Plastico di Roma Imperiale olarak bilinen bu inanılmaz eski Roma Dönemi alçı modeli, antik kent, MS 4. yüzyılda nasıl göründüğünü göstermek için yaşamı boyunca arkeolog Italo Gismondi (12 Ağustos 1887 – 2 Aralık 1974) tarafından karmaşık bir şekilde tasarlandı.

Model aslında Rodolfo Lanciani’nin 1901 haritasına dayanıyor, ancak Gismondi tarafından 1950’lerden 1970’e kadar bu 1: 250 ölçekli modele genişletildi. Roma Medeniyetleri Müzesi’nde yer aldı ve hatta filmlerde kullanıldı. Bu filmlerin başında Ridley Scott’ın bol oscarlı “Gladyatör” filmi geliyor.
Gismondi’nin hassasiyeti, Colosseum ve Pantheon gibi Roma’daki anıtlar için önemli bir referans olduğu için seçkin bir ün kazandı. Ölçek modeli ilk olarak Mussolini tarafından 1933’te yaptırıldı ve Roma’da küçük bir semte ait.
Antik Roma
Bazıları modelin amacının faşist bir rejimin şehir planlaması ve propagandası için olduğuna inanıyor. 55 feet genişliğinde ve 55 feet uzunluğundadır ve şimdi gerçekten antik kentte yaşayan, oraya seyahat eden öğrenciler ve turistler için bir eğitim referansı olarak hizmet vermektedir.

Tüm çalışma, neredeyse her durumda yol eksenleri boyunca monte edilmiş yaklaşık yüz elli çerçeveden oluşuyor.

Kaynak:
http://canyouactually.com/scale-model-of-ancient-rome/

Antik Roma

Etiketler

Özkan Köprülü

1989 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de, lisans eğitimini Atatürk Üniversitesi, Gazetecilik Bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlara ve kişilere basın danışmanlığı hizmeti veriyor. Yazı yazmaya okulda başlasa da esas olarak arkadaşının kendi sitesi için yazmasını istemesi ile daha sistemli bir yola girdi. Yazı serüvenini daha sonra birkaç sitede daha sürdürdü. Son olarak burada kitapcafe.com sitesinde yazmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)