“Annemin İçindeki Ses” kitabı yazarı Deniz Üçbaşaran söyleşisi

Sizleri “sözcüksüz kitap” dediğimiz müthiş bir kitapla tanıştırmak isterim kıymetli okurlar. Ancak öncelikle kitabın yazarı Deniz Üçbaşaran Hanımefendi’ye sorularımı samimiyetiyle yanıtladığı için ve bu müthiş kitabı hayal edip, çıkardığı için teşekkür ediyorum. Yayınevine de ayrıca minnettarım bana bu fırsatı tanıdıkları için. Bütün yayın ekibi, iletişim ekibi gerçekten de işlerini özenle yapıyorlar.

Kitap çok güzel bir amaca hizmet ediyor. Annemin İçindeki Ses kitabını inceledikçe sizler neler düşüneceksiniz merak içerisinde olacağım, lütfen bana yazın @okurannebebek sayfamda görüşlerinizi bekliyorum.

Kitapta, Sözcük yok, resimler var ve gerisini hayaller hallediyor. Kitabın çizimleri gayet net, kitabın ebatları da diğer kitaplara nazaran büyük olduğu için minikler çok rahatlıkla inceleyecek ve sıkılmayacak incelerken. Biz büyükler de bazen sorular sorarak onları yönlendirebiliriz.

Kardeş telaşı içinde olan minikleri sıkmadan, sakince “kardeş” kavramına alıştıracak bir kitap. Ben bir anne olarak yürekten tavsiye ediyorum.
Deniz Hanımla yaptığımız samimi röportajımız aşağıda, sizler de keyifle okuyun. Sevgilerimle…

Annemin İçindeki Ses

Deniz Hanım, öncelikle kitabı yazarken ki hedefinizi merak ediyorum. Hedefiniz neydi?

Annemin İçindeki Ses bir kardeş bekleme öyküsü. Yeni kardeşe hazırlık, soruna dönüşebilecek, ebeveynleri zorlayabilecek, çocuk için de kabullenmesi zor bir süreç olabilir. Ben bu doğal durumu çocuk kahramanın hayalleriyle zenginleşmiş harika bir serüven gibi görmek istedim. Olaya en başından pozitif, farklı bir pencereden bakmanın mutluluk getirebileceğini düşündüm ve bunu göstermek istedim.

Kitabin sözcüksüz olması hemen ilgi çekiyor ve yazısız olmasındaki amacınız nedir? Neden sadece resimlerle anlatmak istediniz konuyu?

“Sessiz kitap” dediğimiz kitap türü, hikâyeyi sadece resimlerle anlatıyor. Sözcükler olmadan çocuğun kitap üzerinde özgürce hayaller kurmasına, yeni kurgular yapmasına olanak sağlıyor. Çocuk, kitabı okurken resimler üzerinden kendi hikâyesini yazıyor. Ben de evrensel bir konuyu evrensel bir dille anlatmayı çok uygun buldum. Özellikle bir çizer için cazip bir anlatım şekli bu. Çocuğa doğrudan, resimler üzerinden aktarıyorsunuz öykünüzü. Annemin İçindeki Ses özellikle metne ihtiyaç duymayan bir kurguya sahip.

Hayaller sizin için neyi ifade ediyor?

Hayaller olmasını istediğimiz şeylerin birer taslağı sanki. Olası şeyleri de imkânsız şeyleri de hayal edebiliyoruz. İşin sihri de burada galiba. Hayaller her şeyi mümkün kılıyor. Daha farklı bir yaşam hayal edebiliriz, içini istediğimiz gibi süsleriz ve hayal kurarak kendi dünyamızı bazen de dünyayı değiştirebiliriz.

Kitabi yazarken ki esin kaynağınız kimlerdi?

Belli bir esin kaynağım yok. Kendi yaşantım ve etrafımda tanık olduğum ilişkiler diyebilirim. Hepimizin bildiği, yaşadığı bir durum aslında. Hayat içinde gözlemlediğim negatif noktalar var. Kardeş meselesi de çözüm bulunamadığında, baş edilemediğinde bahsettiğim negatif noktalara dönüşebiliyor.

Kitabınızdaki müthiş çizimlerle çocuklarda oluşabilecek “kardeş kıskançlığı” kavramını aşabileceğini düşünüyor musunuz? Bu konuda neler söylersiniz?

Kardeşini hayatı paylaşacak bir arkadaş gibi gören çocuk kahramanımız aslında bu sorunu tek başına çözmüş. Tabii ki bu konuya dair uygun bir tek reçete olduğunu düşünmüyorum. Güzel resimler bile çare olamayabilir. Ama olumlu bakarsak algılarımızda bu yönde ilerler belki.

Kitabin daha çok okura ulaşması için neler yapıyorsunuz?

Herkese,“Ben güzel bir kitap yaptım, lütfen okuyun,” diyorum.:)

Deniz Hanım, eklemek istediğiniz düşüncelerinizi de son olarak rica ediyorum.

Biz hayal kuralım belki olur.:)

ANNEMİN İÇİNDEKİ SES
HEP KİTAP
YAZAR:DENİZ ÜÇBAŞARAN
FOTOĞRAFÇI: ARSLAN SAYMAN
36 sayfa, 2018

One thought on ““Annemin İçindeki Ses” kitabı yazarı Deniz Üçbaşaran söyleşisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir