Annem Neden Hep Mutfakta

Ah biz anneler! Neden hep mutfaktayız gerçekten? Bazen kendimi kaybediyorum mutfağa girince, gün bitmiş oluyor, mutfaktan çıktığımda. Sadece mutfak işi yapmış oluyorum çoğu zaman, birkaç çeşit yemek, tatlı, tuzlu, pasta, börek, çörek derken zaman geçiyor… Aslında hepsi çocuğum için elbette ama insan yoruluyor tabi ne yalan söyleyeyim. İnsan istiyor çocuğunun veya eşini de işin ucundan tutmasını. Sizce de öyle değil mi? Şimdiden alıştırmak lazım en çok da erkek çocuklarını ayırt etmeden.

Kitap öyle güzel ki erkek çocuklarını ve( mutfağa girmeye geç kalmış diyelim artık )babaları mutfağa davet ediyor. Bizlerin zihnine eskiler;” erkek kısmı mutfağa girmez, yemekleri anneler yapar, kızlar yardım eder”  kalıbını yerleştirmiş. İşte kitabın kahramanı Özgür de bu kalıbı yıkmaya geliyor. Hazır olun!

Özgür, hep merak eder annesinin neden hep mutfakta olduğunu… Babasının ya da ablasının neden annesine yardım etmediğine takılır bir ara. Daha sonra her evde durum böyle mi? Diye düşünürken; okuldan bir arkadaşının babasının mutfağa girdiğini öğrenince tabuları yıkmaya karar verir. Ve annesine yardım etmekle işe başlar Özgür… Annesi Özgür’ün aşçı olma fikrine sıcak bakar ama babası pek ikna olmaz.” Erkek adam aşçı mı olurmuş!” der çıkar. Ama Özgür kararlıdır. Günler sonra arkadaşının annesi kendisine çok şirin bir restoran açınca orada çırak olarak çalışmaya başlar. Servisleri getirip götürmede yardım eder. Ancak mutfak yasaktır. Dükkânda çalışan Nurten Teyze mutfağına kimseyi sokmaz. Özgür de çok merak etmektedir Nurten Teyzenin o müthiş tariflerini. Nurten Teyzeyle günler sonra bağ kuran Özgür için kapıları açılmıştır mutfağın. O sır gibi saklanan tarif defterinden, bir tarif de verir Nurten Teyze, Özgüre…

Annesinden bir günlüğüne mutfağı kendisine bırakmasını ister Özgür. Ve o müthiş tarifi uygulamaya başlar. Ancak gün sonunda kendisi de çok yorulunca anlar annesinin de mutfakta epey yorulduğunu… Becerebildiğine çok sevinir, hatta kendisi de bulduğu tarifiyle çok müthiş bir tatlı bile yapar. Tabii ki tatlısının tarifini kimselerle paylaşmaz, bu bir sırdır. Bir yiyenin bir daha isteyeceği “Gökkuşağı Püresi”ni babası da yedikten sonra ikna olur oğlunun Özgür Şef olabileceğine. Artık Özgür kararını vermiştir aşçı olacak hem nasılsa babası da” tamam” dedi.  Dünyadaki en iyi aşçılar erkeklerdir diye de duymuştu. Hem annesine yardım edecek hem de para kazanacak. Bu harika bir iş!

Kitabı okuyunca, her satırda kocaman bir sevgi bağı olduğunu anlayacaksınız. Pelin Ossmann çok güzel bir iş çıkarmış. Sadece erkeklerin mutfağa girmesi, aşçılığın güzelliği konularını ele almakla kalmamış; yardımlaşma, sır saklama, dostluk, arkadaşlık ve hayvan sevgisini de çok güzel işlemiş kitabında. Son günlerde yaşanan hayvan katliamına karşı çocuklarımıza “hayvan sevgisi aşılamayı, hayvanlara karşı sevgi ve merhamet göstermeyi” de amaç edinmiş, çok önemli noktalara değinilmiş kitapta. Sırf bu yüzden bile alınıp okutulabilir çocuklara. Her zamanki gibi önce siz ebeveynler okuyacağınız için benimle aynı fikirde olacaksınız düşüncesindeyim.

Annem Neden Hep Mutfakta Kitabı, 8-10 yaş arası çocuklarınız için ve tabi ki sizler için de ideal. Keyifle okuyacaklar ve kız olsun- erkek olsun hemen sizin yanınıza mutfağa geleceklerdir eminim. Belki siz de onlara gizli tariflerinizden birini verirsiniz ve birlikte etrafı un olsa bile, neşeyle, sevgi dolu saatler geçirirsiniz. Sonrasında kendinize müthiş bir “sevgi sofrası “hazırlayıp afiyetle yersiniz yaptıklarınızı.

Bizde küçük şefle siz okuyucular için kocaman kalpli bir kurabiye yapmaya gidiyoruz mutfağa, haydi sizde gelin. Sizler ne harikalar çıkaracaksınız acaba minik şeflerle merak ediyorum. Bir parça da @okurannebebek’e ayırmayı unutmayın ve bize bir fotoğraf gönderin.

Sevgiyle ve kitaplarla kalın. Okuyun, her fırsatta da okutun.

 

 

Annem Neden Hep Mutfakta
Pelin Ossmann
Resimleyen: Esin Bayhan
151 sayfa, 2018

2 thoughts on “Annem Neden Hep Mutfakta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir