Yazarımızı kısaca tanımak gerekirse; Feyza Hepçilingirler, izmir Kız Lisesi’ni ,ardından İÜ Edebiyat Fakültesi,Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirmiştir. İlk öyküleri Türk Dili dergisinde yayımlanan Feyza Hepçilingirler, 1979’da Kültür Bakanlığı Çocuk Yapıtları Yarışması oyun dalında başarı ödülünü ‘Yanlışlıklar’ adlı oyunu ile aldı. İzmir Kemalpaşa ve Karataş liselerinde edebiyat öğretmeni, eğitim fakültelerinde öğretim görevlisi olarak çalışmış, kendi isteğiyle 1984 yılında üniversiteden ayrılmıştır.

Öykü ve yazıları Sesimiz, Yarın, Dönemeç, Öğretmen Dünyası adlı dergilerinde yayımlandı. ‘Sabah Yolcuları’ adlı yapıtıyla Akademi Kitabevi Öykü Ödülü’nü Fazlı Yalçın’la beraber almıştır (1981). Yazarın öykü kitapları içinde: Sabah Yolcuları (1981), Eski Bir Balerin (1985), Ürkek Kuşlar (1987), Kırlangıçsız Geçti Yaz (1990), Savrulmalar (1997), Öykünmece (2000),İşte Gidiyorum, Göç Öyküleri (2009).

Ben bu yazıda, yazarın Everest Yayınlarından okuyucu karşısına çıkan ‘Anlar’ kitabını tanıtacağım. Kitap önce kapağı ile dikkatimi çekti. Üzerinde yağmur damlalarının olması sanki “Anlar”ı bu şekilde çağrıştırdığı bir izlenim yarattı. Damlaya damlaya göl olur gibi, an’lar da birike birike bir ömür oluyor nihayetinde. Feyza Hepçilingirler de, hayatı “an”lar üzerinden ele almış. Kısacık, aniden oluveren hatta farkedemediğimiz ya da farkedip de umursamadığımız birçok an karşımızda öylece duruverir. Kitap, her satırında büyük bir emek harcanmış, kısacık bölümler haline ayrılmış 101 Kısa Öykü’den oluşuyor. Öykülerin kısacık, Ferit Edgü vari olması da kitabın ayrı bir güzel yanı. Küçürek öykü tadında bir solukta okunacak cinsten.

Bu kitapta “Anlar” ile başlayan, daha sonra günlük hayatımızda karşımıza çıkmış ya da bir şekilde bir yerden duymuş olduğumuz, bize çok da yabancı olmayan hikayeleri buluyoruz. Şöyle denilebilir ki; yazar, bir insanın yaşamında karşılaşabileceği tüm anlık olayları, yaşanılan ve yaşanılması muhtemel olanları da bu kitabında dile getirmiştir. Her ayrıntısı ilmek ilmek dokunmuş. Öykü oldukça zahmetli bir iştir aslında. Farklı harmoni, hayal gücü içerirken, bireyi istemsizce kendi dünyasına çeker ve onu orda yaşatır. Feyza Hepçilingirler de belki bu yüzden “Yatmadan önce okunacak kitaplar değildir,öykü kitapları.” der. Ayrıca yazar, öykülerinde anlattıklarıyla bilinçaltımızda yer alan kişisel öykülerimizin de zihnimizde yeniden canlandırmamıza sebep oluyor. Bu da bize kitabın bir başka güçlü yanını gösteriyor. Öyküleri, romanları, dil üzerine yazılan ve eleştirileriyle tanınan, sevilen ve çokça okunan Feyza Hepçilingirler’in bu kitabı da okunmaya değer.

Kitaptan bazı alıntılar:

Unutulan

İlk aşkımla “Bu bizim şarkımız olsun!”

dediğimiz bir şarkı vardı.

“Ömrüm seni sevmekle nihayet bulacaktır” mıydı?

Yoksa,

“Unutturamaz seni hiçbir şey” mi?

Unuttum.

Akıl

Türk olduğu anlaşıldığında nedense oynamak istemiyorlar. Ama o internetten briç oynamaya bayılıyor. Neyseki çaresini buldu. Kimliğine Zimbabve yazdı. Rahat rahat oynuyor şimdi.

*****

Sevecek

‘’Buraya gel!’’

‘’Ne var baba?’’

‘’Gel ulan buraya!’’

‘’Neden?’’

‘’Seveceğim seni!’’

*****

Anons

“Sen benim kim olduğumu biliyor musun?”

Az sonra başlayacak kavganın uyarı anonsudur.

Anlar
Feyza Hepçilingirler
Everest Yayınları
166 sayfa, 2016