‘’Sürekli acı çekenler ıstıraptan kurtulamaz.’’

 

Jennifer Aniston deyince ilk aklımıza muhtemelen, hüzünlü evliliği gelebilir. Brad Pitt, Angelina Jolie ile evlenmeden önce Aniston ile hayatını birleştirmişti. Bu üzücü hikayeden sonra Aniston’ın başarılı oyunculuğu ve sempatik tavırları gözlerimizin önünde canlanır. Hollywood’un gözde isimlerinden olan Jennifer Aniston canlandırdığı karakterlerin hakkını gerçekten veriyor. Aniston’ın bu oyunculuk yeteneği biraz genetik galiba. Babası da Yunan asıllı bir sinema oyuncusu ayrıca annesi de İskoç kökenli bir dizi oyuncusudur.

            Oscar ödüllü, birçok birbirinden farklı karakterleri canlandıran ve filmlerinde hak edilen yere ulaşan Aniston, bu defa Polonya yapımı; Daniel Barnz’ın yönetmen koltuğunda olduğu Cake (2014) filmi ile karşımıza çıkıyor. People Magazine’nin bu film hakkında söyledikleri şu şekilde: ‘’Jennifer Aniston’dan olağanüstü bir oyunculuk.’’, ayrıca Los Angeles Time ise filmi şu sözlerle özetliyor: ‘’Cake sizi gerçekten tedavi edecek.’’ Hollywood’da belli yol kattetmiş olan başarılı ve sempatik oyuncu Aniston, romantik komedi, dramatik ve eğlenceli filmleriyle biz seyircilerin gönlüne taht kurmuştur.

            Yönetmen Barnz’ın odaklandığı noktalara detaylı bakılırsa, daha hayatın içinden ve farkındalık katacak nitelikte konular olarak gözümüze çarpar. Daniel Barnz, Cake (2014), Won’t Back Down (2012), Beastly (2011), Phoebe in Worderland (2007) filmlerin yönetmenliğini yapmıştır. Cake haricinde diğerlerinin de senaryosunu üstlenmiş ve yönetmiştir.

            Filmin konusu tam olarak şöyle: Ağır bir kronik ağrı hastalığına yakalanan Claire’nin (Jennifer Aniston) destek grubuna girmesi ile olaylar şekillenir. Yaşadığı psikolojik ve fiziksel durumlar filmin ana konusudur. Bunun yanı sıra destek grubundan arkadaşı Nina’nın intihar etmesi ise diğer kritik noktadır. Bu noktadan sonra Claire’nin de hayatı farklı bir hal almaya başlar ki Nina artık Claire’nin rüyalarına girmekte ve hayalet gibi peşinde gezmektedir. Uyku sorunları çeken ve sanrılar görmeye başlayan Claire’nin durumu gerçekten berbattır. Yardımcı karakterde Mesikalı başarılı oyuncu Adriana Barraza var. Bu ikili sayesinde hastalığın gerçekliği bir kat daha artıyor. Ayrıca Claire karakteri üzerine Jennifer Aniston, çok çalıştığını hatta özellikle bu hastalığı en ince detayına kadar araştırdığını söylüyor. Kullandığı ilaçların bedenini ve ruhunu nasıl bir hale getirdiğini vurgulayarak, ona göre davranmayı ve bu rolün hakkını vermesi gerektiğini düşünmüş.

            Ayrıca bu hasta kadının evliliğinde de sorunlar olduğunu bununla da ayrı bir savaş verdiğine şahit oluruz. Daha sonralarda artık Nina’nın hayaletlerinden ve yardım çağrısından güç alarak Claire problemi çözmeye odaklanır. Darmadağın olmuş, parçalanmış ruhu ve bedeni artık yeni bireylerle can bulacaktır. Claire’nin mutlu sonla mı hazin sonla mı karşılaşıp karşılaşmayacağı yorumu da artık filmi izleyen sizlere kalmış. Şimdiden iyi seyirler…