Pegasus Yayınları’ndan çıkan David Safier’in Aniden Shakespeare adlı romanı. Orijinal adı ise; Plötzlich Shakespeare. Safier’i bu kitabı ile tanıdım diyebilirim. İyi ki tanımışım çünkü üslubunu ve tarzını oldukça beğendim. Fakat kitap kapağı için pek aynı şeyi söyleyemeyeceğim ama orijinal kapağını kullanmış Pegasus. Safier’in diğer kitaplarına da baktığımızda kapaklarda bu tarz çizimlerin olduğunu görürüz. Aslında yazarın anlatımı, üslubu ve betimlemesiyle olaylar komik ve alaycı taraflarıyla ele alınıyor ki zaten kitap kapakları da bu özellikleriyle uyumlu. Kitabı Almanca aslından çeviren İlhan Yabantaş oldukça başarılı bir şekilde çevirmiştir.

David Safier’i kısaca tanımak gerekirse; Alman asıllı, son dönemde oldukça popüler olan bir yazardır. 1966 yılında Bremen’de doğmuştur. Adolf Grimme Ödülünü 2003 yılında kazanmıştır. Ayrıca David Safieri, Berlin adlı TV serisinin yazarıdır. Yazarımızın bir nevi komedi yanını kitaplarıyla bilmiş olmanın yanında 2004 yılında da en iyi komedi dalında, Uluslararası Emmy Award ödülünün de sahip olduğunu da bilmek gerekir. Çokca tanınan diğer romanı; Kötü Karma gibi Aniden Shakespeare da Almanya’da bir milyondan fazla satmıştır.

Roman, Rosa karakteri üzerinden ele alınıyor. Reakarnasyona inanan var mıdır bilmem ama bu romanda olaylar Rosa’nın eski dönemlerden ait olduğu bir bedenin içine girmesi ile başlar. Yıl 1594 civarıdır ve Rosa bir önceki hayatında William Shakespeare’dir.Mesleğini bir türlü sevemeyen ve kaderin garip cilveleriyle didişip duran Rosa’nın eski eşi Jan’e duyduğu özlem, aşk, kızgınlık, hayal kırıklarıyla dolu çalkantılı hayatı gittiği bir sirk gösterisinden sonra değişmektedir. Rosa’nın isteği ile ve hayatını değiştireceği vaadiyle; hokkabaz onu hipnoz ederek bir önceki hayatına gönderir. Rosa’nın amacı gerçek aşkı bulmaktır. Bulduğu takdirde eski hayatına mutlu bir şekilde dönecektir. Macera bu şekilde başlamıştır. Bir beden içinde iki ruh olmuştur artık. Biri Rosa diğeri de William Shakespeare. Bu ne Rosa için ne de Shakespeare için kolay olacaktır.Kitap hakkındaki yorumlara bakılacak olursa gerçekten hoş. Hem macerayı hem de komediyi bir arada bulunan farklı bakış açısı ile yazılmış enteresan,şaşırtıcı ve eğlenceli bir kitap. Biraz tebessüm için mutlaka okunması gereken bir kitap.

Aniden ShakespeareAlıntılar :
“Gerçek aşk hakkında yeni bir şey öğrenmiştim. Onu kaybedebilirdiniz. Sonsuza kadar.”

“Fakat bizim yazımız asla bitmeyecek,
Bize ait olan gülücük solmayacak,
Ölüm bize asla dokunamayacak,
Çünkü ruhlarımızın gücü çok büyük,
Gördüğümüzden ve nefeslerimizden daha uzun,
Yaşayacak ruhumuz ve asla ölmeyecek.”

“Eğer aşık olursanız iki şey için yalvarırsınız; bir parça ip ve sallanan bir tabure.”

“Ben Shakespeare miydim?Şu Shakespeare mi? Ama en önemlisi şuydu: Bu kargaşadan kurtulana kadar Shakespeare olarak mı kalacaktım?”

“Aşk tecrübesine gelince, o a pek ilerlemiş sayılmazdı. Ayrıca doğruyu söylemek gerekirse şikayet edilecek noktaları çokcaydı.”

” İnsan kendisini sevdiği takdirde kalbini diğerlerine açabilir. Arkadaşlar, hayat, dünya ve hatta kendi eşine.”

“Akşam vakti şehrin sokaklarında yürümeye başladım ve gürültülü arabalar, sokak lambaları ve kulaklıklarıyla müzik dinleyen gençlerin yanından geçtim. Yaşadığım ve evim dediğim hayat bana ortaçağ Londrası’ndan çok daha iç karartıcı geldi. Aynen bir sinema filmden çıktıktan sonra insanın kendisine, hey, bizim dünyamız neden filmdeki gibi renkli, canlı ve heyecan dolu değil ki, diye sormasına benziyordu.
“Cehennem boş ve bütün şeytanlar burada.”

Aniden Shakespeare
David Safier
Pegasus Yayınları
Türkçesi: İlhan Yabantaş
360 sayfa, 2011