Anadolu Üniversitesi 11. Palto Film günleri başlıyor.

Anadolu Üniversitesi Palto Film Günleri 18 – 23 Aralık tarihleri arasında 11. kez Eskişehir’de sinemaseverlerle buluşuyor!

İsmini Gogol’ün Palto hikayesinden alan Anadolu Üniversitesi Palto Film Günleri, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi desteğiyle 11. kez gerçekleşiyor.

Sponsorluğunu Böcek Yapım, ABT İstanbul, Digiturk, Moderntiy Hotel, Orion, Set Süpersin, Jinglehouse, Gravity Tasarım ve Danışmanlık, Yeni Un, Pilita Bungalow, La Puerta Hostel&Restaurant, ‘78 Coffee, Varuna Memphis, Tepebaşı Belediyesi, Peyote Müzik, Fil’m Hafızası, Zone Creative Workshop, Filim İşleri, Vankey, Nuh’un Ankara Makarnası ve Scale Camera’nın üstlendiği 11. Palto Film Günleri kapsamında 12 film Eskişehirli sinemaseverlerle buluşacak.

AÇILIŞ GÜNÜ ESKİŞEHİR SARI SICAK VE SATTAS’LA ISINACAK

11. Palto Film Günleri, 18 Aralık Pazartesi günü Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu’da kapılarını sinemaseverlere açacak. Bu yılın açılış filmi ise Fikret Reyhan’ın yönetmenliğini yaptığı Sarı Sıcak. Filmin ardından Fikret Reyhan, filmin oyuncuları Mehmet Özgür ve Aytaç Uşun ile söyleşi de gerçekleşecek. Palto Film Günleri’nin açılış coşkusu film gösteriminin ardından Peyote’de SATTAS performansıyla zirveye ulaşacak. Sinemaseverlerle #birliktegüzel bir konser olacak.

11. YILIN KONSEPTİ YUSUF ATILGAN’IN “SİNEMADAN ÇIKMIŞ İNSANI”

Bu yıl festivalin iletişim konsepti Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam kitabındaki “Sinemadan Çıkmış İnsan” tanımlaması üzerine kuruldu. Aksel Ceylan, Efe Kaptanoğlu ve Taylan Özgür Akçam tarafından geliştirilen proje için fotoğrafçı Kerem Çobanlı, sinemaya emek ve gönül vermiş, gerçekten sinemadan çıkmış insanları fotoğrafladı.

Halil Ergün, Nur Sürer, Demet Evgar, Ercan Kesal, Erkan Can, Yekta Kopan, Tülin Özen, Ömer Faruk Sorak, Tolga Karaçelik, Mahmut Fazıl Coşkun, Cem Davran, Ceylan Özçelik, Hazar Ergüçlü, Yusuf Atılgan’ın oğlu Mehmet Atılgan’ın da aralarında bulunduğu birçok sinemaya emek vermiş oyuncu, yönetmen, yazar, senarist, ses sanatçısı ve seyirci 11. yılın iletişim çalışmalarında fotoğraflarıyla
yer aldı.

Onur Ünsal’ın oynadığı ve Erkan Can’ın seslendirdiği Palto Film Günleri tanıtım filmini Engin Erden yönetti. Yapımcılığını Mesut Tasasız, görüntü yönetmenliğini Firar Güney Kayran üstlenirken, filmin müziğini de Jingehouse’dan Burak Ekinil yaptı.

TÜM FİLMLERİ İZLEMEK İSTEYENE PALTO KART

Bağımsız sinema örnekleriyle yılın son zamanlarında Eskişehir’de sinemasal bir alan oluşturacak.

11. Palto Film Günleri kapsamında bu sene 12 film Eskişehirli sinemaseverlerle buluşacak. Festivalde Yerli Sinema, Belgesel, Cannes Seçkisi, Dünya Festivalleri ve Gece Yarısı kuşakları yer alıyor. Palto Kart sahipleri ise her filmi bir kez olmak üzere istediği seansta izleyebiliyor. Bu sene paltonuzu giyip izlemeye gideceğiniz filmlerin listesi ise şöyle: Sarı Sıcak (Fikret Reyhan), Kar (Emre Erdoğdu), Blue (Sertan Ünver), Benim Varoş Hikayem (Yunus Ozan Korkut), Tutku Oyunu (François Ozon),
Have a Nice Day (Jian Liu), Sevgisiz (Andrey Zvyagintsev), Thelma (Joachim Trier), 120 BPM
(Robin Campillo) Jüpiter’in Uydusu (Cornel Mundruczo), Djam (TonyGatlif), 93 Yazı (Carla Simon)

PALTO ATÖLYE’DE KİMLER VAR?

Geleneksel hale gelen Palto Film Günleri atölye çalışmalarında bu sene G.O.R.A, Aşk Tesadüfleri Sever, Şans Kapıyı Kırınca gibi filmlerin ünlü görüntü yönetmeni Veli Kuzlu “Bu Görüntüleri Kim Yönetiyor” atölyesinde soruları cevaplayacak. 8 Saniye, Kabadayı gibi filmlerde kamera uçurmuş drone operatörü Ömer Gülas ise “Uçan Atölye” ile genç sinemaseverlerin ufkunu açacak.

BİR PALTO FİLM GÜNLERİ KLASİĞİ: “ASKIDA BİLET”

“Askıda Bilet” uygulaması, seyircilerin herhangi bir seansa bilet alıp gişeye, yani askıya bırakması ile gerçekleşiyor. Ekonomik zorluk çeken sinemaseverler gişeden biletlerini ücretsiz olarak temin ediyor. “Askıda Bilet” uygulaması ile Palto Film Günleri “…rağmen sinema” diyenlere selam duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir