Allah’a Borç Veren Adam – Erdal Demirkıran

İnsanlar için inanmak temel ihtiyaclar kadar gereklidir. Çünkü Yaradan kavramı var oluşumuzun temelinde var. Farklı milletler, farklı kıtalarda yaşamalarına rağmen birçok inanış ile hayatlarını sürdürmektedir. İlk insan ve İlk Peygamber Hz Adem ve Son peygamber Hz. Muhammed arasında binlerce peygamber gelip geçmiştir. 4 büyük kitap göndermiştir Yaradan ve sonuncusu Son kitap Kur’an-ı Kerim’dir. Zaman içinde diğer kitaplarda bozulmalar, değişiklikler meydana gelse de Kur’an’ı Kerim aslını korumaktadır ve sonsuza dek böyle olacaktır. Ancak Islam karşıtları veya “Müslüman” etiketi altında birçok kişi çeşitli hurafeler veya uydurma şekilde üretilmiş Hadisler ile İslamiyet’e zarar vermek, kendi çıkarlarına göre yönlendirmek istemişlerdir.

İşte Erdal Demirkıran, kaynak olarak sadece Kur’an’ı Kerim’i gösterip hurafeler, yalan hadisler, İslama uygun olmayan durum ve davranışları ayetlerle karşılaştırma yaparak soru cevap şeklinde sorgulamalar ile bize anlatmaya çalışmıştır.
Kitabın Kahramanları, Ölüm Meleği olarak ayetlerde geçen Azrail ve onun anlattıkları ile kendini ve ibadetlerini, inanışlarını sorgulayan, bizi yani İnsanoğlunu temsil eden Golgota.

İki kahraman Kur’an’ı Kerim üzerine konuşurken bize apaçık şekilde mantıklı olarak olması gerekeni anlatmaktadır. Bu bağlamda kitapta “Din, yapısı gereği akla hükmeder, akla hesap sorar ve mutlaka akla iner” vurgulanmaktadır.
Peki akıl ve mantık dini Islam iken akıl almayan inanışlar ile nasıl başa çıkılacağını kitapta Azrail şöyle ifade eder” Eğer çok hızlı bir biçimde önyargılarınızdan kurtulup hadis kaynaklarını önünüze alarak Yaratıcı ‘nın beyanıyla karşılaştırıp sadelestirirseniz, yüzlerce yıldır demir parmaklıkların arkasında beklettiğiniz dini, özgürlüğüne kavuşturmuş olursunuz çünkü İslam ‘ ı kabul etmeyenler, Kur’an’da yazılanlardan dolayı değil işte bu uydurma ifadelerden ötürü red ediyorlar onu”
Kitapta yer verilen hurafelerden biri evlilik yaşı. Bu konuda günümüzde çeşitli tartışmalar olmakta ancak kimse doğru olanı ifade edememekte bu da İslam’ı karalamaktadır. Demirkıran bu konuyu kitabında ayetler ile açıklamış olup der ki “Demek oluyor ki bir insanın yaşı 30 bile olsa eğer o bir malı yönetme kabiliyeti yoksa ya da başka bir ifadeyle kandırılmaya müsaitse evlenme hakkı bulunmamaktadır ” . Resmi makamlarda ve bilim dünyasında çocukluğun bitip kendini yönetme yaşı olarak 18 kabul edilmişken mantık dini dediğimiz İslamiyet’ten ve ayetlerde kusursuzluğunu gördüğümüz Yüce Allah’tan mantık dışı bir uygulama nasıl beklenir ki?

Kitapta değinilen bir başka hurafe de Mesih beklentisi. Bakın Kahramanımız kahramanımız Azrail bunu nasıl açıklamakta “Bak genç adam, ahir zamanda gelmesi beklenen kurtarıcı, asırlar önce gelenve bütün bu sayılan vazifeleri yapıp öte aleme göç eden, hayatını zulme karşı savaşarak geçiren barış Peygamberi Muhammed (as)’den başkası değildir. O, Hristiyan inanışına göre üçlemenin temelini oluşturan ve haç ya da istavrozla sembolleştirilen ‘İsa Allah’ın oğludur ‘ uydurmasını, Tevvâb’ın bu meseleye dair daha önce de söz ettiğim Tevbe 30’daki anlatımı yerle bir etmekle kalmamış, Yahudilikte de geçen ‘Üzeyir Allah’ın oğludur’ şeklindeki benzer saplantıyı da darmadağın etmiştir. ” demektedir. Bu ve bundan fazla yanlış inanışların her birini Ayetleri delil olarak gösterip mantıklı açıklamalar ile dile getirmektedir. Beni derinden etkileyen ve doğru bildiğim yanlışları sorgulatan Allah’a Borç Veren Adam kitabını şiddetle tavsiye ediyorum.
Son sözü Erdal bey ‘in kalemine bırakıyorum.

“Sakın bugünkü savaşların, dinlerle bir alakasının olduğunu düşünme? Bu yaşananlar, kesinlikle faşist satıcının, kapitalist fahişeye söz geçirememesinin intikamından baska bir şey değildir ve ne yazık ki bugün, tam da şu an ölen insanlar var. Öyleyse koşmak zamanıdır şimdi! Sonsuza kadar yaşayacak olan bütün insanların bu akşam kardeş olmalarından bahsediyorum yani. Kendini düşün! Sen şimdi kapının önünde ya da okulun bahçesinde bir bebek bulsan bir Müslüman olarak onun dinine ya da diline mi bakardın?”

Dilek Özcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir