Al Pacino

Lawrence Grobel’in Al Pacino ile yaptığı röportajlarını kaleme alarak okuyucuya sunduğu bir kitap. Bu kitabın içerisinde Al Pacino’ya dair ne öğrenmek istiyorsanız hepsini birinci ağızdan bizlere aktarmış.

Hayatı başarılı geçen ünlü kişilerin hayatlarını hepimiz ister istemez merak ederiz. Hele bu hayran olduğumuz başarılı bir oyuncuysa tek tek her şeyi bilmek isteriz. Belki kendimizi onunla bağdaştırmak için belki de ona daha yakın hissedeceğimizi düşünürüz. Ya da sadece merak ederiz. İşte Al Pacino kitabı severlerinin asla kaçırmaması gereken şahane bir eser olmuş. Röportaj dediğime bakmayın siz gazeteci-yazar bir arkadaş ortamında sohbet eder gibi sormuş bütün sorularını. Başlarda çekingen davranan Al Pacino hayatındaki bütün sırları bir bir dökmüş. Çocukluğundan başlayarak, ailevi durumlarına, oyunculuğa nasıl başladığına, aslında ne olmak istediğine kadar ne ararsanız var kitabın içerisinde.

25 Nisan 1940 yılında Amerika dünyaya gelen ünlü aktörün çalkantılı bir aile hayatı olduğunu söyleyebiliriz. Annesini çok genç yaşta kaybeden Al Pacino babasını da doğru düzgün tanımıyor. Küçüklüğünden beri beyzbol oyuncusu olmak istemesine rağmen tiyatroya tutkusu yüzünden kendisini bir anda kameraların önünde buluyor. Ama oyunculuk kariyerini de elde etmek öyle kolay olmuyor aslında. Bir süre aç geziyor ve postacı, ayakkabı satıcılığı, gazete dağıtıcılığı ve hamallık gibi işlerde çalışıyor. Ancak her zaman potansiyelinin farkında olan Al Pacino hep daha iyisini istiyor.

Al pacinoÖzellikle bu kitabın içerisinde tam bir William Shakespeare hayranı olduğunu öğreniyoruz. Hatta tiyatro tutkusu sinemaya olan aşkının çok daha önünde. III. Richard oyununun hayranı ve her bulduğu fırsatta onu sevdiğini söylemeyi ihmal etmiyor.

Filmlerini nasıl kabul ettiği, rollerine ne şekilde çalıştığı, teklif götürülmesine rağmen hangi filmleri kabul etmediği hepsi bu kitabın içerisinde yatıyor. Her filmi üzerinde tek tek durmaya çalışmışlar. Sohbet öyle güzel ilerliyor ki sanki onların yanında oturan üçüncü bir kişi gibi hissediyorsunuz kendinizi.
Tarihin en önemli aktörlerinden biri olmasını sağlayan Baba filmini uzun uzun konuşuyorlar. Çoğu kez Oscar’a aday olmasına rağmen kaptırdığı ödüllerin bazen burukluğunu yaşadığını da söylemeyi ihmal etmiyor Al Pacino.

Bu sıcak, samimi kitaba bir şans vermeyi unutmayın. Al Pacino’nun karakterini de filmleri kadar çok seveceğinize eminim.

Al Pacino
Lawrence Grobel
Zodyak Kitap
Türkçesi: Merve Namlı
310 sayfa, 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir