Aile Sırları İle Hayatları Değişen İki Kadının Masalı – Kış Bahçesi

Kristin Hannah kitaplarının kurgusunda mutlaka aile konusunu ele alınıyor. Abla kardeş ilişkisi, ailevi zorluklar, dostluk, imkansız aşklar, çıkmaz sokaklar ve bu sokaklardan bir çıkış yolunun olduğunu sevginin gücü ile bizlere her seferinde aşılıyor. Romanları hüzünlü olduğu kadar, eğlenceli ve gerçeklere çok yakın oluyor. O samimiyet, o sıcaklık sizi her seferinde hikaye ile bir bütün haline getiriyor.

Kristin Hannah’ın hayat verdiği karakterlerden biri mutlaka siz oluveriyorsunuz.

Bu kitapta da başlarına gelen tüm felaketlere rağmen aile olmanın görünmeyen tılsımını ve sevginin tüm yaralara merhem olabileceğini anlatıyor.

Kış bahçesi bir masalla başlıyor. Mutlulukla, aşkla başlayan; sonu hiç ama hiç tahmin etmeyeceğiniz şekilde biten, günlerce etkisinden kurtulamayacağınız bir Rus masalı!

Meredith ve Nina, zıt karakterli, tek ortak noktaları anne ve babaları olan iki kız kardeştir. Nina özgürlüğüne düşkün, hayallerinin peşinden giden, sürekli yurt dışında yaşayan foto muhabiridir. Meredith ise erken yaşta evlenen, anne babasının yanından hiç ayrılmayan, babasının meyve bahçeleri ile ilgilenen şirketi yöneten, anne babası ile ilgilenen vefalı kızlarıdır. Kız kardeşler arasında Meredith en sevdiğim karakter oldu. Fedakârlıklarımız o kadar çok benziyor ki, kitabı okurken resmen orada onun yerindeymiş gibi hissettim. Ama itiraf etmeliyim ki hep Nina gibi olmak istedim.

Kış BahçesiAnneleri Anya, ilk doğdukları günden beri kızlara hep mesafeli davranıyor. Kızlar büyüse de çocukluklarında ki gibi hep o anne şefkati, sevgisi içlerinde kocaman bir yara olarak kalıyor. Kendisini tanımadıkları, geçmişini bilmedikleri sırlarla dolu annelerine ait soruların yanıtlarının; onlara küçükken sürekli anlattığı, bir Rus masalının içerisinde olduğunu bilmiyorlar. Ani kalp krizi geçiren yıllarca eşinin açığını kapatmaya çalışan sevgi dolu babalarının vasiyeti ile bu büyü bozuluyor. Anya’ nın kızlarına masalı sonuna kadar anlatması ile tüm sırlar ortaya çıkıyor.

“Bazen annenin geçmişine bir kapı aralandığında kendi geleceğini bulursun.”

Eşi öldükten sonra Anya evin arkasına kurduğu dünyasında, kış bahçesinde her zamankinden daha soğuk, her zamankinden daha ilgisiz bir ruh haline bürünüyor. Annelerine ulaşmak, onu bu vasiyete ikna etmek imkansız olsa da bunu başarmak için iki kardeş ister istemez ortak nokta da buluşuyor. İki kız kardeşin anlaşmazlıkları, Meredith’in eşi ile sorunları, annelerinin yarı deli hallerini ilk 250 sayfa da okuyunca, okuyanlar neden bu kitaptan bu kadar etkilenmiş ki diyorsunuz? Eğer vaz geçmez de devam ederseniz işte o zaman uykularınız kaçıyor ve bu Rus masalı tüm duygularınızı alt üst ediyor.

Rusya’nın geçirdiği en kötü günlerde Leningrad kuşatma zamanını anlatan; Hitler, Stalin, savaş, açlık, yoksulluk, ölüm, sefalet, bağlılık, hayatta kalabilme mücadelesi, en sevdikleriniz için katlanabileceğiniz onca işkence hepsi bu masalda yer alıyor.

Anya’ nın kızlarına neden sevgi göstermediğini, umutsuzluğun, vazgeçişlerin nelere mal olacağını merak ediyorsanız, Vera’yı, Anya’yı, Leo’yu tanıyın ve her birini bağrınıza basıp mutlaka okuyun. Savaşın lanetinin, barışın, özgürlüğümüzün kıymetinin iliklerinize işlemesine izin verin. Bu sancı kalbinizi çok acıtacak ama en kıymetlileriniz arasında yer alacağına eminim.

Kış Bahçesi
Kristin Hannah
512 Sayfa, 2016
Türkçesi: Esra Kılıççı
Pegasus Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir