Agatha Christie romanlarının karizmatik ve cevval dedektifi: “Hercule Poirot”

Tarih:

Yazar:

Kategori:

Hercule Poirot, Agatha Christie tarafından yaratılan Belçikalı dedektif karakteridir. Miss Marple ile birlikte, Christie’nin en ünlü ve uzun süreli karakteridir ki 33 romanda ve 54 kısa öyküde boy göstermiştir.

Poirot ekranlara, filmler ve diziler için, Albert Finney, Peter Ustinov, Ian Holm, Tony Randall, Alfred Molina ve en ünlüsü, David Suchet gibi çeşitli aktörler tarafından aktarılmıştır. Tiyatro dünyasındaki en önemli temsilcisi ise Charles Laughton’dur.

Poirot karakterinin oluşumu 1916’daki ilk dedektif kitabının bir ürünüydü. Poirot’nun Belçikalı olmasının sebebi, Belçikalılara sempati duymasıdır. Çünkü, Almanların Belçika’yı işgali, ülkesi için Birinci Dünya Savaşı’na girme nedeni olmuştur.

Popülaritesi Poirot’yla ilk tanıştığımız roman The Mysterious Affair at Styles (Ölüm Sessiz Geldi-Styles’daki Esrarengiz Cinayet) 1920’de ve son romanı Curtain (Ve Perde İndi…) 1975’dedir. Poirot tarihte kendisine ölüm ilanı verilen tek kurgusal kahramandır. New York Times’da «Hercule Poirot is Dead; Famed Belgian Detective» (Hercule Poirot Öldü; Meşhur Belçikalı Dedektif) denilmiştir.

Hercule Poirot

Poirot, düzen hastası ve tutkunuydu. Birçok vakayı da bu tutkusu sayesinde çözmüştür. Bunun yanında Poirot, bir çok vakada Arthur Hastings, Başmüfettiş Japp, Albay Race, Ariadne Oliver ve Başkomiser Battle ile birlikte çalışmıştır.

Christie onu 1930’da ‘çekilmez biri’ olarak tanımladı ve 1960’daysa onu ‘nefret uyandıran, gösterişli, can sıkıcı ve ben merkezcil’ olarak resmetmiştir. Fakat, halk Poirot’yu sevdi ve Christie onu öldürmeyi reddetti ki bunu halkın sevdiği şeyi üretmenin kendi görevi olduğunu iddia ederek yaptı.

TAKİPTE KALIN

43,436BeğenenlerBeğen
552TakipçilerTakip Et
96TakipçilerTakip Et
581TakipçilerTakip Et

92. Oscar Ödüllerini Kazananlar (Oscar 2020)

92. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda kırmızı halı geçidi sonrası Oscar kazananlar açıklandı. Güney Kore yapımı Parasite En İyi...

Çift olarak mutlu yaşamanın küçük sırrı

“Bir gülümseme, kaşların çatılmasından oluşan yarayı iyileştirir.”Shakespeare Gülümseme, sevincin tezahüründen çok daha fazlasıdır. Gülümseme, bizi birbirimize bağlayan güç ve...

Tunuslu Ud Üstadı Dhafer Youssef ile Müzik Ziyafeti

Sufi geleneği ile birlikte mistik öğeleri günümüz modern caz arenasına ustalıkla taşıyan, doğu ezgilerini batının caz müzikleri ile harmanlayarak unutulmaz bir müzik şöleni...