Ağaç Diken Adam

“’Savaşı hiç umursamadım,’ dedi. Sükunet içinde ağaç dikmeye devam etmişti.”

Son zamanlarda okuduğum en güzel öykülerden biri olan Ağaç Diken Adam, Yazar Jean Giono’nun önceki eserlerinde olduğu gibi doğa sevgisini ve doğanın insan üzerine, insanın doğa üzerine etkisini anlatan düşündürücü bir kitaptır.

Çok eskiden beri anlatılan, denizyıldızlarını kurtarmaya çalışan bir adamın hikayesini çoklarımız biliriz. Kıyıya vuran deniz yıldızlarını tekrar suya atmaya çalışan genç adama göre attığı her deniz yıldızı için bir umut vardır. Bu kitap biraz o hikayeyi anımsatsa da aslına bakarsanız çok daha gerçekçi; neden olmasın diye soruyorsunuz kendinize.
Öykü yazarın kendi hayatından da izler taşımaktadır. Hem anlatıcı olarak hem de hikayenin bir kahramanı olarak yer alan yazar, kitabın sonunda ilginç bir değerlendirmede bulunmuştur. Zaten kitabı okursanız yazarın amacına da ulaştığını görebilirsiniz. Belki de ben bir okuyucu olarak yazarın gözünde bir denizyıldızı olarak kurtulmuş oldum.

Kitapta anlatıcı uzun bir seyahate çıkar. Bu seyahatini yürüyerek gerçekleştirmektedir. 1. Dünya savaşından hemen önce başlayan bu yolculuğunda bir çoban ile karşılaşır. Çobanın yaşadığı yerde başka insanlar veya evler bulunmamaktadır. Ancak çoban kendine öyle bir ev ve yaşantı kurmuştur ki sanki hayat normal seyrinde akıp gitmektedir. Anlatıcı gezgin, Çobanın yaşantısını ilginç bulur ve onunla birkaç gün daha birlikte zaman geçirir. Elzeard Bouffer adlı çoban, her gün kilometrelerce yol yürüyüp hem koyunlarını otlatmakta hem de meşe palamudu toplamaktadır. Bir yandan da evinde çimlendirdiği palamutları gittiği yerlerde ekmektedir. Sadece bununla kalmayıp bulabildiği ağaç fidanlarını aşılayıp çoğaltmaktadır. Gezgin, adamın neden böyle yaptığını anlayamamıştır. Sonuçta tek başına yaşayan biridir o. Yıllar sonra tekrar ziyarete geldiğinde çobanın daha genç göründüğünü, üstelik her tarafın ormanla kaplı olduğunu, birkaç tane insanın ev kurduğunu görür.

“Fakat değişim o kadar yavaş olmuştu ki bölgedeki değişiklik kimsede şüphe uyandırmamıştı. Yaban tavşanlarının ya da yaban domuzlarının peşine düşüp yükseklere çıkan avcılar, çok sayıdaki fidanı fark etmiş ama doğanın işidir diye düşünmüşlerdi. Bu nedenle bu adamın şaheserine kimse ilişmemişti. Bilselerdi, bozarlardı. Kimsenin aklına bile gelmemişti. Gelemezdi. Köylülerin ya da yetkililerin aklına, bir insanın eşi görülmemiş bir eliaçıklığı böylesi bir azimle sürdürebileceği nasıl gelebilirdi ki?”

Birkaç yıl sonra tekrar ziyarete geldiğinde ise gözlerine inanamaz. Çünkü her şey değişmiştir.

Kitap, akıcı bir anlatıma sahiptir. Hem yetişkinlere hem de çocuk ve gençlere hitap etmektedir. Kitabın içeriğinde paragraflara göre çizilen resimler bulunmaktadır. Şehir içinde yapacağınız kısa yolculukta keyifle okuyabileceğiniz; okullarda ev ödevi verilebilecek niteliğe sahip; herhangi bir kişiye okumayı özendirmek için önerebileceğiniz içerik ve uzunlukta olan kitap, klasik bir eser olmayı hak etmektedir.

Ağaç Diken Adam
Jean Giono
Everest Yayınları
58 Sayfa, 2014

» Dilek Özcan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hür - Ezgi Durmuş

Hür – Ezgi Durmuş

 Ezgi Durmuş’a dair yazacaklarım bir hayli var, amma velakin konu o değil konu Hür. Şu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir