Aforizmalar

Franz Kafka bu eserinde ; ‘’Günah, Istırap, Umut ve Doğru Yol Üzerine’’ diyerek yaşayımızda çok önemli yer tutan değerlere değinir.

Bir kitap kafanızdaki soru işaretlerini mi kaldırmalı yoksa soru işaretleri mi eklemeli?

Bir kitabı bitirip, kapağını kapattığınızda kafanızdaki birtakım soru işaretleri gitmiş olacaktır, evet. Ama kendinize biraz daha detaylı düşünme ya da birkaç satır yazma hakkı tanırsanız, aslında o bittiğini, üstesinden geldiğinizi sandığınızı soru işaretlerinin yerini başka sorulara bıraktığını göreceksiniz. Bu çoğunlukla böyledir. Gidenler yerini gelenlere bırakır.

Şimdi ikinci sorumuza gelelim. Dediğimiz gibi kitap biter ama sorular devam eder. Ama ya bu defa bitirdiğiniz kitap kafanızda var olan soru işaretlerine kuma getiriyorsa?

Her kitap var olan bir durumu ele alır. Her yazar eserinde kendi bilgisi dahilinde fikirlerini dile getirir. Fakat bence bahsettiğim durumun, sorulara sorular ekleme, oluşma sebebi bir durumdan ziyade yaşamın kendisini, temel yapı taşlarından olan değerleri ele almasındandır.

Franz Kafka da işte bu eserinde; ‘’Günah, Istırap, Umut ve Doğru Yol Üzerine’’ diyerek yaşayışımızda çok önemli yer tutan değerlere değinir. Kitabın, isminden de anlaşılacağı gibi, kısa sözlerden oluşması ‘kolay okunuyor’ süsü vermesi elbette ki kaçınılmaz. Ama hem kolay okunan, hem mesajını en kestirme yoldan anlatan fakat görünürdeki anlama kolaylığı okur için bir tuzak olabilecek, çözülmesi hiçte kolay olmayan bir dile sahip yazarın edebiyatı. Kitap elbette ki bitecektir. Tavsiyem, sabırlı bir okuma ve dingin bir ruh hali içinde olmanız.

Aşağıya bende ekstra soru işaretleri oluşturan ve sonu hep soru işaretleriyle biten eklemeler yaptığım birkaç cümle bırakıp yazımı bitireceğim.

“Belli bir noktadan sonra geri dönüş yoktur. Bu noktaya erişmek gerekir.”
“Kafesin biri, bir kuş aramaya çıktı.”
“Sahip oluş yoktur, sadece oluş, son nefesi vermeyi, nefessiz kalarak boğulmayı özleyen oluş vardır.”
“Bu dünya için koşumlarını takınman gülünç.”
“Gerçeklerin peşinden paten kaymayı yeni öğrenen acemi biri gibi koşuyor, üstelik bir de yasak yerde egzersiz yapıyor.”
“Kuramsal olarak eksiksiz bir mutluluk olanağı vardır: İçimizde yok edilemez bir varlık olduğuna inanmak, ve ona ulaşacağım diye çaba harcamamak.”

Aforizmalar
Franz Kafka
Çeviren: Ahmet Çalışkanlar
Olympia Yayınları
136 Sayfa

One thought on “Aforizmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir