Adonis Efsanesi

Aşk tanrıçası Afrodit’e atfedilen pek çok öykü vardır. Bunlardan biri de yakışıklı bir ölümlü olan ‘Adonis Efsanesi’dir. Efsane Asur Prensesi annesi Myrrha (Smyrna) güzelliğine çok güvenmesi ile başlar. Hikâye şöyle gelişir.

Myrrha Afrodit’ten çok daha güzel olduğunu iddia etmektedir ve böylece Afrodit’in tüm öfkesini üzerine çeker. Kızgın Tanrıça, ceza olarak Myrra’yı babası Theias’a âşık eder, gözü aşktan kararan Myrrha, on iki gece boyunca Theias’la birlikte olur. Ancak Theias olayın farkına vardığında çok sinirlenir ve Myrrha’yı öldürmek ister. Myrrha bu tehlike karşısında tanrılara sığınır, tanrılar da onu mersin ağacına dönüştürürler.
————
On ay sonra ağacın kabuğunun içinden bir çocuk çıkar. Çocuğa Adonis adını verirler. Çocuğun güzelliği büyüleyicidir. Afrodit âşık olur ve onu koruması için Persephone’ye emanet eder. Ancak Persephone de çocuğu görünce âşık olur ve geri vermek istemez. İki tanrıça arasında bir kavga başlar, kavgaya hakemlik yapmak ise tanrıların kralı Zeus’a düşer. Zeus, Adonis’in yılın dört ayını Afrodit’le dört ayını Persephone’yle, geçirmesine karar verir.

Adonis yeraltına indiğinde kış başlar; yeryüzüne çıktığında ise toprakların bereketi tekrar gelir ve ilkbahar olur. Ancak Adonis, zamanının çoğunu Afrodit’le geçirmek istemektedir. Tabii ki bu durum Afrodit’in aşığı savaş tanrısı Ares’i çılgına çevirir, ava çıkan Adonis’in üzerine bir yaban domuzu gönderir. Onun acı feryadını duyan Afrodit çıplak ayakla Adonis’e koşar, ancak bu esnada ayağına bir gülün dikeni batar. Tanrıçanın ayağından akan kanlar, onun en sevdiği çiçek olan beyaz gülleri kırmızıya boyar.

İşte, aşkı temsil eden kırmızı güller Afrodit’in Adonis yüzünden duyduğu acıdan doğmuştur. Adonis’in toprağı sulayan kanıyla da ‘Manisa Lalesi’ adı verilen bahar çiçekleri oluşmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir