Ada – Lynne Matson

Tarih:

Yazar:

Kategori:

Ada ilginç konusuyla hemen dikkatimi çekmişti. Labirent deneyleri kitabından ya da Lost dizisinden hoşlanıyorsanız bu kitap tam size göre. Dünya üzerinde varlığı bilinmeyen paralel boyutta bir ada Nil adası. Buraya ergenlik çağlarında gelen kız ya da erkeklerin tam bir yılı var. Bir yıl içerisinde adada rastgele beliren kapılardan birini bulamazlarsa ölüyorlar.

On yedi yaşındaki Charley de bir an süpermarketin otoparkındayken başka bir an kendini ıssız adada çırılçıplak buluyor. Bir hafta kadar kendi başına adada mücadele verirken ve niye burada olduğunu çözmeye çalışırken kendisi gibi kişilerle karşılaşıyor. Ondan çok daha önce gelmiş ve burada belli bir düzen oturtmuş gençler, kendilerine ait bu bölgeye köy diyorlar. Herkesin belli başlı görevleri var. Devamlı değişen bir lider, kıyafet yapabilen, yemek yapabilen, sabun ya da kâğıt yapabilen insanlar gidene kadar köye katkı sağlamak zorundalar. Ve tabi 60 günü kalan herkes kapı aramalarına çıkmaya hak kazanıyor.

Charley burada Thad’le tanışıyor ve hemen birbirlerine kapılıyorlar. Fakat sorun Charley’nin adada yeni olması ama Thad’in üç ayı kalması. Eski dünyalarına geçen kapıyı yakalayıp yakalamayacakları hatta öbür tarafta birbirlerini bulup bulamayacakları belli değil. Adadaki yaşam mücadelesini ve çözülemeyen sırları heyecanlı bir şekilde anlatan bu kitabı kaçırmayın derim. İkincisi birkaç hafta önce çıkan Ada serisinin bir kitabı daha bulunuyor.

“Tamam, İşte durum şu. Buraya ergenlik yıllarındayken, on üç on dokuz yaş arası bir yerde geliyorsun. Bir yılın var. Ya bir kapı yakalarsın ya da…” Durdu, safir gözleri alevler içindeydi, kendisi tutuşacak zannettim. “Ya da?” diye bastırdım. “Ölürsün.” Gizemli Nil Adası’nda kurallar belliydi. Bir yılınız vardı. Kaçmak ya da hayatta kalmak için tam 365 gün.

On yedi yaşındaki Charley kuralları bilmiyordu. Hatta nerede olduğundan bile haberi yoktu. Hatırladığı son şey sıcak hava ve kendinden geçtiğiydi. Uyandığındaysa kayalık bir arazide çırılçıplaktı. Kaybolmuş ve yalnız hisseden Charley, adada uzun süre hiçbir insana rastlamamıştı, ta ki gençlerin lideri Thad ile karşılaşana kadar. Artık, adadan kaçmanın ne kadar zor olduğunu öğrenmişti… Ve tabii bir de âşık olmanın. Thad’in zamanı doluyordu ve Charley, geleceklerini kurtarabilmek için önce Thad’i kurtarması gerektiğini fark etmişti. Ancak tehlikelerle dolu bu adada en büyük tehdit zamandı!

“Ada’yı bitirdiğimde tırnaklarım yenmiş, sinirlerim gerilmişti ve kalbim yerinden çıkacak gibi atıyordu. Nefesinizi kesecek kadar heyecan verici.”
-Kasie West, Dönüm Noktası romanının yazarı-

“Elinizden bırakamayacağınız, sayfaları ardı ardına çevireceğiniz bir hikâye!”
-Mary E. Pearson, Hayata Uyanmak romanının yazarı-

“Gerilim dolu, güçlü bir çıkış romanı. Ada’nın sinematografik anlatımı ve tehlikelerle dolu doğası, Lost dizisi hayranlarına yepyeni bir bölüm gibi gelecek.”
-Publishers Weekly-

“On numara!”
-VOYA (Starred Review)-

“Etkileyici! Ada’nın son derece ilginç ve iyi inşa edilmiş yapısı, karmaşayı ve trajediyi bir arada sunuyor.”
-School Library Journal-
(Tanıtım Bülteninden)

Ada
Lynne Matson
Yabancı Yayınları
440 sayfa, 2016

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

TAKİPTE KALIN

0BeğenenlerBeğen
549TakipçilerTakip Et
95TakipçilerTakip Et
576TakipçilerTakip Et
Ayşe Ayhan
Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

92. Oscar Ödüllerini Kazananlar (Oscar 2020)

92. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda kırmızı halı geçidi sonrası Oscar kazananlar açıklandı. Güney Kore yapımı Parasite En İyi...

Çift olarak mutlu yaşamanın küçük sırrı

“Bir gülümseme, kaşların çatılmasından oluşan yarayı iyileştirir.”Shakespeare Gülümseme, sevincin tezahüründen çok daha fazlasıdır. Gülümseme, bizi birbirimize bağlayan güç ve...

Tunuslu Ud Üstadı Dhafer Youssef ile Müzik Ziyafeti

Sufi geleneği ile birlikte mistik öğeleri günümüz modern caz arenasına ustalıkla taşıyan, doğu ezgilerini batının caz müzikleri ile harmanlayarak unutulmaz bir müzik şöleni...