Ada Fransa’da – Kardeşimi Birazcık Seviyorum

Şule Tankut Jobert’in yazdığı Ada Fransa’da bir seridir. Ada adlı bir kız çocuğunun ailesi ve arkadaşlarıyla yaşadıklarından yola çıkılarak kendince pay çıkarmaları anlatılmaktadır.

Benim size anlatacağım serinin 3. Kitabı olan “Kardeşimi Birazcık Seviyorum”.

Ada, büyük bir heyecanla beklediği kardeşi doğunca hayal kırıklığı yaşar; Çünkü, çirkin bir bebektir, Arda. Üstelik anne babası da sürekli onunla ilgilenmektedir. Arda biraz büyüdüğünde ise Ada’nın eşyalarına zarar verir, bu da çok can sıkıcı bir durumdur. Ada, öğretmeninin başına gelen üzücü olaydan sonra kardeş sevgisinin önemini anlar ve Arda’ya iyi bir abla olur.

Tema kardeş sevgisi olsa da kitap içinde yaşanılan olaylar ve konuşmaları ile birden çok mesaj içermektedir.

Farklı kültürden çocukların arkadaşlığı ve birbirine desteği, büyüklere ve küçüklere karşı saygılı olma, kardeş sevgisi kurguya güzel yerleştirilmiştir. Anlatımlar akıl verir gibi itici olmamakla birlikte Ada ve arkadaşlarının kendi kendilerine çıkarım yapmaları sağlanmıştır. Bu da çocukların mantıklı bir yolla neden sonuç bağını kurmalarını sağlamaktadır. Dikkat çeken bir diğer nokta, ölüm kavramı çocuklara çok basit ve mantıklı bir şekilde anlatılmıştır.

Kardeşimi Birazcık SeviyorumKitapta ders alınması gereken olaylar farklı bölümlerde birbiriyle ilintili olarak verilmiştir. Yani çocuklar okuma yaparken kafalarında soru işareti olmayacak şekilde diğer bölümleri okuyabileceklerdir.

Kitaba ilişkin olarak bazı ebeveynlerin rahatsız olacakları bir detayı paylaşmak istiyorum: İlkokul çağındaki çocuk kahramanlardan ikisi sevgiliydi; Elele tutuşmak sevgililiktir, gibi masumane bir algıları bulunmaktaydı.

Genel yapı olarak beğendiğim bir kitap; ancak karakter çizimleri biraz daha sade olabilirdi, diye düşündüm. Zira çocuklar için karmaşık gelebilir.

Akıcılık olarak bakılırsa, okuma becerisi gelişmiş çocuklar daha rahat ve hızlı; daha küçük veya okuması tam gelişmemiş çocuklar yetişkin yardımıyla kitabı okuyabilirler.

Çoluk çocuk okumalı günler dilerim.

Ada Fransa’da- Kardeşimi Birazcık Seviyorum
Şule Tankut Jobert
Kelime Yayınları
55 Sayfa, 2010
Yaş:7+

2 thoughts on “Ada Fransa’da – Kardeşimi Birazcık Seviyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir