Acı Çikolata

Acı Çikolata ölmeden önce okunması gereken 1001 kitap listesine giren kitaplardan. Yazar Laura Esguivel’in ilk romanıdır ve 23 ayrı dile çevrilmiştir. Marguez’in Yüzyıllık Yalnızlık adlı romanına benzeten epeyce kitapsever mevcut. Zira her ikisi de Büyülü Gerçekçilik tarzında yazılmış romanlar.

Büyülü Gerçekçilik Nedir?

Romanda gerçek ve fantastik öğelerin bir arada kullanılıp, doğal bir şekilde bir araya getirilerek, okuyucuyu bu büyülü unsurlara şaşırtmadan, aktarılmasıdır. Örneğin; metinde iki kişi sohbet ederken bir bakmışsınız esen kuvvetli bir rüzgar kişilerden birini havalandırıp uçurur götürür. Bu sahne normal bir olaymış gibi metin buradan devam eder.

Büyülü Gerçekçilik akımı Latin Edebiyatının çarpıcı örnekleri ile okuyucuya farklı ve alışılmadık olanı sunmakta usta olan kalemler Marquez, Fuantes, Borges ve Laura Esguivel gibi yazarların tadına doyulmaz eserleri ile kitaplıklarımızı şenlendirmiştir.

Kitaba gelecek olursak; on iki bölümden oluşmakta ve her bölümü ocaktan aralığa bir aya denk gelmesine rağmen, roman zaman aralığı 1 sene değildir. Aynı zamanda her aya denk gelen bölümler de bir yemek tarifi içeriyor ve bu yemek tarifleri bugüne kadar rastlamadığımız şekilde ilginç ve bölümün içeriğini de büyülü hale getirmekte ancak, bir o kadar da, her gün pişirdiğimiz bir yemek gibi de gerçekler. Dolayısıyla yemek tarifleri de işin içine karışınca bir masalın içinde hissediyorsunuz kendinizi.

Evin en küçük kızı olan Tita ile Pedro birbirine aşık olmuştur ve evlenmek istemektedirler. Ancak aile geleneğine göre evin en küçük kızı asla evlenemez ve yaşlı annelerine ölene kadar bakmak onun yegane görevidir. Anne Mama Elena’da bu yüzden Tita ve Pedro’nun evlenmesine kesinlikle izin vermez ve Pedro’ya Tita’nın ablası Rosaura ile evlenmesini teklif eder. Pedro’da Tita’ya yakın olabilmek için bu teklifi kabul eder.

Bu evlilik haberinden sonra, Tita için aşkın anlamı değişmiştir artık ve duygularını kelimelerle değil yemekleri ile ifade etmeye başlar. Yeni evli çift için verilecek düğün yemeği bunun ilk yansıması olur. Çünkü Tita, aşkını ve acısını gözyaşları ile beraber, yaptığı yemeklerin harcına katar ve o yemekleri hazırlarken ki ruh hali yemekleri yiyenlere de geçer. Tita hislerini kelimelerle değil yaptığı yemeklerle karşısındaki insanlara aktarırken, büyülü bir şekilde etkilenir insanlar onun yaptığı yemeklerden. Tita’nın duygularını yemekleri yedikleri anda hissetmeye başlarlar.

Acı Çikolata, büyük bir aşk hikayesinin yanında, yemek tarifleri ile çok ilginç ve belki de unutulmuş mutfak bilgilerinin yer aldığı sıra dışı bir roman. Kitabın orijinal adı İspanyolca’da hislerin uç noktasını anlatmak için kullanılan bir deyimdir. (Vikipedi)

Bu romanı şaşırarak, meraklanarak, üzülerek, sevinerek, öğrenerek okuyacaksınız ve emin olun bu romanı okumazsanız olmaz.

Keyifli okumalar dilerim.

Acı Çikolata
Laura Esquivel
Can Yayınları
226 sayfa, 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir