ABD’de En Çok Satan 10 Albüm

Müzik, yüzyıllar boyu icra edilen ve bir birikimin bu zaman dilimi içerisinde bizlere kadar ulaştığı bir alandır. Çeşitli duygu durumlarımızda bize hep eşlik eder. Mutlu, üzgün, heyecanlı, durgun hissettiğimiz anlarda müzik yanı başımızdadır.

Müziği kaydedip bu şekilde tekrar tekrar dinlemenin uzun bir tarihi yok. Ancak insanlar tarafından çok sevilen bu yöntem, her daim ulaşılabilirliği ve istediğimiz zaman dilediğimiz parçayı dinleyebilme yönünden de son derece pratik olmuştur.

Geçmişte ve bugünde hit olan birçok albüm Amerika üzerinden piyasaya sürülmüş, dünyaya tanıtılmıştır. Buradan hareket ile Amerikan müzik tarihinde en çok satılan 10 albümü sizler için sıraladık.

10- Fleetwood Mac — “Rumours”

Amerikalı grubun onuncu albümü olan Rumours, 1977 yılında piyasaya çıktı. 1976 yılında albümü kaydeden grup toplamda 20 milyonluk bir albüm satışını yakaladı.

9- Hootie & The Blowfish — “Cracked Rear View”
1994 yılında Ahmet Ertegün’ün Atlantic Records’undan çıkan albüm grubun ilk stüdyo albümüdür. 1995 yılında en çok satan albüm oldu. Bugüne kadar 21 milyonluk bir satış grafiğini yakaladı.

8- Garth Brooks — “Double Live”

Amerikan country müzik şarkıcısı Garth Brooks’un ilk canlı albümü olarak kayıtlara geçmiştir. O dönem için Eric Clapton’ın Unplugged’dan sonra en çok satan canlı performans albümü oldu. Ancak daha sonra onu da geçerek 21 milyonluk satış gerçekleştirmiştir.

7- AC/DC — “Back In Black”

Avustralyalı ünlü hard rock grubu AC/DC’nin 1980 yılında piyasaya sürdüğü yedinci albümü olan Back in Black, içerisinde birçok efsane parçayı barındırıyordu. Albüme adını veren parça Back in Black, yıllarca hayranların dilinden düşmedi ve konserlerde defalarca çalındı. Albüm tüm dünya çapında 22 milyon kopya sattı.

6- Pink Floyd — “The Wall”

Pink Floyd denilince belki de akıllara Darkside of the Moon albümünden sonra The Wall gelir. İçerisinde eğitimi eleştirdikleri Another Brick in the Wall, Comfortably Numb gibi hitlerin bulunduğu albüm toplamda 23 milyon kopya sattı.

5- Led Zeppelin — “Led Zeppelin IV”

1971 yılında piyasaya çıkan albüm grubun en başarılı çalışmalarından birisidir. Stairway to Heaven, Black Dog gibi hitlerin bulunduğu albüm, 23 milyon satarak Amerika’da hala daha en çok satanlar listesinde güncelliğini korumaktadır.

4- Billy Joel — “Greatest Hits Volume 1 & Volume 2”

Rock müzisyeni olan Billy Joel, bu albümü ile 23 milyon satarak ABD listelerinde 4 numarada yer aldı.

3- Eagles — “Hotel California”

Eagles denilince kulaklarımıza direkt olarak bu şarkının tınıları gelir. Hakkında pek çok söylenti çıkan şarkının birden fazla hikayesi bulunmaktadır. Albümü efsane hale getiren şarkının 26 milyonluk satışta payı oldukça fazladır.

2- Michael Jackson — “Thriller”

Michael Jackson, zirveyi çok kez gördü. Çocukluğunda kardeşleriyle kurdukları The Jackson 5’dan ölümüne kadar müzik yaşamını sürdüren King of Pop, bu albümü dünya listelerinde adeta şok etkisi yaratmıştı. İçerisinde hem pop hem de rock öğelerini harika bir şekilde harmanlayan Jackson ABD’de 33 milyon satışa ulaşmayı başardı.

1- Eagles — “Their Greatest Hits (1971-1975)”

Geldik listemizin zirvesine Eagles’ın çıkarttığı ilk derleme albümdür. Son derece başarılı olan çalışma ABD’de 36 milyon kopya satarak büyük başarı yakaladı.

Amerika Birleşik Devletleri müzikal anlamda dünyanın takip ettiği bir ülke olduğu için oradaki albüm satışları da son derece önemlidir. Bu bağlamda bizlerde ABD’de en çok satan 10 albümü derledik. Keyifli okumalar.

» Özkan Köprülü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Okumaya eşlik eden müzikler”

“Okumaya eşlik eden müzikler”

Okumanın da damakta kalan bir tadı var, her kitabın bambaşka bir kokusu, her karakterin ayrı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir