80 Günde Parasız Devrialem

Dünyayı gezmek pek çoğumuzun hayalidir aslında; ancak bunu gerçekleştirmek için para, zaman gibi bahaneler bulur ve hayalimizi erteler dururuz. Ardından da hayalini gerçekleştirenlere imreniriz. Hayalini gerçekleştirmek için elinden geleni yapanlardan tanıştığım ilk kişi pek çok kişinin Rotasız Seyyah ismi ile tanıdığı Mehmet Genç idi. Şimdi ise ikinci bir grubun maceraları ile tanıştım. Muammer Yılmaz ve Milan Bihlmann…

Bu ikilinin hedefi sadece dünyayı gezmek değil. Bunu ceplerinde hiç para yokken yaparak dünya üzerinde iyi ve yardımsever insanların da olduğunu göstermek. Paris’ten başladıkları dünya turunun bir kısıtlaması daha var ki bu da zaman. Turlarını 80 günde tamamlayıp yine Paris’te sona erdirecekler. Bu sürede yaşadıklarını internet sitelerinden ve sosyal medya hesaplarından takipçilerine ulaştıran ikili bir de kitap yazarak hayran kitlelerini genişletti. Kitabın ismi ’80 Günde Parasız Devrialem’ ki severek okuduğum bir gezi kitabı oldu. Süre kısıtlamalarından dolayı hızlı hızlı yol alırken bende o heyecan ile hızla okudum kitabı. 80 günlük turlarının rotası ise şu şekilde: Fransa, Almanya, Avusturya, Romanya, Türkiye, İran, Pakistan, Hindistan, Tayland, Singapur, ABD, Fas ve İspanya.

Bu turlarını, hem birçok yeni insan tanıyıp hem de farklı kültürleri gören ikili gezdikleri ülkelerde kendilerine gerek kalacak yer gerek yol gerek yiyecek yardımı yapan kişiler sayesinde 1 kuruş para harcamadan sadece insanların iyilikleri sayesinde tamamlıyorlar.

80 Günde Parasız DevrialemKitabın anlatımı biraz hızlı olsa da çok sevdiğim ve keyifli zaman geçirmek isteyen herkese tavsiye edebileceğim bir kitap.

Tanıtım Bülteninden:
Jules Verne’in ölümsüz eserinden ilham alan 80 Günde Parasız Devri Alem, yönetmen ve fotoğrafçı Muammer Yılmaz ve Alman arkadaşı Milan Bilhmann’ın dünyada iyi insanların da olduğunu kanıtlamak için çıktıkları, 4 kıta ve 19 ülkeyi kapsayan dünya turuna odaklanıyor. İlk baskısını Fransızca yapan, ardından İngilizce olarak da yayımlanan kitapta, ceplerinde beş kuruş olmadan dünyayı gezmeye çalışan ikilinin, başlarından geçen ilginç olaylara değiniliyor.

İnsanlığa ve hayata dair mesajlarıyla bu anlatı, yediden yetmişe herkesin severek okuyacağı bir kitap.

80 Günde Parasız Devrialem
Muammer Yılmaz, Milan Bihlmann
Ephesus Yayınları
288 Sayfa, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.