7 Numaralı Hücrede Mucize

Kore filmi olup 2013 yılında çekilmiş. Yönetmeni Le Hwan-kyung. Imdb’de 8.2 puan almış. İnternet’ten gördüğüm kadarıyla bu puanın az olduğunu düşünenler var.

Film güzel bir kızın tahta bir kutuyu açmasıyla başlıyor. Ye-sung isimli küçük ve sevimli bir kız babasıyla birlikte yaşamaktadır. Baba(Ryong) zihinsel engelli olmasına rağmen aile yaşamları çok mutlu geçmektedir. Paralarının olmaması bile mutluluklarını gölgeleyememektedir.. Ta ki Ye-sung’un ay savaşçıları karakterli çantayı istemesine kadar…

7 Numaralı Hücrede MucizeBaba bu pahalı çantayı alabilmek için gerekli parayı biriktirmiştir ve çantayı alacaktır. Ama dükkandaki son çantayı baş komiserin kızı almıştır. Daha sonra çantayı alan kız, babaya gider ve başka bir dükkanda da çantanın aynısı olduğunu ve onu oraya götüreceğini söyler. Bunun üzerine birlikte çantayı almaya giderler. Kız yolda giderken ayağı kayar ve kafasına gelen darbenin etkisiyle ölür. Bundan sonra olaylar ölen kızın babasının baş komiser olmasının da etkisiyle iyice sarpa sarar. Babanın kendini iyi ifade edememesi, akli dengesinin yerinde olmaması hapse düşmesine sebep olur.

7 numaralı hücreyi,hücredeki mahkumları, Ye-Sung’un babasıyla iletişimini, hapishane müdürünü, mahkemeleri, baş komiseri, gardiyanları göreceksiniz. Filmde bazen gülüyorsunuz, bazen de hüzünleniyorsunuz. Tamamen bir trajedi olduğunu söyleyebilirim.

Her sahnede ağlayan bir insan değilimdir. Ama bir sahnede çok ağladım. Eminim ki,bu konuda yalnız değilim. Zihinsel engelli babanın ve kızın oyunculuğu çok başarılıydı. Hele Ye-sung beni benden aldı.

Bu filmi izleyince aklıma Tom Hanks’in oynadığı Forrest Gump geldi. Onun da etkisinden uzun bir süre kurtulamamıştım. O filmde de zihinsel engelli bir baş kahraman var. İzlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Kore filmlerini seviyorsanız ve onların konuşmaları hoşunuza gidiyorsa şimdiden iyi seyirler…

[youtube id=”RXHheT5clgE” width=”480″ height=”360″ position=”left”]

Özge Ovalı Karakaya
https://www.instagram.com/yorgunokur/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir