365 Günde Sevgili Kitabım Kur’an

Günlerdir elimden düşmeyen, bütün detaylarını sizinle paylaşmak istediğim, bu güzel günlerde bana en iyi gelen bu mükemmel kitabı size takdim ediyorum, 365 GÜNDE SEVGİLİ KİTABIM KUR’AN.
Bu kitap kesinlikle bir rehber! Kur-an’ı Kerim’i anlatan hangi kitap rehber olmaz ki? Nurdan Damla Hanımefendi’nin ilk kitabı “365 Günde Sevgili Peygamberim” den sonra yayımlanan bu kitap; bir tefsir mahiyetinde. (Tefsir: Kuran’ın surelerini açıklayan görüşler öne sürme ve bunları yazma anlamındadır.) kitap çocuklar için renklendirilmiş, ayetler çocukların anlayabileceği şekilde örneklendirilmiştir. Bahsi geçen konular içinde ise bilinmeyen kelimeler, çocukların aklına takılabilecek isimler vs yine ilgi çekici bir şekilde kitabın kenarında işaretle açıklaması yapılmıştır.

Çocuklarımızın akıllarına takılan milyonlarca sorunun cevabı işte bu kitapta… Biz neyiz? Biz nereden geldik? Biz nasıl yaratıldık? Tüm bu soruların cevabı, İlahi Kelimelerde saklıdır. Bu İlahi Kelimeleri ise okumadan, içimize sindirmeden biz yetişkinlerin bile anlaması mümkün değildir. Kur’an bizlere rehber niteliğindedir, bozulmaya yüz tutmuş nesli toplayabilecek tek güç Kur’an-ı Kerim’dedir. Okumak, anlamak ve yine okutmak da boynumuzun borcudur.

Kur’an bizlere öyle güzel misaller verir, öyle harika yol göstericiliği yapar ki, ancak anlayamadığımız birçok noktası olabilir bu yüzden Allah aracı olarak Peygamberini göndermiştir. Bizlerin zamanına ise Kur’an, Hadis-i Şerifler ve bunlarla birlikte harmanlanmış tefsirler kalmıştır. Maalesef ki bizlere Kur’an ı detayıyla anlatacak bir Peygamber gelmeyeceğine göre geride kalanlara sımsıkı sarılmak gerekmektedir.

Çocuklarımızın yaşına uygun olarak indirgenmiş halini bu kitapla incelemek ise beni çok mutlu etti. Nurdan Hanım’ın emeğine sağlık. Ramazan günlerini yaşarken ve okulların da kapanmasına günler kalmışken aileler çocuklarını dini eğitim almaları için Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki dini eğitim veren yerlere gönderdiklerinde bu kitabı da çocuklarına almalarını öneriyorum. Evde kendileri de kafalarına takılan konuları açıp okuyabilecek ve beyinlerine daha güzel yer edecektir her ayet ve konu. Okuduktan sonra da bahsi geçen konular üzerinde detaylıca sohbet etmeniz için harika bir fırsat.

Çocuklarınızla birlikte ailecek okuyabileceğiniz bu rehber kitabı 6 yaşından itibaren okumanızı öneririm. Çünkü dili sade, anlaşılır. Görsellerle desteklenen sayfalar ise hem sıkmayacak minik okurlarını hem de resimlerini incelemek onları sevindirecektir.

Çocuk kitapları önerilerimin en üst sırasında yerini alan bu kitap için: Timaş Çocuk ekibine, Kıymetli yazar Nurdan Damla’ya ve bu harika çizimler için de Seval Cevizci’ye teşekkürlerimi sunarım. Dilerim her evin en çok okunanı arasında yerini alır.

 

365 Günde Sevgili Kitabım Kur’an
Nurdan Damla
Timaş Çocuk
Resimleyen: Seval Cevizci
2018, 477 sayfa

2 thoughts on “365 Günde Sevgili Kitabım Kur’an

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir