FilmFilm İncelemeleriKonuk Yazar

3 Idiots

2009 yapımı 3 idiots, Rajkumar Hirani’nin yönetmenliğinde çekilmiş bir Hint filmidir. İçeriğine baktığımızda film, Hindistan’ın en prestijli üniversitesinde mühendislik alanında eğitim alan 3 gencin, eğitim sistemini tatlı sert eleştirmesini konu alıyor. Komedi ve dram tam tadında sentezlenmiştir. Günümüz sistemini eleştirmek için kullanılan yarış atı tabiri üzerinden realistik bir bakış açısı sunulmaktadır. Ve Hint filmlerinin en önemli özelliklerinden birisi de içerisinde dans ve müziğin her daim olmasıdır.

3 idiotsBunun yanında filmde yer alan en önemli oyunculardan birisi, şüphesiz ki ünlü Bollywood yıldızı Aamir Khan’ın olmasıdır. Khan filmde, Ranco karakterini canlandırmaktadır. Temel olarak sistemi Ranco eleştirmektedir. Bu süreç kısmen sancılı olsa da ilerisinde Ranco ve çevresi için önemli değişimlere vesile olacaktır. Özellikle en yakın iki arkadaşı Farhan ve Raju bundan etkileneceklerdir. Farhan, hasta bir baba ve evde kalmış bir kız kardeşe sahiptir. Sosyo-ekonomik şartlarından dolayı, üzerinde yoğun bir sorumluluk duygusu ve baskı hissetmektedir. Raju ise doğa fotoğrafçısı olmak istemektedir. Ama hayat şartları ve aile figürü onun için de pek olumlu değildir. Tabiî ki, sevgili Chatur’u da es geçmemek lazım.

Ranco’yu her daim etkileyen ve onunla rekabet halinde bulunan diğer karakterlerden birisidir. Oldukça zıt tarzlara sahiptir. Çünkü Ranco, öğrenmeyi seven notları umursamayan, mühendisliğe aşık bir insandır. Chatur ise, klasik öğrenci profilindedir. Ezber yoluyla dersleri geçmeye çalışan bir role sahiptir. Ayrıca Ranco, üniversitenin rektörüyle de sürekli çatışmaktadır. Rektör, başarının yüksek notlar almaktan geçeceğine inanan ve bu tezi savunan bir insandır. Bunun yanında rektörün kızı olan Pia ile aralarında duygusal bir bağ oluşacaktır.

Tüm bunlardan anlaşılacağı gibi, birçok farklı hikaye, aile profilleri var olmakla beraber hepsini ortak bir anlayışta birleştiren bir Ranco var. Komedi ve dramın tam tadında yer aldığı 3 idiots, 8.2 lik bir imdb puanına sahiptir. Ayrıca milli eğitim bakanlığı tarafından da izlenmesi önerilen bir filmdir. 170 dk olup müzik,dans,gözyaşı,kahkahayı bir araya getiren, ailecek izlemek isteyenler için de önerebileceğim bir film. Uzun film sıkıcıdır diye düşünmeden keyifle izleyebilirsiniz.
Son olarak sizlere diyorum ki, ‘’ All izz well ‘’.
İyi seyirler…

Güray Özdemir
https://www.instagram.com/ozdm88/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)