25 yaşındaki efsane: İstanbul Caz Festivali

Temmuz ayının müzikseverler arasında en heyecan yaratan etkinliklerinden İstanbul Caz Festivali, bu yıl 25’inci yaşını kutluyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 1994 yılından bu yana düzenlediği İstanbul Caz Festivali, şehrin farklı mekânlarında, caz, rock ve güncel müziğin efsane isimleriyle gerçekleştirdiği konserleriyle, yüz binlerin üzerinde seyirciye, pek çok unutulmaz an yaşattı.

Eric Clapton’dan Buena Vista Social Club’a, Bryan Ferry’den Keith Jarret’a, Nick Cave’dan PJ Harvey’e, Paco de Lucia’dan Grace Jones ve Wynton Marsalis’e, Lou Reed’den Marianne Faithful’a, beş bini aşkın sanatçının sahne aldığı İstanbul Caz Festivali, İstanbullular için bir nevi müzik okulu oldu.

Geride bıraktığı çeyrek asırda, 700’den fazla konserde, 5 bin 200’ün üzerinde sanatçı ve 730 bine yakın seyirciyi ağırlayan İstanbul Caz Festivali, bu yıl “caz ve dahası” sloganıyla 26 Haziran’da kapılarını açmaya hazırlanıyor. 17 Temmuz tarihine kadar devam edecek festival, dolu dolu bir programla müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bu yıl 21’inci kez Garanti Bankası’nın sponsorluğuyla düzenlenen festivalin programı 10 Nisan’da açıklanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir