21. Yüzyıl Sinemasından Dikkat Çeken Film Müzikleri

Filmler, bizi görsel olarak etkiledikleri kadar duyusal olarak da etkilerler. Sinemada müziğin işlevi tema, bütünsellik ve süreklilik açısından çok önemlidir. Film biter ama kafanızın içinde o devam eder. İşte bunlardan bazıları:

twenty one pilots: Heathens

Film: Suicide Squad / Gerçek Kötüler
Konusu: Dünyanın oldukça tehlikeli olan takımını toparlayabilmek için, hapisteki Süper Güçlü Kötü Adamları bir araya getir, devletin emri ile onları en güçlü silahlar ile donat ve esrarengiz bir suç örgütünü yenebilmeleri için onları göreve gönder. Fakat, bu İntihar Takımı, gerçekte başarılı olmaları için değil de, tescilli suçlarından dolayı, eninde sonunda kaybedecekleri bir göreve çıktıklarını anladıklarında ise ne yapacaklardır?

Brian Eno – By This River

Film: The Son’s Room / Oğul Odası
Konusu: Oğul Odası, Nanni Moretti’nin yönetmenliğini yaptığı 2001 yapımı filmdir. Oğullarını yitiren bir anne-babanın yaşadıklarını konu almaktadır.


My Heart’s in the Highlands

Film: La Grande Bellezza / Muhteşem Güzellik
Konusu: 21.Yüzyıl İtalyan sinemasının başarılı örneklerinden biri olan Oscar ödüllü La grande bellezza, Roma aşığı yazar Jep Gamberdella’nın hayatını konu edinmektedir. Jep terasında uzanırken dışardan gelen çocuk sesleri ilgisini çeker. Ayağa kalkar, sesin kaynağına bakmaya gittiğini fark ederiz. Bu esnada müzik başlar. Jep’in bakışlarıyla birlikte bahçede oynayan çocukları görürüz. Jep sonraki sahnede röportaj yapacağı performans sanatçısnı izlemeye gider ve bu esnada müzik sona erer. Kullanılan müzik, sahnelerin sıralanmasında ve seyircinin ilgisini arttırma konusunda önemli bir rol oynamıştır.


David Bowie – Modern Love


Film: Frances Ha
Konusu: Frances bir dans kumpanyasında çırak olarak çalışsa da bir dansçı değildir. Büyük ve teferruatlı hayalleri olmasına rağmen, New York’ta yaşamanın ekonomik zorluklarından o da payını almaktadır. Oda arkadaşı Sophie’yle de araları bozulduğunda, henüz adım attığı yetişkinler dünyası Frances için iyice şaşırtıcı bir hal alır.


Françoise Hardy- Le Temps de l’amour

Film: Moonrise Kingdom / Yükselen Ay Krallığı
Konusu: Senaryosunu Wes Anderson ve Roman Coppola’nın birlikte yazdığı film, küçük bir kasabadan kaçan genç aşıkları ve onları bulmak için seferber olan kasaba halkının maceralarını anlatıyor.


Oasis – Wonderwall

Film: Mommy
Konusu: Diane kocasını kaybetmiştir. Kocasının ölümünden kısa süre sonra tek çocuğu Steve’i dikkat bozukluğu tedavisi için bir rehabilitasyon merkezine yatırır ama Steve kafeteryayı ateşe verince zorla uzaklaştırılır. Merkez görevlileri Diana’ya iki seçenek sunar, ya Steve’i kendi evine götürecek ya da ıslahevine gönderecektir. Islahevinde tedavisi imkânsız olduğundan oraya göndermek istemez. Ama bu durumda ona kendisinin bakması gerecektir.


Suede – So Young

Film: The World’s End
Konusu: Bar bar gezen birkaç arkadaşın dünyanın sonunun gelmesiyle insanlık için son ümit olmalarını dalga geçerek anlatan ‘The World’s End’ 2013 tarihinde ülkemizde gösterilmişti.


Iggy Pop – Lust For Life

Film: T2 Trainspotting
Konusu: Mark Renton’ın (Ewan McGregor) arkadaşlarıyla birlikte kazandığı parayı alıp kaçmasının ardından 20 yıl geçmiştir. Bazı sağlık sorunları yaşayan Renton, uzun süredir yaşadığı Amsterdam’dan Edinburgh’a geri döner. Burada eski arkadaşları, küçük çaplı düzenbazlıklarla yolunu bulan, ayrıca bir bar işleten Simon ve eroin bağımlığından tam olarak kurtulamamış, intiharın eşiğindeki Spud ile bir araya gelir. Geri dönüşüne ikisinin de verdiği tepkiler farklıdır, ancak asıl sorunlar 20 yıldır hapiste olan Begbie’nin ortaya çıkmasıyla başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir