2018’de Neler Okuyacağız?

Bir koleksiyoncu ne kadar kitap toplarsa toplasın, daha fazlasını ister.
(Kitapları Fazla Seven Adam) Allison Hoover Bartlett

Biz okuyucular için kitaplar, saplantılı olarak bağlı olduğumuz sevgililer gibidir. Sadece okumak bile yetmez, kapağını okşamak, sayfaları koklamak gibi huylarımız da vardır. Hele de yağmurlu hava, battaniye, kahve gibi sahneleri sevenler için kitaplar olmazsa olmazdır. Bazen de bu sahneler sadece kitaplar için bile hazırlanabilmektedir. Okuyucu için mekânın ve zamanın bir önemi yoktur aslında. Otobüste, tuvalette, mutfakta, kafede, tatilde, okulda, iş yerinde bile günün her hangi bir saatinde kitap okuyabilir. Yeter ki elinin altında bir kitap olsun. 2017 yılında da böyle oldu, 2018’ de de böyle olacak.

2018’e sayılı günler kala yayınevlerinde ve yazarlarda telaşlar başladı. Baskısı, dizgisi, düzenlenmesi, kapağı, sayfası diye diye koşturmalar var, her birinde.

Peki, 2018’de neler okuyacağız?

Doğan Kitap

Uzun yıllar yayıncılık sektöründe farklı türde eserleriyle okuyucunu peşinden sürükleyen Doğan Kitap 2018’e de geniş yayın seçeneğiyle sıkı bir girişe hazırlanıyor. Farklı kategorilerde ürünleriyle sanırım ne okuyacağınıza karar vermek güç olacak.

Yetişkin/Yerli kategorisinde;

Enver Aysever’den “Nazım Hikmet”i, Gülriz Sururi’den “Gülriz Sururi Olmak”ı okurken, Elif Şafak, Canan Tan, Zülfü Livaneli ve Yavuz Ekinci de yeni romanlarıyla adlarından söz ettirecekler. Gazeteci Murat Yetkin, ilgiyle okunan “Meraklısı için Entrikalar”ın yanına bir de “Meraklısı için Suikastçiler”i ekleyecek. Nil Karaibrahimgil’den de Doğan Novus etiketiyle yeni kitap geliyor.

Yetişkin/Yabancı kategorisinde;

1- Hogarth Sheakespeare serisine ünlü kuzeyli polisiye yazarı Jo Nesbo’nun “Macbeth”i, Latin Amerika Edebiyatı’nın saygıdeğer isimlerinden biri olan Juan Rulfo, Pedro Paramo’dan sonra merakla beklenen El Gallo de Oro adlı eseri, Sevilen kuzeyli polisiye yazarı Jo Nesbo, hikayesi en çok merak edilen kahramanı Harry Hole’un maceralarının yer aldığı The Police ve Red Breast adlı kitabı ve romanları kadar kısa hikayeleriyle de çok sevilen yazar, ünlü illüstratör Kat Menschik’in çizimleriyle vücut bulan Birthday Girl adlı kısa hikayesi yayınevinin yayımlanacak yeni kitaplarından.

2- Türkiye’de ve dünyada en çok okunan yazarlardan biri olan Haruki Murakami, yeni kitapları sırasıyla Rüzgarın Şarkısını Dinle, Absolutely On Music, Killing Commandatore ve Noveliast As a Vocation raflarda olacak.

5- Geçtiğimiz yıl Damızlık Kızın Öyküsü ile hem ekranlara hem de raflara damgasını vuran yazar, Margaret Atwood, yeni yayımlayacak kitaplarıyla ses getirmeye devam edecek. Bu yıl, Oryx and Crake, Heart Goes Last, Maddadam ve kurgu dışı kategorisindeki eseri Negotating with the Dead ile okurların karşısına çıkacak.

6- Tess Gerritsen’in tüm kitapları artık Doğan Kitap’ta. Usta çevirmenleri, tarafından yeniden çevrilen kitaplar, Mayıs ayında raflarda olmaya hazırlanıyor: I Know a Secret, İkiz Bedenler, Kan Banyosu, Kayıp Kız, Günahkar ve Çırak. Ayrıca bugüne kadar hiç yayımlanmamış kısa hikayesi Freaks,Tess Gerritsen hayranları için yepyeni bir formda, illüstrasyonlu olarak okurların ilgisine Şubat ayında sunulacak.

7- Çok satan ve romantik kitapların bir numaralı yazarı Jojo Moyes, en sevilen kitaplarıyla artık DEX Kitap’ta. Okuyucuların sabırsızlıkla beklediği yeni kitabı “Still Me”, Haziran ayında Senden Önce Ben ve Sevgilimden Son Mektup adlı eserleriyle yan yana raflarda olacak.

8- Yurtdışında çok ses getiren yeni nesil yazarlardan Jesmyn Ward, 68. National Book Award’ı kazandığı kitabı “Sing, Unburied, Sing”, Haziran ayında okuyucu ile buluşacak.

9- Bir baba ile kızın arasında geçen farklı bir boyuttaki ilişkiyi konu alan ve çok ses getiren Gabriel Tallent’in romanı “My Absolute Darling” Ağustos ayında okuyucularla buluşmaya hazırlanıyor.

10- Yine yeni nesil yazarlardan Rene Denfeld, polisiye ve gerilime farklı bir soluk getiriyor. The Enchanted ve Child Finder romanlarıyla dünyada oldukça beğenilen yazar, iki kitabıyla birlikte Doğan Kitap’ta yerini alacak.

Metis Kitap

Metis Kitap, 2018’de de sevilen yazarları ve kitaplarını okuruyla buluşturmaya devam edecek.

İlk haberimiz John Berger severlere: ‘Görme Biçimleri’ kitabıyla yakından tanıdığımız ve geçtiğimiz yıl hayata veda eden John Berger’in, sanatçılar ve yapıtları üzerine denemelerinden hazırlanan yeni kitabı Portreler, Beril Eyüboğlu çevirisiyle 2018’in ilk aylarında Metis Yayınevi’nden çıkacak.

Bundan başka Metis Edebiyat’ta Çevengur, Dönüş, Can, Çukur, Muhteşem Vahşi Dünya ve Mutlu Moskova adlı roman ve öykü kitapları ile tanıdığımız Rus yazar Andrey Platonov’un bu kez Mektuplar’ı, Erdem Erinç çevirisiyle; Ütopya Denen Arzu ve Modernizm İdeolojisi kitapları ile ülkemizde bilinen kuramcı Fredric Jameson’dan şimdi de Gerçekçiliğin Çelişkileri, Orhan Koçak’ın çevirisiyle Metis Eleştiri dizisinden, Antropolog Claude Lévi-Strauss’un kitabı Uzaktan Yakından, Haldun Bayrı çevirisiyle 2018 yılında okuyucularla buluşacak.

Can Yayınları

Türkiye’nin önde gelen yayınevlerinden biri olan Can Yayınları olarak 2018’in ilk günlerinde Ahmet Tulgar’ın yeni öykü kitabını yayımlamayı planlıyor.

2018’de Ayfer Tunç, Yekta Kopan, Hikmet Hükümenoğlu, Sibel K. Türker, Oya Baydar, Faruk Duman ve Cem Akaş’ın yeni kitapları da okuyucuyla buluşacak.

Patricia Highsmith’in sinemaya da aktarılan kitabı Carol yeniden okuyucuyla buluşacak. Cortazar’ın bütün öykülerinin ilk cildi Ötekinin Rüyası’nı 2017 yılında yayımlanmıştı. Aralık ayında da öykülerin ikinci cildi Ayak İzlerinde Adımlar ve devamında iki kısa romanı yayımlanacak. Kurt Vonnegut’un Türkçeye ilk kez çevrilen bir romanı da kitapçılarda olacak.

2017’de yayımlanan Carlo Rovelli’nin Fizik Üzerine Yedi Ders kitabından sonra yazarın Gerçeklik Göründüğü Gibi Değildir kitabını da yayımlamayı planlıyorlar.

Sel Yayıncılık

Edebiyatseverlerin kitaplığında mutlaka yeri olan bir yayınevidir Sel ki 2018’de de öyle olmaya devam edecek.

Sel’in 2018’inde neler var?

Önemli ve sevilen yazarlar olan John Steinbeck, Jeanette Winterson, Eduardo Galeano, Sara Ahmed, Jonathan Franzen, Elias Canetti, Henri Lefebvre, Georges Bataille, J.G. Ballard, Toni Morrison eserlerini yine yayınlamaya devam edecekler. Bunlardan başka edebiyat ve kuramda Pierre Bourdieu‘den Hannah Arendt‘e, Paul Nizan’dan René Char’a zengin bir seçkiyle okurlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyorlar. Ayrıca telif eserlerde öykü ve roman türünde okurla buluşmayı bekleyen dosyaları varmış. 

Sokak Sanatı

İletişim Yayınları

2018’de de İletişim çizgisinden ödün vermeden yazar ve yayınlarıyla okuyucusunu mutlu edeceğe benziyor.

Mehmet Eroğlu‘nun yeni kitabı Kıyıdan Uzakta ve Islak Balık’ın devamı Sessiz Ölüm de bu yıl ki listelerinde yer alıyor.

Murat Belge‘nin Türkiye’de modern şiiri anlattığı Şairaneden Şiirsele ve Komunist Manifesto ile Kafka’nın Şato’sunun yeni çevirileri de yayımlayacakları kitaplardan. Bir de Halit Ziya’nın Mai ve Siyah’ının eleştirel basımını hazırlıyorlar.

Sanat Hayat dizisinin  Neoliberalizmin Mimarlığı, Psykhe dizimizden Üstün Zekâlı Çocuğa Yardım, Araştırma İnceleme dizimizden İsmet Akça, Ahmet Bekmen ve Barış Alp Özden’in derledikleri “Yeni Türkiye’ye Varan Yol”, Tarih dizimizden Eric Hobsbawm’ın Yaşasın Devrim‘i bu yıl için hazırladıkları diğer kitaplarıdır.

April Yayınevi

April, 2018’ e gümbür gümbür geliyor dersek çok abartmış olmayız. Bu yıl okuyucuya bolca öykülü, roman ve araştırma inceleme içerikli eserler sunacaklar, bizden söylemesi.

Yılın ilk sürprizi Chelsea Cain’den “Tek Tekme”. Chuck Palahniuk kitap için: “Tek Tekme ile Chelsea Cain yürekleri paramparça ediyor. Kitabın ilk yarısında henüz ağlamamış, ortalarında dehşete düşmemişseniz, yanlış kitabı okuyorsunuz.” demiş.

Yeni senede ki diğer ürünlerine gelince: Saygın Ersin’i Yedi Kartal Üçlemesi okurlarıyla buluşuyor. Ian Tregellis’in Mekanik üçlemesi bilimkurgu severlerin beğenisine sunulacak. Ödüllü yazar Rabih Alameddine’den Lüzumsuz Kadın etkileyici bir Ortadoğu hikâyesi, bu yılın yayın planında yer alıyor.

April Çocuk, bu yıl için çıtayı yükselterek yayınlarına devam edecek ve diyorlar ki “Macera tünelinde çocuklar kendi hikayelerini kendileri yaratmaya devam edecek.”

“Peki, başka başka?” diye soranlar için anlatmaya devam edelim. Murat Uyurkulak’ın Bazuka’sı yeni kapak ve edisyonuyla raflarda olacak. Zaytung 2016 – 2017 Almanak’ı ve Jodi Picoult serisi yeni kapaklarıyla tekrar kitapçılarda olacak.

Small Great Things çok yakında geliyor. National Book Award finalisti, daha önce Bedel adlı romanıyla Türkçeye verilen Elliot Ackerman, Dark at the Crossing ile bir kez daha okurlarıyla buluşacak. Kurt Vonnegut serileri devam edecekmiş. Sırada ise Player Piano varmış. Tibor Fischer’in yeni romanı How to Rule the World ise 2018’in yenilerinden.

Kurgudışına da ağırlık verdiklerini belirten yayınevi “Bu yıl, zamana, rüyaya, uzaya ve dünyaya dair güçlü kitaplar yıl boyunca yayınlanacak.” diyerek iddialı gelişlerini haber veriyorlar. David Walton’ın sevilen kuantum romanı olan Süperpoze’un devam kitabı olan Süpersimetri de 2018’de okurlarla buluşuyor.

Man Booker Ödüllü yazar Hang Kang’ın The White Book ve Human Acts adlı romanlarını da yine Korece aslından, Göksel Türközü çevirisiyle yayınlayacaklar.

Algan Sezgintüredi’nin efsane polisiye serisi de yeni kapaklarıyla bu yıl görücüye çıkıyor. Murat Menteş, Alper Canıgüz, Afşin Kum, Sinem Sal, Nihat Genç, Özgür Mumcu yeni öyküleri, yeni romanlarıyla 2018’de okurlarıyla buluşmaya devam edecekler.

Sokak Sanatı

Alef Yayınevi

Alef Yayınevi de 2018’e iddialı giriş yapacak yayınevlerinden biri. Farklı içerik ve zenginlikteki kitapları okuyucunun başını döndürebilir. İşte 2018’in Alef’i:

Juan Carlos Onetti – Kısa Hayat

Alef Onetti’nin Santa Maria üçlemesinden yayımladığı Tersane’nin ardından üçlemeye Kısa Hayat ile devam ediyor. Üçlemenin son kitabı Ceset Toplayıcı ise 2019 yayın programında.

Luisa Valenzuela – Aztek Çiçeği

Arjantinli yazar Luisa Valenzuela Türkçe’ye ilk defa çevriliyor. Emrah İmre’nin çevirisiyle okurlarla buluşacak olan roman, onları bir hayat kadınının Buenos Aires’ten pampaya uzanan, kenar mahallelerde, tozlu kasabalarda, sirklerde geçen zamansız yolculuğuna çıkaracak. 

Mustafa Yılmazer – Kör Noktanın Rengi

Çok kısa hikayeleri, şiirleri ve aforizmalarıyla bilinen Mustafa Yılmazer’in hiç yayımlanmamış aforizmaları yeni yılda okuyucuya sunulacak. Zen Bahçesi’nde bir araya getirdiği hikayelerinden sonra şimdi onun düşünümleriyle birlikte başka başka Zen bahçelerine girilecek.

Johan Daisne – Atalet Treni

Gül Özlen’in çevirisiyle Türkiyeli okurlarla ilk defa buluşacak olan Johan Daisne Felemenk edebiyatının en önemli modern klasikleri arasında görülüyor. Bir trende giden yolcular için zaman adeta donar ve hepsi varoluşsal bir girdaba girerler.

Troçki – Komünist Enternasyonalin İlk Beş Yılı

Troçki’nin bu iki ciltlik dev eseri Ferit Burak Aydar’ın çevirisi ve Orhan Koçak’ın önsözüyle ilk defa Alef Yayınevi baskısıyla Türkçe’de.

Lucy Ribchester – Kum Saati Fabrikası

Türkiyeli okurlar İskoç yazar Lucy Ribchester’le ilk defa tanışıyor. Çiçek Öztek’in çevirisiyle Türkçe’ye kazandırılan roman, yirminci yüzyıl başlarında Londra’da süfrajet hareketinin en hararetli günlerinde işlenen çifte cinayet ve bir grup sıra dışı kadının olağanüstü hikayeleri etrafında dönüyor. 

Ayrıca 2018’de; Monika Maron’un Animal Triste ve Acayip Bir Başlangıç adlı kitapları, Arnon Grunber’in Tirza’sı yeni baskıları ile okuruyla buluşacak.

Hep Kitap

Yeni bir yayınevi iken kısa sürede hem satış listelerinde hem de okuyucunun kitap raflarında yerini aldı Hep Kitap ve 2017’de yaklaşık 130 kitapla okurlarıyla buluştu. Bu yıl Nermin Yıldırım’ın Dokunmadan’ı yayınevinin en çok dikkat çeken kitabı olurken; sanatçı serilerinden oluşan İşte Van Gogh, İşte Dali gibi eserleri de büyük ilgi gördü.

Atölye serisi adı altında yayınladıkları Ursula K. Le Guin’in Dümeni Yaratıcılığa Kırmak ve Hakan Bıçakcı’nın Uydurmanın İncelikleri ve Judith Liberman’ın son kitabı Masallarla Yola Çık ise büyük ilgi görmeye devam ediyor. 2016 Man Booker finalistlerinden Ottessa Moshfegh‘inin Türkçe’ye çevrilen Eileen, Bundan Sonra Her Şey Biziz ve Erkek Dediğin kitapları da okuyucu tarafından sevildi.

2018 yılında ise Jale Sancak’ın Kasım başında yayımlanan son romanı Uyanan Güzel den sonra yeni romanı; Avusturyalı yazar Liane Moriarty’nin, Suçlu Hem de Çok Suçlu eserinden sonra Nicole Kidman ve Reese Witherspoon’un başrollerini paylaştığı diziye uyarlanan kitabı Big Little Lies’ı, büyük sürpriz ise Teoman’ın anılarını anlatacağı kitap, Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler adlı kitabın ikincisi okuyucuyla buluşacak!

Severek okunan ve çocuklara okutulan Küçük Vampir dizisinin yeni kitapları da gelmeye devam edecekmiş. “Atölye” serisiyle yazar adaylarına, öykü ve romanlarla yerli edebiyat tutkunlarına ve dünya edebiyatının seçkin eserlerini okumak isteyenlere de güzel haberler veriyor Hep Kitap: 2018’de A Gentleman in Moscow, The Nix ve State of Wonder edebiyat severlerin, Arne Dahl’ın yeni romanı 6 Çarpı 2 gerilim tutkunlarının, Street Spirit ve Couples in Art ise sanatseverlerin en çok seveceği kitaplardan olmaya aday.

Yitik Ülke Yayınları

Yitik Ülke Yayınları’nda ise Kadir Aydemir’den yeni bir tematik öykü derlemesi, Melih Yıldız’dan çok yazarlı bir öykü derlemesi, Serkan Türk’ten yeni bir öykü kitabı, Melike İnci’den öyküler, Yaprak Öz’den yeni bir roman, İlkay Yıldız’dan “Sepya” adlı öyküler, okuyucular için hazırlanıyor.

Voltaire’den Hamdi Tuncer çevirisiyle “Babil Prensesi”, Aphra Behn’den Güneş Soybilgen çevirisiyle “Oroonoko”, Jack London’dan unutulmaz iki roman, Hamdi Topçu’dan bir çocuk öyküsü, Hamdi Tuncer’den çocuk öyküleri, Ümit Coşkun’dan ve Hakan Bayhan’dan yeni birer masal, Burcu Seçmeer‘den yeni bir öykü kitabı, Dilek Neşe Açıker’in yeni romanı, Serdar Çekinmez’in yeni romanı “Tavuk”, Mehmet Ünver’den “Gemi Mezarlığı”, Ursula K. Le Guin‘den Gökçenur Ç.’nin çevirisiyle muhteşem bir şiir kitabı ve daha birçok kitap 2018’de raflarda olacak. 

Maya Kitap

Kendine özgü çizgisiyle okurun her daim beğenisini toplayan Maya Kitap, 2018’de de iddialı çeviri eserlerini okuyucuyla buluşturacak. İşte o kitaplar ve içerikleri:

Devil’s Cup: A History of the World According to Coffee – Stewart Lee Allen

“Yazar, kahvenin izinde dünyanın dörtte üçünü dolaşıyor, yerel halkla kahve tüketimi üzerine sohbet ediyor, kahvenin geçmişini araştırıyor. 800 yıl önce ilk kahve çekirdeklerinin yetiştirildiği Yemen’den günümüzün modern kahvecilerine, yol kenarlarındaki küçük kahve dükkânlarından Fransız İhtilali’nin doğduğu Paris kafelerine uzanan bu keyifli yolculuk sonucunda yazar, tüm dünya insanlarını internetten çok daha önce birbirine bağlayan bu içeceği yeniden keşfediyor.”

Kant et la petite robe rouge (Kant ve Kırmızı Elbise) – Lamia Berrada-Berca

“Beklenmedik bir şekilde karşısına çıkan kırmızı bir elbise ve ünlü filozof Kant’ın ‘Aklını kullanma cesareti göster,’ sözü, hiçbir zaman ‘ben’ diyememiş, hayatındaki erkeklerin baskısı altında ve gözlerden uzak yaşamaya zorlanmış genç bir kadını, hayatını değiştirecek içsel bir devrime sürüklüyor. Yazarın özgürlük düşüncesinin derinliklerine inmek amacıyla kaleme aldığı bu şiirsel romanına, Aydınlanma dönemi metinleri de eşlik ediyor.”

The Science of Everyday Life (Gündelik Hayatın Bilimi) – Marty Jopson

“Bilimin en ilginç örneklerinden bazıları, günlük yaşamlarımızda, etrafımızı çepeçevre sarmaktadır. Ancak bizler bunları pek göremeyiz. Bu kitap, her zaman dört bir yanınızı saran bilimin şaşırtıcı ve bir o kadar da merak uyandırıcı işleyişini ortaya sermek üzere yazılmıştır. Kendinizi bilimsel anlayışın bir kenarına yerleştirmek için dünyanın diğer ucuna, uzayın derinliklerine gitmenize ya da neredeyse ışık hızında atomaltı parçacıklarla çarpışmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken etrafınıza bakıp kendi gündelik yaşam biliminizin incelik ve karmaşasına dalmak. Bumerang neden geri döner, yapraklar neden solar, buz neden kaygandır, banyoda parmaklarımız neden buruşur, gök neden gürler gibi pek çok sorunun cevabı bu kitapta.”

The Secret Library (Gizemli Kütüphane) – Oliver Tearle

“Gizemli Kütüphane’nin birbirine bağlı iki amacı var: tanınmış kitapların az bilinen yanlarını ve az bilinen gizli kalmış kitapların dünyayla olan şaşırtıcı ilişkilerini açığa çıkarmak. Kısacası bu kitap daktiloyla, kalemle veya dikte edilerek yazılan, çizilen ya da intihal edilen tüm iyi bilinen ve bilinmeyen eserler hakkındaki bazı gizli gerçeklikleri ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Gizemli Kütüphane, hem bilinen hem de adları unutulmuş eserlerle dolu hayali bir kütüphaneye yapılan kısa bir tren gezisi, ilginçliklerle dolu bir derleme. Söz edilen her eser, yazıldığı çağa dair bir şeyler anlatıyor ve okurların aklındaki sorulara ilgi çeken cevaplar sunuyor.”

Gutenberg’s Apprentice (Gutenberg’in Çırağı) – Alix Christie

“İnsanlık tarihinin en önemli olaylarından biri olan matbaanın icadının romanı… Teknik zorluklar, kilise baskısı ve maddi imkânsızlıklara rağmen tutkulu bir adamla heyecanlı çırağının dünyayı değiştiren çabası, Alix Christie’nin güçlü kalemiyle bir araya geliyor.”

Art of Reading (Okuma Sanatı) – Damon Young

“Çocukken hepimiz okumayı öğreniriz ve aradan biraz zaman geçtiğinde, kâğıdın üzerindeki çizgi ve noktaları birleştirip anlamlandırmamızın ne kadar büyüleyici bir iş olduğunu unuturuz. Belki de bir an durup düşünmeli ve “daha iyi” okumayı öğrenmeliyiz. İşte Damon Young bu kitabında tam da bunu yapıyor. Bizi kitaplar arasında büyüleyici bir okuma yolculuğuna çıkarıyor. Heyecanlı bir okurun bu yolda atacağı adımlara Borges, Platon, Woolf gibi okurlar rehberlik ediyor.”

Sokak Sanatı

Helikopter Yayınevi

Son zamanların dikkat çeken yayınevlerinden biri olan Helikopter’den ise yeni yılda Foley-Coates’in Yetişkinlere Shakespeare adlı kitabını Zeynep Avcı çevirisi ile okuyacağız.

Domingo Yayınevi

Domingo da 2018’e yeni projeleriyle okurlarına heyecanla hazırlanıyor. İlginç ve sürükleyici içerikleriyle işte o beklenen kitaplar:

Patti Smith, Devotion;Jeffrey Eugenides’ten  Marriage Plot; Siddhartha Mukherjee (Okurlar kendisine Pulitzer Ödülü’nü kazandıran Tüm Hastalıkların Şahı’ndan hatırlayacaktır)’nin GEN’i; I Contain Multitudes adlı romanıyla Ed Yong, Domingo’dan yeni yılda okurlara ulaştırılacak.

Sevilen yazarlarından David Eagleman’dan Runaway Species; Kelly Weinersmith’ten Soonish; Michael Poore’dan ilginç konusu olan Reincarnation Blues (10.000 kez reenkarne olmuş adamın hikayesi),  Matt Haig’den How To Stop Time, okurlarla buluşacak.

Cezve Kitap

Taptaze bir yayın grubu olan Cezve Kitap, 2017’de edebiyat, çocuk, psikoloji, eğitim ve bilim alanlarında iddialı eserlerle okuyucu beğenisini kazandı. Aynı kalitede daha fazla ürün ve projelerle 2018 yılına da hazırlanıyorlar.

Cezve Yayın Grubu’nun en çok dikkat çeken ürünleri ise bu yıl Cezve Çocuk ile kendini gösterdi. Cezve Çocuk ürünleriyle sadece çocuk değil yetişkinlere de hitap etmeye devam edecek. Çorap Kral kitabıyla beğeni toplayan yazar Melih Tuğtağ, daha küçük yaş grupları için yeni bir proje hazırlıyor. Tuğba Coşkuner’in yazdığı 2017’de yayımlanan Ormanı Yemek Yasak ile Yeşil Kafalar serisinin 2. Kitabı yeni yılda okurlarıyla buluşacak.

“Oyuncu Anne” ismiyle tanınan 2017’de çıkan Sevimli Canavarlar ve Çocuk Kalbinde Kur’an isimli kitapları ile sevilen Merve Gülcemal, Sevimli Canavarlar serisinin devamı üzerine çalışmakla birlikte, yine Kur’an eğitimini teknik ve metotlarıyla etraflıca işleyen ebeveyn ve öğretmenlere kılavuz olacak yeni bir kitapla iddialı bir hazırlık içerisinde.

Tuğba Akbey İnan ve Rabia Gülcan Kardaş işbirliğinde çıkan, “Duygularımızı Fark Ediyorum” serisinin yeni kitapları çocuk okurlarına ve ailelerine kavuşmak için gün sayıyor.

Cezve Yayın Grubu, yetişkin-genç kategorisindeyse kimya, fizik, matematik, psikoloji ve eğitim alanında “popüler bilim ve yuva kitaplığı”başlıklı çalışmalarıyla 2018’in ilk aylarında raflarda yerini alacak olan bu eğlenceli ve merak uyandırıcı kitaplar günlük hayatın bilimine ve günümüz insanının psikolojik yapısına ışık tutan, ilgi çekecek eserlerden olacak gibi görünüyor.

Erdem Yayınları

Erdem Yayınları olarak 2018’de hem kurgu hem kurgu dışında birçok yeni yayınla okuyucusuyla birlikte olmaya devam edecek.

İlkbaharı iki adet öykü antolojisiyle karşılayacaklar. Tarih alanında gençleri hedefleyen biyografi çalışmaları 2018 planında yer alıyor. Ayrıca siyaset ve politika ile ilgili kaynak kitap niteliğinde eserleri okuyucuyla buluşturmayı hedefliyorlar.

Yeni yayınlanan ve sevilen mizah kitapları Lütfü’nün devamı hazırlık aşamasındaymış. Roman’da da okuyucuyu sürprizlerin beklediğini belirtiyorlar.

Küsurat Yayınları

Genç ve dinamik bir yayınevi olan Küsurat Yayınları, 2018 yılında da dikkat çeken yeni yayınevlerinden biri olabilir.

Yetişkin kurgu alanında eserler yayımlamaya, ilk kitaplarını yayımlayan genç yazarlara alan açmaya devam edeceklerini belirtiyorlar.

Küsurat’ın bu yıl ki büyük projesi: Küsurat Yayınları Sinema Kitaplığı oluşturmak. Bu alana ilgi duyan okurlar sanırım, heyecanlanmaya başladı bile. Amaçları ise okurların çevirisini bulamadığı kitapları Türkçe’ye kazandırmak. Aynı zamanda  işin mutfağını öğrenmek isteyen okurları için  yazar Selçuk Aydemir ve genel yayın yönetmeni Burak Aksak’ın film senaryoları üzerinden bir filmin nasıl çekildiği, senaryonun nasıl yazıldığına dair tüm soruları bu seriyle paylaşacaklarmış.

Monokl Yayınevi

Okuru tarafından beğenilen renkli bir içeriğe sahip yayınevi olan Monokl, 2018’de birçok eseri okurlarına sunmaya hazırlanıyor.

İşte, 2018’in Monokl’ları:

Mark Z. Danielewski, Yapraklar Evi; Philip Roth, Aldatma; Philip Roth, Sabbath’ın Tiyatrosu; Karl Ove Knausgaard, Biraz Yağmur Yağmalı; Clarice Lispector, Yabani Kalbin Yakınlarında; Kobo Abe, Diğerinin Yüzü ve Buz Çağı IV adlı iki kitabı; John Barth, Eğlence Evinde Kaybolanlar ile raflarda olacaklar.

Günışığı Kitaplığı ve On8 Yayınları

Her yayın döneminde yenilen içeriği ve yeni yazarları ile Günışığı Kitaplığı ve On8 Yayınları 2018’de de okuruyla buluşmaya devam edecek.

Behiç Ak, Ahmet Büke, Karin Karakaşlı, Sevim Ak, Ömer Açık, Füsun Çetinel, Gökçe Ateş Aytuğ, İsmet Bertan ve Hacer Kılcıoğlu gibi sevilen yazarlarının ve Dünya çocuk edebiyatından Andrew Clements ve Angela Nanetti de beklenen yeni kitapları raflarda olacak.

Yayınevinin küçük okurlarına özel bir sürprizi varmış,: Christine Nöstlinger’in yeni dizisi ile Öte yandan, Öpücük Ne Renktir? ve Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı adlı kitaplarıyla 2017’in gözdelerinden olan Katalan sanatçı Rocio Bonilla’nın rengârenk bir üçüncü kitabı daha 2018’e hazırlanıyor.

15 yaş ve üstündeki tüm edebiyatseverler içinse ON8, koleksiyonunu zenginleştirmeye devam ediyor. İlk sırada, Fransız edebiyatından Jean-François Chabas’nın iddialı yeni bir romanı ile yayımlanacak ve 2017’de Ay Dolandı adlı romanıyla tanınan ve ON8 Blog’un öykü yazarı Neslihan Önderoğlu da son romanıyla raflarda olacak.

Okuma kültürümüzü geliştirmeyi amaçlayan gelenekselleşmiş projeleri 2018’de de devam edecekler: Eğitimciler ve kütüphaneciler için Eğitimde Edebiyat Seminerleri’nin on birincisini 10 Mart’ta düzenlenmeyi planlıyorlar. E-dergi Keçi’nin yeni sayılarında bu organizasyonun tüm içeriği yayımlanacak. Tüm yurttan 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı 8. Zeynep Cemali Öykü Yarışması’na katılım almaya başladılar ve son başvuru tarihi 22 Mayıs.

Destek Yayınları

2018 yılında, Destek Yayınları iddialı kitaplarla okuyucusuyla buluşmaya hazırlanıyor. Bu yıl herkesin tanıdığı ve sevdiği yazarların yanı sıra Türk ve dünya edebiyatından seçkin klasikler de Destek Yayınları etiketiyle yayımlanacak. Yıl boyunca gençlik ve çocuk kitaplarını da özel bir önem vererek öne çıkarmayı planlıyorlar.

Halil Cibran’ın eserlerinden oluşan çok özel bir seçki Destek okurlarına ulaştırılacak.

“Yol” ve “Dem” kitapları çok beğenilen Metin Hara yeni kitapları, “İyiliğin Bilim Hali” adlı yeni ve 7’den 70’e herkese hitap edecek sürpriz bir kitabı daha bu yıl içinde okurla buluşacak. “Fİ-Çi-Pİ” serisi ve “Aeden” kitabı ile uzun süre gündemde olan Azra Kohen’den de bu yıl yeni kitap müjdesi var. Osman Balcigil tarihimize damga vurmuş çok özel ve önemli bir ismin romanıyla yine gündem yaratacağa benziyor. Ahmet Batman ve Ertürk Akşun yeni kitaplarıyla okurlarıyla buluşacak isimlerden.

Programları ilgiyle izlenen Deniz Bayramoğlu da bu kez yazar olarak karşımıza çıkarken, kitabı merakla beklenen Hakan Mengüç, 2018 yılında Destek yazarları arasına katılıyor. Son zamanlarda anne çocuk kitaplarına ilgi büyük, olaya bir de baba açısından bakacak olan Cesur Doruk’un yeni kitabı ve çok okunan yazarlarından Pelin Çift “İstanbul’un Ezoterik Tarihi” adlı kitabıyla Destek okurlarıyla buluşacak. İnce mizahı ve sivri diliyle herkesin sevgisini kazanmış olan Metin Uca da yeni kitabı “Alışmadık Gözde Lens Durmaz” ile 2018 yılında okurların karşısına çıkacak.

Kanes Yayınları

Kanes Yayınları, son zamanlarda kendinden sıkça söz ettirmeye başladı. 2018 yılında da bunu sürdürecek gibi görünüyor. Kanes’in yayın planlarına bir bakalım, neler var?

Elize Crewe’in üç kitaptan oluşan Ruh Yiyenler Serisi’nin II ve III. kitapları sırasıyla yayınlanacak ve Meda’nın mücadelesi devam edecek. 23 ülkede yayınlanan Martha Hall Kelly’nin (Lilac Girls) Leylak Kızlar’ı yayına hazırlanıyor ( İkinci Dünya Savaşı, Nazilerin Polonya’yı işgali, Caroline Ferriday’ın gerçek yaşam öyküsü).

Kış Güneşi’nin yazarı Ümran Dağaşan Özlük’ün yeni kitapları ile gelirken, 1854’den beri her devrin kitabı olan Sir Arthur Conan Doyle / Sherlock Holmes hikayeleri serisine devam edilecek. Gizlenen Karanlık olarak birincisini yayınlanan Evrilen Dünya Serisi’nin yeni kitaplarına devam edeceklermiş.

“Çok Güzel Tükendik” adlı kitabı yayınlanan Kırık Düzenin kelime cambazı diye bilinen Hirai Zerdüş mahlaslı Youtube ve İnstagram fenomeninin, bu kez yaşanmış öykülerden oluşan hikâyelerini topladığı “Topla Yüreğini Gidelim Buradan” yeni kitabı yayına hazırlanıyor.

Yayımlanan Tek Tanığım Gökyüzü ve Dünün Birinde kitaplarından sonra Gazeteci Yazar Mevlüt Soysal’ın hikayelerinden oluşan yeni kitabıhazırlık aşamasındaymış.

Markası olan Boramir Yayınlarından Türk Klasiklerine devam edilecek. Yabancı Klasiklerin orijinal dilinden ve daha kaliteli bir çeviriyle okurla buluşturan Kanes, Jane Austen/ Gurur ve Önyargı’yla başlayan serüvenini yeni sürprizlerle devam ettirecek.

Bunlardan başka, çevirisi yapılan Avuntu ve Hüküm kitapları yazarı Corinne Michaels ile Karen Rose okurlarına sürprizlerimiz olacağını belirtiyorlar. Ayrıca henüz sözleşme aşamasında olan ve pek yayında duyurularını yapacakları yeni projeler de 2018’de okurlara sunulacakmış.

Profil Kitap

İstikrarlı çizgisi ve yükselişi ile Profil Kitap yeni yılda da büyümeye devam edecek.

2018’de Profik Kitap’ın öncelikli hedeflerinde Dünya Edebiyatı seçkisini genişletmek var. Goncourt Ödülü alan Fransız yazar Marjam Madjidi’nin Marx et la poupée (Marx ve Oyuncak Bebek) isimli kitabını Türkçe’ye kazandırıyor. Son dönemde öne çıkan spor serisine dahil olacak olan birçok çalışma hazırlığı içindeler. Samet Doğan ve Muhammed Berdibek’in ikinci kitapları da yakında raflarda olacak.

Pena Yayınları

Hatırı sayılır bir okur kitlesi olan Pena Yayınları, hedeflerini büyüterek 2018’e hazırlanıyor.

Kitap ve içerikleri ile bu yıl ki Pena:

Ferdinand: 1936 yılında çocuk kitapları yazarı Munro Leaf tarafından yazılıp bir dünya klasiği haline gelen , Ferdinand isimli romantik bir boğanın hikâyesi. Kitap yayınlandığı günden bu yana birçok ülkede kendinden söz ettirmiştir. Amerika’da hızla çok sevilmiş ve Walt Disney Ferdinand’ın kısa bir çizgi filmini yayınlamış. (Bu çizgi film 1928 yılında ünlü Akademi Ödülü’nü almış.). Ferdinand şiddet ve saldırıya karşı olduğundan İspanya İç Savaşı sırasında yasaklanmış, Nazi Almanyası’nda yakılmış, Mahatma Gandi ise en sevdiği kitap olarak Ferdinand’ı göstermiştir. (Dünyanın en büyük film yapım ve dağıtım şirketlerinden biri olan Twentieth Century Fox, bir dünya klasiği haline gelen Ferdinand’ın bu hikâyesinden esinlenerek, ABD’de ilk yayınlanma tarihinden 81 yıl sonra Ferdinand’a beyazperdede yeniden hayat vermiş.)

Böğürtlen Kışı: Sarah Jio’nun kitabı sert kapak ve sayfa kenarında lazer baskılı Sarah Jio imzalı yeni tasarımıyla ocak ayında okurlarıyla yeniden buluşuyor. Ayrıca Nisan ayında yeni Sarah Jio kitabı geliyor. Yazar, bu kitabında hafızasını kaybeden bir kadının geçmişini arayışını ve İkinci Dünya Savaşı yıllarında esir düşen bir çiçekçinin hayatını esiştiriyor.

Penceredeki Kadın: Hakları 38 ülkeye satılan ve daha yayınlanmadan film hakları Fox’a satılan, özgün adı The Window in the Window olan Penceredeki Kadın romanı da ocak ayında kitapçılarda yerini alıyor. Çok satan Trendeki Kız, Kayıp Kız, Önceki Kız kitapları gibi psikolojik gerilim türünde yazılmış olan Penceredeki Kadın kızını ve kocasını bir kazada kaybettikten sonra kendini evine kapatıp oturduğu mahalleyi röntgenlemeye başlayan agorafobik bir kadının hikâyesini anlatıyor. Bu kitap dünyanın en büyük yayıncılarından HarperCollins’in bu yılki en büyük projesi olarak gösterilmektedir.

Her Güne Bir Nietzsche, Her Güne Bir Shakespeare, Her Güne Bir Kafka serisine Her Güne Bir Platon kitabı ekleniyor. Hayatın zorluklarıyla, stresi ve kaygılarıyla baş edebilmek için bibliyoterapiyi savunan yazar Allan Percy hayatla nasıl baş edebileceğini ünlü yazarların eserlerine bakarak gösteriyor.

Çil Kuşu: Genç yazar Merve Dağlı’nın kaleme aldığı kitap, on beş yaşında hayallerini ve sevgilisini kaybeden bir kadının, aşk ve nefret, tutku ve esaret, mutluluk ve gözyaşı arasında çil kuşları gibi dağılan ve yine çil kuşları gibi bir araya gelen umudunu anlatacak.

Koridor Yayınları

Her daim okurunu mutlu etmeyi başaran Koridor,  2018 yılında da bunu sürdürecek çalışmalar içerisinde.

Sevilen polisiye yazarları John Verdon, Linwood Barclay ve Chevy Stevens’ın yeni kitapları, Beş Sevgi Dili kitabıyla büyük ses getirmiş olan Gary Chapman’ın bu sefer de çocukların sevgi dilleri üzerine olan kitabı raflarda olacak.

Güz 2016’da başlayan Bez Ciltli Dünya Klasikleri serisine  Anna Karanina, Suç ve Ceza, Diriliş, Genç Werther’in Acıları gibi her döneme ışık tutmayı başaran klasik eserler de katılacaklar. Her yazığı kitapla öncü olan Mehmet Öz’ün uzun bir aradan sonra yazdığı kitabı da bu senenin sürprizlerinden olacakmış.

Kaknüs Yayınları

2018’in Kaknüs’ü yine merak uyandıran ve elinizin altında olmasını isteyeceğiniz kitaplarıyla raflarda olacak. Kitaplarına ve arka kapaklarına göz atalım, neler var:

Filmlerle Pozitif Psikoloji
Karakter Güçlerini Geliştirmek İçin Filmlerden Yararlanma
Danny Wedding – Ryan M. Niemiec

“Filmler, psikoloji kavramlarını örneklerle açıklayan ve kurgu karakterlerin tecrübelerinden yararlanmayı sağlayan doğal bir öğretim aracıdır. Bu kitabın amacı insan karakterinin güçlü yanlarını canlandıran filmleri ön plana çıkarmak ve kitap, amacına gerçekten çok iyi hizmet ediyor. Örnek olarak seçilmiş filmler, vurguladıkları anahtar kavramlar ve ilgili araştırmalar çerçevesinde mercek altına alınıyor ve üzerinde tartışılıyor. Karakterin güçlü yanlarının dinamiği, sağladığı faydalar ve başa çıkma davranışları inceleniyor.”

M Nesli: Yeni Müslüman Gençlik
Shelina Janmohamed

“M Nesli, dokunduğu her yerde iz bırakıyor. Müslüman gençlerin hayata nasıl baktıklarını anlamanın son derece önemli olduğu günümüzde, Müslüman gençliğin sesi vasfıyla ödül almış yazar Shelina Janmohamed, M Nesli’ni gittikçe büyüyen kültürel bir olgu niteliğiyle ele alıyor. İnanç ve modernliği bünyesinde birleştiren kimliğiyle M Nesli, Batı’nın tüketim toplumunu benimsemiyor, kendi ihtiyaçlarına cevap veren yeni bir tüketim toplumu oluşturuyor.”

İ Nesli: İnternet Ve Akıllı Telefon Nesli 
Jean M. Twenge

“Ebeveynler, eğitimciler ve işverenlerin bugünkü yükselen gençlik ve genç yetişkinleri anlamak için acilen bir ihtiyacı var. 1990’ların ortasından, 2000’li yılların ortalarına kadar olan dönemde iGen, tüm ergenlik çağını akıllı telefon çağında geçiren ilk kuşaktır. Sosyal medya ve mesajlaşmanın diğer etkinliklerin yerine geçen iGen, arkadaşlarıyla birlikte daha az zaman geçiriyor; belki de benzeri görülmemiş düzeyde kaygı, depresyon ve yalnızlık yaşıyorlar.”

Montessori Dehanın Ardındaki Bilim
Angeline Stoll Lillard

“İtalya’nın ilk kadın doktoru Maria Montessori, yüz on yıl önce çok farklı bir çocuk eğitimi yöntemi geliştirdi. Bu yöntem, Montessori’nin, çocukların nasıl doğal bir şekilde öğrendiğine ilişkin gözlemlerine dayanıyordu. Lillard, bu çalışmada bilimin, nihayet Maria Montessori’ye yetiştiğini gösteriyor. Montessori yönteminin bilimsel temellerini ve geleneksel yöntemden farklarını açıklıyor. Anne babalar ve öğretmenler bu kitabı okuyarak bir Montessori sınıfında neler olduğunu, daha da önemlisi, yöntemin nasıl ve neden işlediğini anlayacaklar. Montessori: Dehanın Ardındaki Bilim, öğrenme ve gelişim hakkında pozitif bilimlerin söylediklerini, aynı zamanda bu birikimin daha etkili bir eğitim için nasıl kullanılacağını öğrenmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kaynak.”

Çocuklar İçin Sosyal Sorumluluk Rehberi
İdealist Gençler Yetiştirmek İçin 500’ün Üzerinde Proje
Barbara A. Lewis

“Gençler! Fark yaratmaya bugünden başlayın!

İlginizi çeken bir konu seçin; hayvanlar, suçla mücadele, çevre, açlık, politika ve yönetim, güvenlik, yaşlılar veya başka bir şey. Ardından bu kitabı gözden geçirin ve her türden sosyal sorumluluk projesi için üretilmiş yüzlerce fikirden birini seçin. Bu, kendi başınıza yapabileceğiniz basit bir şey ya da tüm toplumu ilgilendiren büyük ölçekte işler olabilir. Broşür, dilekçe, basın duyurusu ve birçok başka materyali hazırlamak için, adım adım gerekli bilgiler kitapta verilmiştir. Projelerinizde internetten faydalanmak ve en son gelişmeler, en sıcak başlıklar, püf noktaları için bu kitabı inceleyin. Dünyayı değiştirmek için yetişkin olmayı beklemeniz gerektiğini kim söyledi? Şimdi bu güce sahipsiniz.”

Kaknüs bunlardan başka, klasik serilerine Türkçe ve İngilizce Küçük Prens’i de ekleyecek..

Arkadaş Yayın Grubu

Arkadaş Yayın Grubu olarak bünyesinde 7 yayınevi bulunuyor. Bunlar; Arkadaş Yayınevi, Akılçelen Kitaplar, 1001 Çiçek Kitaplar, Mavi Kelebek Yayınları, Almidilli Yayınları ve Kurukafa Yayınları’dır. Bunlardan Arkadaş, 1001  Çiçek, Mavi Kelebek ve Almidilli’den ağırlılık olarak çocuk kitabı yayımlıyor. Yılda 300’den fazla yeni kitap çıkartıyorlarmış.

2018’de de çıkacak olan yeni kitapların çoğu çocuk ve kitaplar çocuklar için hikaye, bilim, tarih, yabancı dil eğitimi kitaplarından oluşmaktadır. Türkçe isimleri belirli olanlar ise şöyledir:

Sümerler (Büyük Uygarlıklar Dizisi), Eski Mısır (Büyük Uygarlıklar Dizisi), Mayalar (Büyük Uygarlıklar Dizisi), Erken Dönem İslam Uygarlığı (Büyük Uygarlıklar Dizisi), Çıkartmalarla İlk İngilizce Sözcükler, Ayıcık Teşekkür Ediyor (Merhaba Küçük Deha dizisi), Hipopotam Pardon Diyor (Merhaba Küçük Deha dizisi), Güle Güle Biberonum (Merhaba Küçük Deha dizisi), Kaplancık Odasını Topluyor (Merhaba Küçük Deha dizisi), Aslancık Oyuncaklarını Paylaşıyor (Merhaba Küçük Deha dizisi), Kediciğin Uyku Vakti (Merhaba Küçük Deha dizisi), Panda Arkadaşıyla Oynuyor (Merhaba Küçük Deha dizisi), Tay Dişlerini Fırçalıyor (Merhaba Küçük Deha dizisi), Sağlıklı Yaşam Dizisi (4 kitap), Hasırcı Kız (Gökkuşağı), Sevgili Olly (Gökkuşağı yıldızlı seri), Bahçedeki fil (Gökkuşağı yıldızlı seri), Pinokyo (Gökkuşağı yıldızlı seri), Denizkurdu (Gökkuşağı), Renklerle ve Oyunlarla Müzik ve Keman Eğitimi, Michael Strogoff (Gökkuşağı), Baskervillelerin köpeği Gökkuşağı)

Çocuk kitapları dışında Akılçelen Kitaplar’dan da ilgisini çekecek iki yazarı bulunuyor. Bunlardan birisi fantastik edebiyatta dünyaca ünlü yazarBrandon Sanderson’un yeni çıkacak iki kitabı (Mistborn #5: Shadows of Self, Mistborn #6: The Bands of Mourning). Ocak ayında tamamlamayı planlıyorlarmış. Yazarın şu anda Akılçelen’den çıkan 10 adet kitabı bulunuyor. Diğer yazar ise Bernard Lewis’in he Jews of Islam, The Muslim Discovery of Europe ve İslam adında üç kitabı okurlara sunulacak.

Kitap Cafe
Dilek Özcan

One thought on “2018’de Neler Okuyacağız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir