2018 Oscar Adayı: Uğur Böceği

Christine, Sacramento’da yaşayan, 18 yaşının arifesinde bir genç kızdır. Din merkezli bir lisede eğitim gören ve yaşadığı şehrin sıradanlığını sorgulayan Christine, ailesinin koyduğu ismi kabullenmeyip kendini girdiği tüm ortamlarda Lady Bird (Uğur Böceği) olarak tanıtacak kadar başına buyruk bir karakterdir.

Christine, namı-ı diğer Lady Bird, 2000’li yılların başında Birleşik Devletler’de yaşanan terör ve savaş kaygısı içinde, kendi yolunu bulmaya çalışan ve bu yolu da yaşadığı sıradan şehirden uzaklaşmakta bulan bir düşünceye sahiptir. Bunun sonucunda da New York’ta bir üniversiteye girmek için girişimlere başlar. Fakat her konuda ılımlı bir yaklaşım sergileyen babasına karşın ipleri elinde tutan annesi onun önündeki en büyük engeldir. Filmin temel yapısı da tam olarak Lady Bird ile annesi arasındaki ilişki üzerine kuruludur. Hatta filmin hemen başında, Anne ile kızın, arabada John Steinbeck’ten Gazap Üzümleri’ni dinledikten sonra aralarında geçen diyalog, filmin geleceği hakkında seyirciye büyük bir ipucu verir.

Uğur BöceğiOyuncu, prodüktör ve senaryo yazarı Greta Gerwig’in yönetmenliğini üstlendiği ikinci filmi Lady Bird, Amerikan banliyö hayatı içinde sıkışan bir gencin yaşamına odaklanmış sıradan bir film gibi gözükse de, seyirciyi hikayenin her dakikasına katabilen bir senaryoya sahip. Bunun yanında filmin başrolündeki Saoirse Ronan (Lady Bird) ve annesi rolündeki Laurie Metcalf’in muhteşem performansları Akademi üyelerinin de dikkatini çekmiş olmalı ki, iki aktrisin de bu sene kırmızı halıda boy göstermesine olanak tanıdılar. En iyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu adaylıklarının yanında; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo dallarında da aday olarak Greta Gerwig’in bu bağımsız yapımı 2018 yılının Oscar Ödül Töreni’de damga vuracak gibi gözüküyor.

Bu sene on yedincisi düzenlenen !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin açılış filmi olan Lady Bird, Greta Gerwig’in samimi kalemi ve etkili oyuncu yönetimi sayesinde ülkemiz seyircisi üzerinde de sıcak bir etki bırakarak, sonraki çalışmalarını merakla bekleyecek bir kitle oluşturdu. Sanırım Lady Bird’ün şehri ikiye bölen rayların yanlış tarafında yaşayan asi kız’ tutumu filmi seven ‘Akdenizli’ ruhuna sahip seyirci kitlesinin ortak noktası oldu. Sıcak bir formül üzerine kurulu olan bu sade ama etkileyici filmin, Alanis Morissette ve Dave Matthews Band gibi isimleri barındıran soundtrack listesi de filmi bir basamak yukarıya taşıyor.

Lady Bird / Uğur Böceği

Vizyon Tarihi: 2 Mart 2018
Yapımı: 2017 – ABD
Tür: Dram,Komedi
Süre: 93 Dak.
Yönetmen: Greta Gerwig
Oyuncular:Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts, Lucas Hedges, Timothée Chalamet

2 thoughts on “2018 Oscar Adayı: Uğur Böceği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir