2017’de Kültür Sanat Dünyasında Neler Yaşandı?

Kimbilir hangi dileklerle başladık, 2017’ye. Şimdi ise, 2018 ‘e girmek üzereyiz ve yaşanılan her şey “geçmiş” oldu. Acısı, tatlısı, hüznü, sevinci, hayal kırıklığı, başarısı ile yaşanan 2017 yılına bir bakalım.

OCAK

7 Ocak: Köşe yazarlığı yapan, çok sayıda tiyatro oyunu kaleme alan gazeteci yazar Ahmet Refik Erduran, 88 yaşında hayatını kaybetti.

La La Land8 Ocak: Golden Globe (Altın Küre) Ödülleri töreninde “La La Land” filmi En İyi Senaryo dalında ödül alırken, Ryan Gosling La La Land filmindeki performansı ile Komedi/Müzikal dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu.

13 Ocak: Türk edebiyatının önemli isimleri arasında yer alan Prof. Dr. Orhan Okay hayatını kaybetti.

17 Ocak: Hz. Musa peygamber ile ilgili büyük tepki toplayan karikatür sonrasında ünlü mizah dergisi Gırgır yayıncısı tarafından kapatıldı.

21 Ocak: Oyuncu Ayberk Atilla bu sabah 71 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı bir süredir tedavi görüyordu.

28 Ocak: Tiyatro sanatçısı Engin Cezzar hayatını kaybetti.

ŞUBAT

21 Şubat: Yapımcı, yönetmen ve senaryo yazarı Melih Gülgen (71) hayatını kaybetti.

27 Şubat: 89’uncu Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. En iyi film ödülü Ay Işığı (Moonlight) filmine gitti. Ödül ilk önce yanlışlıkla La La Land olarak açıklandı.

MART

3 Mart: Yeşilay Haftası kapsamında Zümrüdüanka Ödülleri sahiplerini buldu. Törende; akademi dalında Prof. Dr. Kültegin Ögel’e, sanat dalında İsmail Acar’a, siyaset dalında Başbakan Binali Yıldırım’a, medya dalında Ertem Şener’e, spor dalında Şahika Ercümen’e, sosyal sorumluluk dalında Koleksiyon Mobilya’ya ve Habertürk Gazetesi’ne ödülleri takdim edildi.

11 Mart: Halk müziği sanatçısı Emre Saltık yaşamını yitirdi.

18 Mart: Rock’n Roll’un efsane ismi Chuck Berry 90 yaşında yaşama veda etti.

21 Mart: Gazeteci Tayfun Talipoğlu 55 yaşında hayatını kaybetti.

26 Mart: Yeşilçam sinemasının yıldız oyuncularından Nurhan Nur yaşamını yitirdi.

31 Mart : Sinema sanatçısı Halit Akçatepe 79 yaşında hayatını kaybetti.

NİSAN

19 Nisan: Oyuncu Bülent Kayabaş 72 yaşında hayatını kaybetti

Afife Jale 201724 Nisan İlk Türk kadın oyuncu Afife Jale anısına bu yıl 21’incisi düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu. “Yılın En Başarılı Prodüksiyonu” ödülü Bakırköy Belediye Tiyatroları’na, “Yılın En Başarılı Yönetmeni” ödülü Şahika Tekand’a, “Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülü Şerif Erol’a, “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülü ise Merve Dizdar’a verildi.

30 Nisan: Müzisyen Yavuz Özışık hayatını kaybetti

30 Nisan: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularından Ergün Işıldar hayatını kaybetti.

MAYIS

8 Mayıs: Altın Palmiye Ödülleri sahiplerini buldu. Farklı kategorilerde ödüllerin verildiği törende Yılın Tiyatro Ödülü: Marko Paşa Müzikali – Behzat – Süheyl Uygur, Yılın Sinema Ödülü: Dağ 2, Yılın Erkek Sinema Oyuncusu: Ahmet Kural – Murat Cemcir (Çalgı Çengi), Yılın Kadın Sinema Oyuncusu: Serenay Sarıkaya (İkimizin Yerine), Yılın Yardımcı Sinema Oyuncusu: Fulden Akyürek (Leblebi Tozu), Yılın Yönetmeni: Alper Çağlar (Dağ 2) seçildi.

Altın Palmiye11 Mayıs: Ses sanatçısı İbrahim Erkal hayatını kaybetti. Sanatçının iki gün önce beyin ölümü gerçekleşmişti.

15 Mayıs : TRT 9. Uluslararası Belgesel Ödülü En İyi Film Ödülü: Kırmızı, Yönetmen: Abdurrahman Demir; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ödülü: İsterdim, Yönetmen: Hasan Erdoğmuş; İstanbul Üniversitesi Ödülü, Bulutların Ardında, Yönetmen: Fatih Ertekin’in oldu.

17 Mayıs: Seslendirme sanatçısı, tiyatro oyuncusu Payidar Tüfekçioğlu hayatını kaybetti.

21 Mayıs: 2017 Billboard Müzik Ödülleri sahiplerini buldu. Birçok dalda ödül verilse de gecede öne çıkan isimlerde En İyi Sanatçı Drake, En İyi Yeni Sanatçı Zayn, Xfinity- Billboard Liste Başarısı Twenty One Pilots , En İyi Erkek Şarkıcı Drake , En İyi Kadın Şarkıcı Beyonce, En İyi İkili/Grup Twenty One Pilots, Sosyal Medyayı En çok Kullanan Sanatçı BTS oldu..

23 Mayıs: Sosyal Medya Türkiye (Social Media Awards Turkey)Ödülleri En Başarılı Youtube Ünlüsü Orkun Işıtmak, En Başarılı Instagram Ünlüsü Berkcan Güven, En Başarılı Twitter Ünlüsü Pucca, En Başarılı Facebook Ünlüsü Baho, En İyi Tematik Blog Biz Evde Yokuz, Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Aktör Cem Yılmaz, Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Aktris Ezgi Mola, Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Müzik Sanatçısı Demet Akalın Kurt, Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Müzik Sanatçısı Kenan Doğulu, Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Sporcu Sinan Güler olarak verildi.

HAZİRAN

8 Haziran: Dünyada önemli bilimsel çalışmalara imza atan Prof. Dr. Rıdvan Ege 92 yaşında hayatını kaybetti.

9 Haziran: Gazeteci Doğan Heper, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

19 Haziran: Gazeteci yazar Ayşe Aral Kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti.

TEMMUZ

4 Temmuz: Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncularından Hakan Balamir 72 yaşında hayata gözlerini yumdu.

11 Temmuz: Türk Sinemasının efsane oyuncusu Fikret Hakan 83 yaşında hayata gözlerini yumdu.

19 Temmuz: Pop müzik sanatçısı Harun Kolçak 62 yaşında hayatını kaybetti.

20 Temmuz: Türk sineması oyuncusu “Şoför Nebahat” karakteriyle ünlenen Sezer Sezin hayatını kaybetti.

AĞUSTOS

13 Ağustos: Sinema sanatçı Kuzey Vargın 74 yaşında hayatını kaybetti.

MTV 201720 Ağustos: Amerikalı komedyen Jerry Lewis, 91 yaşında Las Vegas’taki evinde hayatını kaybetti.

21 Ağustos: Tarihin en büyük güneş tutulması gerçekleşti. 90 dakika süren tutulmada, 2 dakika 40 saniye boyunca güneş tamamen kapandı. Güneşin yüzölçümü ilk kez gerçek değerine yakın olarak hesaplanabildi.

25 Ağustos: TRT spikerlerinden Mesut Mertcan, yaşamını yitirdi.

27 Ağustos: MTV 2017 Müzik Ödülleri töreninde Ed Sheeran yılın sanatçısı, Khalid en iyi çıkış yapan sanatçı, Kendrick Lamar, “Humble” ile en iyi video, Zayn Malik ve Taylor Swift, “I Don’t Wanna Live Forever” ile en iyi işbirliği, Fifth Harmony ft. Gucci Mane, “Down” en iyi pop, Kendrick Lamar, “Humble” ile en iyi hip hop, Zedd ve Alessia Cara, “Stay” ile en iyi dans ve Lil Uzi Vert, “XO Tour Llif3” ile yazın en iyi şarkısı ödülünü aldı.

EYLÜL

1 Eylül Türk Dil Kurumu Yönetim ve Yürütme Kurulu üyeliği de yapmış, yazar, akademisyen Emin Özdemir hayatını kaybetti.

3 Eylül Gazeteci Doğan Yurdakul 71 yaşında yaşamını yitirdi.

6 Eylül Sosyolog ve siyaset bilimci Prof.Dr. Şerif Mardin hayatını kaybetti.

7 Eylül Türkiye’nin ilk kadın bakanı Prof. Dr. Türkan Akyol, tedavi gördüğü hastanede 89 yaşında hayatını kaybetti.

8 Eylül: Agora Meyhanesi şarkısının söz yazarı şair Onur Şenli, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

20 Eylül: Meksika’da 7,1 şiddetinde deprem oldu ve dünyanın ekseni kaydı

28 Eylül: Emrah Serbes, 22 Eylül’de trafik kazası ile üç kişinin hayatını kaybetmesine neden olarak tutuklanıp ceza evine konuldu.

EKİM

3 Ekim: Yeşilçam oyuncusu Tevfik Şen, hayatını kaybetti

Nobel 20175 Ekim: Nobel Edebiyat Ödülü Kazuo Ishıguro’ya Verildi

12 Ekim: Türk sanat müziği sanatçısı Semra İnanç, vefat etti.

19 Ekim: Köln’de yaşayan ressam Ali Zülfikar, Avrupa Başarı Ödülleri kapsamında kendisine verilen 2017 yılının en başarılı resim sanatçısı ödülünü red etti.
19 Ekim: Komedi türündeki tiyatro oyunu ‘Yetersiz Bakiye’, Almanya Düsseldorf’da bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Avrupa Başarı Ödülleri’nde 3 ödülün sahibi oldu.

27 Ekim: Suudi Arabistan, Sophia adlı robota vatandaşlık verdi. Dünyada Vatandaşlık verilen ilk robot oldu.

29 Ekim: “Vakit yok gemi kalkıyor” şarkısıyla tanıdığımız kalipso dansının temsilcilerinden, oyuncu Metin Ersoy vefat etti.

29 Ekim: Cumhurbaşkanlığı Kültür Ve Sanat Büyük Ödülleri Açıklandı. Tarih dalında Prof. Dr. İlber Ortaylı, Müzik’te Göksel Baktagir, Sinema’da Yavuz Turgul, Geleneksel Sanatlar’da Ali Toy, Resim’de Selahattin Kara, Vefa Ödülü dalında ise Nurettin Topçu ödül aldı.

KASIM

19 Kasım: 2017 Amerikan Müzik Ödülleri Sahiplerini Buldu. Yılın Sanatçısı Bruno Mars, Yılın Yeni Sanatçısı Niall Horan, En İyi Kadın Pop/Rock Sanatçısı Lady Gaga Oldu.

Emmy Ödülleri20 kasım: Emmy Ödülleri’nde En İyi Dizi (Telenovela) ödülüne layık görülen Kara Sevda, bu ödülü Türkiye’ye kazandıran ilk yapım oldu. Black Mirror ve The Handmaid’s Tale birçok dalda ödülün sahibi olan yapımlar oldu.

25 Kasım: Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ardahan’da inşaat alanında ki kazıda 26 Nisan’da bulunan Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’ın, Rus ama Polonya asıllı olduğunu söyledi.

30 Kasım: 2017 New York Film Critics Circle Ödülleri Sahiplerini Buldu! En İyi Film ödülüne Greta Gerwig imzalı Uğur Böceği layık görülürken, En İyi Yönetmen ödülü ise The Florida Project ile Sean Baker’a gitti.

30 Kasım: Kadın sanatçılara verilen Billboard Women in Music (Müzikte Kadınlar) ödül töreninde Yılın Kadını Selena Gomez.seçildi.

ARALIK

3 Aralık: Türkiye’nin kültürel mirasına ve sanat dünyasına katkı sunan duayen isimlerin ödüllendirildiği Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödüllerinin yeni sahipleri Safâ Önal (Sinema), Cüneyt Kosal (Mûsikî), Prof. Dr. Nurhan Atasoy (Sanat Tarihi), Prof. Dr. Süleyman Uludağ (Tasavvuf Tarihi) ile Baksı Müzesi (Kültür ve Sanat Kurumu) oldu.

Turner Prize5 Aralık: Dünyanın en prestijli sanat ödüllerinden biri kabul edilen ‘Turner Prize’ ödülünün bu yılki sahibi 63 yaşındaki Lubaina Himid oldu ve 25.000 sterlin para ödülü kazandı.

6 Aralık: Karadeniz’de insanların birbirleriyle anlaştığı ‘ıslık dili’ UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alındı.

6 Aralık: Ünlü Fransız sanatçı Johnny Hallyday 74 yaşında hayatını kaybetti.

7 Aralık: Ayla filmine konu olan Kore gazisi emekli Astsubay Süleyman Dilbirliği hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir