2016 yılında okuduğum en iyi 16 kitap

Kitap sıralamalarının puanlandırmayla hiçbir ilgisi yoktur. 🙂

1.BEHZAT Ç. HER TEMAS İZ BIRAKIR- EMRAH SERBES-İLETİŞİM YAYINLARI
Türklerin de polisiyede mükemmel olabileceğini( iyi değil mükemmel) gösteren kitap. Karakterleri, yaşananlar, olay örgüsü o kadar ustaca işlenmişti ki okurken hayran olmaktan kendimi alamadım. Huzurlu Ankara havası ve Behzat Ç.’nin ekibiyle muhabbeti, kitabı bana daha da yaklaştırdı.

2.RÜZGÂRIN GÖLGESİ- CARLOS RUİZ ZAFON-ALTIN KİTAPLAR
Baskılarının tükenmesiyle dikkatimi çeken kitap. Bana hediye edilmese belki uzun zaman daha rast gelmeyebilirdim. Sizi durumdan duruma savuran, baştaki çözülmemiş meseleyi başka bir çözülmemiş meselenin ortasında patlatarak sürprize boğan bir yapısı var. Unutulmuş kitaplar mezarlığının varlığı bile insanı kitaba okumaya itiyor. Birçok karakterin kitabın içindeki yoğunluğu ve okuduktan sonra bıraktığı tat nedeniyle tekrar tekrar okunası.

3.GENÇ BİR DOKTORUN ANILARI- MİHAİL BULGAKOV-İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI
Kitabın varlığını( utanarak) bilmeden dizisini izlediğim kitap. Dizisindeki mizaha, oyunculara o kadar bayılmıştım ki kitabın varlığını öğrenince hemen okudum. Rusya’da çok uzak bir hastaneye atanan genç doktorun tecrübesizliği ve aklıyla orada nasıl vakit geçirdiği anlatılıyor. Yazarın dili o kadar akıcı ki hiç korkmanıza gerek yok. Bu kadar ince mizahı cümlelerine sığdırmayı başarmış tek yazar gözümde.

4.BALIK TUTAN ŞAŞI KEDİ SOKAĞI’NDA-İLAY YÜKSEL-ARES KİTAP
İlay Yüksel’in ilk kitabı. Önce kapağına sonra da hikâyenin geçtiği Bodrum’un ılık havasını size getirişine vuruluyorsunuz. Etkileyici bir birleşme hikâyesi. İlk kitap olduğunu reddedercesine iyi bir dille ve anlatımla aktarılmış.

5.İÇİMDEKİ MÜZİK-SHARON M. DRAPER-TİMAŞ YAYINLARI
Melody. Ne denilebilir ki. Okumadan ölmeyin. Kendini ifade etmekte zorluk yaşayan felçli bir kızın aslında ne kadar zeki olduğunu azmiyle herkese kanıtlamasını anlatıyor. Unutamayacağınız ve son satırlarında ağlayarak kapağını kapatacağınız bir kitap arıyorsanız o bu kitaptır.

6.BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK-HARPER LEE-SEL YAYINLARI
Fenomen haline gelmiş bir kitabı size önermem biraz fazla kaçabilir. Ama zamanında benim gibi çekinmiş ve küçük bir yanlış anlaşılmadan dolayı çok ağır olduğunu düşünmüş birileri varsa diye( hem de bu listeye eklemezsem ayıp olur diye) yazıyorum. Her insan gibi kusurlu ama bir o kadar da kusursuz karakterleriyle insanın içini sıcacık yapan, doğruluk ve adalete dair söyleyecek çok şeyi olan kitap.

7.OBSESİF-CHEVEY STEVENS-KORİDOR YAYINLARI
Okurken gerginlikten kitabı sıkacağınız, kapağını kapatıp kitaptaki manyağa çeşitli işkenceler düşüneceğiniz kitap. Durduk yere kaçırılan ve bir obsesif sapığın eline düşen kadın karakterimizin kurtulduktan sonra psikoloğuna tüm olanları anlatmasını ve bu durumun üstesinden gelip gelemeyeceğini anlatıyor.

8.TUZAK-MELANİE RAABE-KORİDOR YAYINLARI
Bir gün içinde okuduğum, sizi her seferinde şüpheye düşürecek, her sayfasında “acaba?” diyeceğiniz kitap. Yaşadığı olay sonrası kendini eve kapatan karakterimiz buna sebep olan adamı bir gün televizyonda gördüğünü düşünür. Üstelik bu adam çok ünlü biridir. Ona öyle ince bir tuzak kurmalıdır ki her şeyi itiraf ettirmelidir. Ama gelişen olaylar onun da kafasında bir sürü soru işaretine yol açar. Acaba bu adamı boş yere mi suçluyordur? Her şey kafasında mıdır?

9.NORTHANGER MANASTIRI-JANE AUSTEN-KIRMIZI KEDİ YAYINLARI
Yine belki de okuduğunuz bir klasik ekledim buraya ama Jane Austen hayranı olarak bunu yapmasam olmazdı. Ki size bu kitabı Aşk ve Gurur’dan daha çok sevdiğimi ve bu kitapta (bence) gerçek Austen’ı gördüğümü söylemeliyim. Aşk ve yoğun duygular bekliyorsanız istediğinizi bulamayabilirsiniz. Bu kitabın asıl özelliği tahliller. Büyük yazarların en önemli özelliğidir, söylenmemiş şeyleri ustaca dile getirmek ve size “Evet, gerçekten de öyle.” dedirtmek. İşte Austen bu kitapta onu karakter tahlilleriyle bolca yapıyor.

10.SATRANÇ-STEFAN ZWEİG-KORİDOR YAYINLARI
Zweig’a bu kitapla başlamasaydım kesinlikle okumazdım. Çünkü okuduğum diğer kitaplarında asla bu tadı bulamadım. Kendine özgü yazım diliyle bizi hayran bıraktığı su götürmez bir gerçek. Hem süslü cümleler kuran hem de bu kadar akıcı yazan belki de tek yazar. Üstelik Satranç kitabında sizi attığı dünyanın, basit satranç kitabının defalarca okunduğu o küçük ve soğuk odanın içine tam olarak gireceğiniz bir kitap. İnce ve su gibi içeceksiniz. Henüz elinize almadıysanız öncelik vermenizi şiddetle öneririm.

11.GÖKYÜZÜ ÇOCUKLARI-KATHERİNE RUNDELL-DOMİNGO YAYINLARI
İyi ki karşılaşmışım, iyi ki kapağını kaldırmışım dediğim kitap. Çünkü bu yıl okuduğum bu kitap benim başucu kitabım oldu. En sevdiğim kitap sıfatını kazandı. Bu naif, her cümlesi çizilesi mükemmel kitabın mükemmel karakterleriyle yoğurularak bir hayat dersi haline gelmesini siz de okudukça göreceksiniz. Tereddüt etmeyin ve kesinlikle alın.

12.YOLUN SONUNDAKİ OKYANUS-NEİL GAİMAN-İTHAKİ YAYINLARI
Buraya hemen Mezarlık Kitabı’nı da eklemek isterdim ama onu 2017’de okudum. Böylece bu kitap altında onu da tavsiye edeyim. Yolun Sonundaki Okyanus’a gelirsek, elime alır almaz bitirdiğim, okurken yerimde duramadığım, Gaiman hayranı olmama ve bütün kitaplarını okumak istememe sebep olan kitap. Onun yarattığı dünyalar herkesi içine almaz, bu yüzden eğer Tim Burton filmlerini seviyorsanız size önerebilirim.

13.AHH KALBİM- MERİÇ MEKİK-DEX YAYINLARI
Aslında serinin ikinci kitabını da katarak bu eğlenceli romantik komediyi size tavsiye ediyorum. Şimdilerde sıkça gördüğümüz basit dille yazılmış, her cümlesini komik olmak yerine sakız gibi uzatmış şekilde yazan yazarlara nazaran hem her sayfası ayrı bir âlem hem de sağlam bir üslupla yazılmış kitap. Kıkır kıkır gülmek, kaliteli bir romantik komedi okumak isterseniz, kesinlikle edinin.

14.SİLBER 2-KERSTİN GİER-PEGASUS YAYINLARI
Her zaman dediğim gibi sihir kitabın konusundan değil, Kerstin Gier’in yazım dilinden geliyor. Ne yazsa okunur denilen bir yazar, üstelik fantastik ve eğlenceli bir kitap yazınca tadından yenmez oluyor. Aşk tüm zamanların içinden geçer ve Silber serileri fantastik serileri. Hepsini size öneririm. Gerçek anlamda elinizden bırakamayacağınız kitaplar.

15.DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK- DUYGU ASENA-DOĞAN KİTAP
Yıllar önce yazılmış ama adı itibariyle( ne yazık ki) “Gerçekten hala değişen bir şey yokmuş.” dedirten kitap. Ne diyebilirim ki. Keşke yaşasaydı ve düşünceleriyle bizi daha çok aydınlatsaydı.

16. HAYATIN KIYISINDA-JENNİFER NİVEN-PEGASUS YAYINLARI
Hem nefret ettiğim hem sevdiğim, bu listeye koymazsam olmaz dediğim kitap. Bu sene beni en çok ağlatan, içimi en çok acıtan ve içine girip bir şeyleri değiştirme ihtiyacını en çok duyuran kitap oldu. İki depresif gencin birbirlerini iyileştirmelerini, iyileştirememelerini anlatıyor. Kalbim kaldırır diyorsanız okuyun.

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

One thought on “2016 yılında okuduğum en iyi 16 kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir