1960’lı Yılların En Etkileyici 5 Filmi

Bu liste, 1960’lı yılların en etkili filmlerinden beş tanesini, farklı türlerden eserleri içeren ve yedinci sanatta yayımlandıktan sonra büyük bir değişiklik yaratanlardan oluşuyor. Ele alınan temaya bakılmaksızın, sinema hayranlarına her zaman büyüleyici eserler bırakmak için çalışan, gerçek şaheserler olarak nitelendirilen filmler. Şimdi listeye bakalım.

5. Sapık (Alfred Hitchcock, 1960)


Çalıştığı şirketten muazzam miktarda para aldıktan sonra genç bir kadın ülke içinden kaçmaya başlar. Bununla birlikte, ahlaki ve etik şüphelerin ortasında genç kadın geceyi yol kenarında bir otelde geçirmeye karar verir, bunun ölümünün yeri olacağını bilmeden. Alfred Hitchcock’un başyapıtı olan “Psycho”, türün geleneksel yollarını tamamen altüst eder ve yedinci sanatın en üzgün karakterlerinden birini seyircilerle tanıştırır. İki ayrı karakterde gezen Norman Bates ile izleyici gerilim sinemasında yepyeni bir döneme adım atar.

4. Perili Ev (Robert Wise, 1963)


Bir grup araştırmacı, trajik olaylar için bilinen bir konakta paranormal olayların varlığını araştırmaya karar veriyor. Soruşturma sürecinin ortasında, azar azar tuhaf olaylar, bu grubun üyelerini tehlikeye sokarak yaşamlarında akıllarına gelen her şeye meydan okuyacaktır. “Perili Ev”, 50 yıldan daha uzun bir süre sonra bile korkutucu kalabilen bir film. Dakik ve kademeli durumlardan yararlanan terör tarzı, aşırı sahnelerin sürekli pozlanmasından daha fazla etkiye sahip olmakta, korkuluklara ve izleyicilere hükmeden bir korkuya neden olmaktadır.

3. Persona (Ingmar Bergman, 1966)


Son zamanlarda psikolojik çöküntü çeken bir aktrisin sorumlusu bir hemşire… Tamamen tecrit durumunda, ikisi yaşamı anlama şeklini değiştirecek olan katartik bir sürece girmeye başlayacaktır. ‘Persona’ insanda sosyal maskeler oluşturma figürünü, zaman zaman nasıl giyindiğimizi ve özümüzü nasıl unutabileceğimizi gösterir.

2. 2001: Bir Uzay Destanı (Stanley Kubrick, 1968)


Film, insanlığın evriminin kıvrımlarına, tarihimizin farklı dönemlerini kurtarmaya ve gelecekteki olayları inşa etmeye çalışır. Atalarımızın evrimleşmemiş hali ile başlayan film, uzaya çıkan insanoğlunun yaşadıkları ile devam ediyor. Stanley Kubrick’in başyapıtı olan bu film, ritminin yavaş olması, bazı anlarda yorucu hale gelmesiyle izleyicisinden oldukça fazla isteği olan bir film olarak karşımıza çıkıyor.

1. Arabistanlı Lawrence (David Lean, 1962)


Film, Birinci Dünya Savaşı’nın ortasında bir Arap kabilesini Türklere karşı savaştırmak arayışında olan bir İngiliz subayının macerasını anlatıyor. Film her ne kadar ülkemizde tepkiyle karşılansa da Batı dünyası için 1960’lı yılların etkileyici filmleri arasında yer alıyor.

» Özkan Köprülü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son on yılda beyaz perdeye bu filmler damga vurdu

Son on yılda beyaz perdeye bu filmler damga vurdu

Seyirci ilgisinin her geçen yıl arttığı sinema sektörü, özellikle yılsonlarında büyük bir hareketlilik yaşıyor. Birbirinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir