Genel

16. Yüzyıldan Kalma Gotik Şimşir Minyatürleri Ayrıntılarıyla İlgi Çekiyor

16. yüzyıldan kalma bu 500 yıllık şimşir minyatürleri, araştırmacıların mikro-CT tarama, Gelişmiş 3D analiz Yazılımı ve hatta X-ışınları kullanarak görebildikleri küçük dini oymalardır. Flanders’te (Hollanda) yaratılmış bu oymalara ilgi oldukça büyük.

Avrupa’da Reform döneminden önce (1517-1648) kârlı dini oymalar için16. yüzyılda piyasa talebi ortaya çıktı. Avrupa’da Katolik Kilisesi ve Protestan Kiliselerinde reform girişimleri yapıldığı zaman kiliseyle ilgili aksesuarlara artık talep azalmıştı.

Araştırmacılar, 500 yıllık minyatür şimşir oymaları, sırlarını bulmak için laboratuvar çalışmalarına başladı.

Küçük Harikaların Küratörleri ve Koruyucuları: Gotik Şimşir Minyatürleri, Ontario Sanat Galerisi’ndeki bir sergide bulunmaktadır. Şimşir içindeki minik heykelleri analiz etmek için mikro-CT tarama ve 3D Analiz Yazılımı yardımına başvuruldu.

Heykellerin bazı kısımları çim tohumundan daha küçük. Üretim süreci bir gizem barındırıyor. Altın ve diğer süslemelerden izler X-ışını görüşlerini engelliyor. Araştırmacılar, 500 yıllık minyatür şimşir oymaları, sırlarını bulmak için laboratuvar çalışmalarına başladı.

Araştırmacılar, 500 yıllık minyatür şimşir oymaları, sırlarını bulmak için laboratuvar çalışmalarına başladı.

Etiketler

Özkan Köprülü

1989 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de, lisans eğitimini Atatürk Üniversitesi, Gazetecilik Bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlara ve kişilere basın danışmanlığı hizmeti veriyor. Yazı yazmaya okulda başlasa da esas olarak arkadaşının kendi sitesi için yazmasını istemesi ile daha sistemli bir yola girdi. Yazı serüvenini daha sonra birkaç sitede daha sürdürdü. Son olarak burada kitapcafe.com sitesinde yazmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)