13 Yaşına Gelmeden Önce Yaşanacak 50 Macera İçin Kılavuz

Büyük küçük herkes, bir yapılacaklar, okunacaklar listesi ya da en iyi on anısını yazdığı bir hatıra defterine sahiptir. Kimisi bunları daha planlı olmak kimisi anı kaçırmamak kimisi de yıllar sonra okuyup anımsamak için yazar. Ancak çok azımızın hâlen böyle bir defteri ya da klasörü vardır. Sürekli alınıp bırakılan kararlar, bir süre sonra insanda yılgınlığa sebep olur ya da iş, güç, okul derken kaynar gider.

İşte ODTÜ Yayıncılık, bizim ve çocukların olası tüm bahane ya da mızmızlıklarının önünü almak adına şahane bir kitabı raflarımıza kazandırmış. Bu kitabın içinde 13 yaşına kadar yapmamızı istedikleri 50 güzel macera var. Ben dâhil birçok yetişkinin bu yaş sınırını epeyce geçtiği malum olsa da yetişkinlerin bile bu kılavuza ihtiyacı olduğuna kaniyim. Çocuklar, mutlu olmanın bir yolunu buluyorlar ama biz bunu onlar kadar iyi beceremiyoruz.

Kitabın yazarları ilk sayfalarda okuyucuyla bir sözleşme yapıyor. Bu kitabı okuyup bitirmenin ve ona sahip olmanın bazı şartları var. Tüm bunları kabul edip kitaba başlıyor, böylece ardı arkası gelmeyen maceralara atılıyorsunuz. Verilen görevleri grupça ya da bireysel yapabilirsiniz. Tamamen bitiremeseniz bile en azından maddeler için çabalamanız gerekiyor; çünkü kitabın sonundaki sürpriz ödülü hak etmek o kadar kolay değil.

13 Yaşına Gelmeden Önce Yaşanacak 50 Macera İçin KılavuzKumdan kaleler ya da bir Eskimo evi yaptınız mı? Bir tepenin en zirvesinden kendinizi suşi rulosu gibi sarıp sarmalayıp aşağıya doğru yuvarlandınız mı? Bir hayvanın ayak izlerinden tanıyıp onu takip edip hem de fotoğrafını çektiniz mi? Sağanak yağmurun altında elbiseleriniz ıpıslak olana dek beklediniz mi? Hadi beklediniz, diyelim sonrasında elbiselerinizi bir kovaya sıkıp kovadaki su miktarını arkadaşınızla karşılaştırdınız mı? En son ne zaman hipergizli üyelerinden biri olduğunuz o gizemli gruba şifreli bir mesaj gönderdiniz? Bir ağaç ev ve baston için en iyi ağaç hangisidir biliyor musunuz? Yoksa siz bastonu sadece yaşlılar mı kullanır, sanıyorsunuz? Hangi bitki, hangi zamanda ve nasıl yetiştirilmeli? Bir maceraperestin yanında neler bulunmalı? Kitap, sadece sizlerden bu 50 maceraya atılıp onların üstesinden gelmenizi beklemiyor. Başaramasanız bile adından da belli olduğu gibi harika bir kılavuz görevi görüyor. Her başlığın sonunda kendinizi değerlendirmeniz, yaptıklarınızın bir parçasını yapıştırmanız için güzel bir sayfa oluyor. Üstelik bu kitabı uygularken, yaşadığınız maceralarla örülü bir sürü başka kitap önerisi de veriyor.

Sevmeme ihtimalinizin olmayacağına, 8+ yaş çocukların ve tüm yetişkinlerin okuması gerektiğine inandığım bir kitap bu. Gökkuşağı gibi renkli, Güneş gibi parlak ve bir kedi yavrusu kadar sevimli sayfaların arasında kendinizi her gün farklı bir sergüzeştin içinde bulacaksınız. Hem yazarı hem kahramanı hem de çizeri olacağınız ve hayatınızın bir parçası haline gelecek bu kitabı en kısa sürede bulun okuyun, derim. Dostlara emir, diğerlerine tavsiyedir.

13 Yaşına Gelmeden Yaşanacak 50 Macera İçin Kılavuz
Pierdomenico Baccalario, Tommaso Percivale
ODTÜ Eğitim Yayınları
172 sayfa, 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir