12 Yıllık Esaret

İnsan hayatında en önemli şey değil midir özgürlük? Birileri tarafından sırf ten renginiz onlardan farklı olduğu için esir alınmak, köle olarak kullanılmak dünyanın en acımasız olaylarından biri.

Solomon Northup kendi hayat hikâyesinden esinlenerek yazıyor bu romanı. Steve Mcqueen ise 2013 yılında aynı adla beyaz perdeye aktarıyor, siyahi bir adamın özgürlük mücadelesini.

1840lı yıllarda Solomon ailesiyle Amerika’da yaşayan mutlu bir adamdır. İki çocuğu vardır ve en önemlisi de özgürdür. Ancak iş için gittiği bir yerde iki tarafından kandırılıp köle tacirlerine satılır ve ızdırap dolu hayatı bundan sonra başlar. Geride bırakmak zorunda kaldığı karısı ve çocukları vardır. Onlara hiçbir şekilde haber verme imkânı olmaz. Bir de iki vicdansız tarafından elinden alınan özgürlüğü vardır.

Sahiplerine karşı her zaman saygılı olmuştur. Zekâsını kullanarak onları asla yüz üstü bırakmaz. Elinden gelenden her zaman daha fazlasını yapmaya çalışır. Bazen de cahil rolü yaparak esir alındığı kişilerden kurtulmaya çalışır.

12 Yıllık EsaretSolomon’ın hikayesinin en kısa hali işte böyle. 12 yıl boyunca ailenizden uzak birileri tarafından esir tutulmak ne kadar adil bir durum olabilir ki. Yine ailesine kavuşabilmek başka bir adamın elindedir. Solomon 12 yıl boyunca bir saniye bile özgür olamamış, hep köleler için ayrılan yerlerde yatıp kalkmıştır.

Modern dünyada da sistem böyle işlemektedir aslında. Çalışanlar köle diye adlandırılmaz ancak yaşanan olaylar hemen hemen aynıdır. Kapitalist düzen bizi bunu yapmaya zorlamaktadır. Birileri gecesini gündüzüne katıp kıt kanaat geçinirken, birileri oturdukları yerde başkalarının emek gücü üzerinden para kazanıp lüks içerisinde yaşamaktadır. Çalışanlar iş bitiminde evlerine ailelerine dönmekte özgürdürler. Tabi bu ne kadar özgürlükse.

Kitapta ki bazı yazım hataları sinirimi bozsa da herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kimse sırf dini, dili, ırkı yüzünden dışlanmamalıdır. Hiçbir ırk, hiçbir canlı diğerinden üstün değildir. Kendisini üstün görenler aslında üstün olmayanlardır. Okuyun ve hiçbir suçu günahı olmayan bir adamın yaşadıklarını görün. Solomon’un hayatının 12 yılına şahit olun ki, vicdanlı bir insan olduğunuz için bir kere daha sevinin.

12 Yıllık Esaret

Solomon Northup
Zodyak Kitap
Türkçesi: Seçil Ertürk
252 sayfa, 2014

One thought on “12 Yıllık Esaret

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir