12 Yaşında Özgürlük Savaşçısı: Iqbal Masih

Dünya Tarihine Geçmiş Çocuk: İqbal Masih

1982 senesinde Pakistandan dışında küçük bir köyde dünyaya geldi. Babası ailesini bırakmış ve annesinin ev temizliğine gidip evi geçindirirdi. Abisine evlenmek için para gerekiyordu ve annesi henüz 4 yaşında olan İqbal’i halı fabrikasına yolladı çalışmak için. Aslında fabrikanın sahibine; abisine evlilik için gereken 12 dolar için (600 rupi) satıldı.

Zaten ülke genelinde çalışma standartları ve ekonomik yaşam çok kötüydü. Çocuk işçi çalıştırmak çok yaygındı ve bu yüzden maalesef ki “köle çocuk” demek daha doğru oluyordu.
Günde 14 saat çalışan çocukların ölmemesi için yemek ve su verilirdi sadece çünkü gelişmeleri istenmezdi çocukların.
Halı dokumak için küçük ellerin olması gerekirdi!

Ne kadar acımasızca değil mi?

Iqbal Masihİqbal Masih diğer çocuklar gibi buna alışmak istemiyordu ve bu haksızlıklara tahammül edemiyordu. 6 yaşında yavaş yavaş aykırı olmaya, karşı gelmeye başlamıştı. Zaten sürekli kımıldamadan oturmaktan omurgalar bozulup, böbreklerde susuz kaldığından çalışmıyordu ve 10 yaşındayken fizik olarak 5 yaşında gibiydi. Her fırsatta kaçmayı denemiş ve 10 yaşında başarmıştı ve ilk öğrendiği çocuk çalıştırmanın yasal olarak suç olduğu ve yasaklandığıydı. Ama kısa süren özgürlüğü sonrasında polisler tarafından yakalanıp iş yerine geri götürüldü. Tabi yasak olmasına rağmen her şey eskisi gibi devam ediyordu.

BLLF / Emeğin Serbestleşmesi için Birleşik Cephe isimli bir örgüt adı öğrenmişti. Arkadaşlarını, çalışan tüm çocukları kurtarmak için kendisine yardımcı olabilecek bu örgüte ulaşmaya çalışarak tekrar kaçıp gerekli bağlantıları kurdu ve arkadaşlarına gidip “Korkmayın. Her şeyi öğrendim. Benimle gelin. Sizler özgürsünüz“ diyerek 34 arkadaşını daha kurtardı.

Tabi ki bu olay epey büyüktü ve yankıları ülkeye yayılmıştı. Bu 5 yaşında görünen 10 yaşındaki çocuğun bedenine uymayan başarısı Dünyada da duyulmuştu. Arkasında BLLF olduğu için korkmadan “köle çocukların” özgürleşmeleri için mücadelesine devam etti.

Birçok ülkede okullara konuşmacı olarak davet ediliyor, güzel diliyle konuşmalar yapıyor ve ikna ediyordu.

“Şimdi işler değişti. Eskiden ben patronlarımdan korkuyordum. Şimdi onlar benden korkuyor” demişti haklı bir onur ile… Sonra ne mi oldu öldürüldü!

Iqbal Masih

16 Nisan 1995’de Amerikada yine bir okul konuşmasından dönerken suikast 12 yaşındayken “köle bir çocuk” tarafından öldürüldü ve üstü hemen örtüldü.

Köle tacirleri bu yürekli çocuğun ölümüyle rahata ereceklerini sansalardı artık maymun gözünü açmıştı. Mücadele ruhunu tırmandırdığı ve etkilediği çocuklardan olan Craig Kielburger onun bıraktığı yerden devam etti ve “Free The Children” derneğini kurarak 650’den fazla okul açtı.

Ah be güzel çocuk, bu dünya senin gibi çocuklar için fazla kirli!

İqbal Masih ve Çocuk Köleliğine Karşı Savaşanlar
Susan Kuklin
DHARMA YAYINLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir