10 Ünlü Yazar Ve İlham Perisi Kedileri

Belki biraz abartı olacak ama kedilerin daima sanatçılar, yazarlar ve düşünürlerle bağlantılı olduğu inkâr edilemez bir gerçek. Bu kedilerin özgün karakterlerinden olsa gerek. Özellikle yazarların kedi dostluğu yadsınamaz bir gerçek ve onlar yazarlar için sadece birer dost değil aynı zamanda eserlerinin ilham perisi de olabiliyor.
Alison Nastasi’nin “Yazarlar ve Kedileri” adlı kitabı sayesinde bu gizemli ilişki hakkında daha fazla şey öğrenmek mümkün. 2015’te yayınladığı “Sanatçılar ve Kedileri” adlı kitabı da büyük ilgi görmüştü. Yeni kitabı ile dünyaca ünlü 45 yazarın sevgili kedi dostlarıyla evlerini ve kalplerini paylaşma serüvenlerine tanık oluyoruz. İşte sizler için seçtiğimiz 10 yazar ve ilham perisi kedileri:

Haruki Murakami
Haruki Murakami

1. Haruki Murakami

Haruki Murakami bir caz sever ve herhangi bir müzik severi kıskandıracak nitelikte plak koleksiyonuna sahip. Murakami ilk olarak 1970’lerde evcil hayvanlarından birinin adını taşıyan Tokyo caz kulübü “Peter Cat” i açtı. Ardından 1973’te ilk iki romanı olan “Hear the Wind Sing” ve “Pinball” u yazdı. Murakami’nin ilk eserlerinde olduğu gibi kediler, her zaman onun öykülerinde yer alırlar ve karakterlerinin hayatlarına girip çıkan semboller olarak karşımıza çıkarlar.

Jirō Osaragi
Jirō Osaragi

2. Jirō Osaragi
Japonya’nın Yokohama şehrinde bulunan Osaragi Jirō Anıt Müzesi, Jirō Osaragi’ye adanmıştır ve kedi temalı dekorun ayrılmaz bir parçası olarak pek çok kedi süslemesine sahiptir. Osaragi, Gento (Magic Lantern) dahil olmak üzere Yokohama’ya bağlı birçok roman yazmıştır ve 10 yıldan fazla bir süre boyunca Hotel New Grand’da (oda 318) yaşamıştır. Japonya’daki evinde yaşamı boyunca 500’den fazla kediye baktığı söyleniyor. Bazı zamanlarda halka açık olan bu evde ziyaretçiler Osaragi’nin terasında dinlenebiliyor ve bahçedeki yüzlerce kediyi seyrederken çayını yudumlayabiliyorlar.

Judy Blume
Judy Blume

3. Judy Blume
“The Are You There God? It’s Me, Margaret” in yazarı Judy Blume, calico cinsi bir kediye hayrandır ve yaşlılık dönemine kadar ona bakmıştır, yazarın en ünlü kedi portresi komşusunun kedisini tuttuğu fotoğrafı olmasına rağmen. Yazar aynı zamanda ailesindeki pek çok kedinin de üzerine titremektedir.

Stephen King
Stephen King

4. Stephen King
StephenKking’in romanlarında ana kahramanlar elemli hayatlara öncülük ederler. Pet Sematary’de, King, araba çarpan kedisi Smukcy ile ailesinin trajik yaşamından esinlenerek bir kayıp hikayesi anlatıyor.King’in , pek çok yazarın kısa hikayesinin anlatıldığı “Cat’sEye” filminde kedi temalı fotoğraflara yer vermesi, yazarın korkunç cazibesinin, onu bir kedi sever olmaktan alıkoymadığını kanıtlar niteliktedir.

Alice Walker
Alice Walker

5. Alice Walker
Alice Walker “The Way Forward is with a Broken Heart” kitabı için yer aldığı Q&A’da her zaman aykırı bir kimse olduğunu ifade ediyor. “Standart kurallar ve kabul edilebilir davranış biçimleri bana hiç uygulanmadı. Bu anlamda, vahşi bir şekilde büyüdüm. Neden olmasındı? Neden varlığıma değer vermeyen bir topluma uymayı denemeliydim? Ben her zaman alternatif bir gerçeklik inşa etmem gerektiğini biliyordum.” Romancı, kedilerine geldiğinde de aynı yaklaşımı benimser; aykırı ve uyumsuzları tercih ettiği görünür.

Elizabeth Bishop
Elizabeth Bishop

6. Elizabeth Bishop
Amerikan şairi hakkında eleştiri yazan Ernest Hilbert, Bishop’un şiirinin sessiz gözlemler, küçük şeyleri önemseme, bir minyatürcünün dikkati ile ayırt edilebilir olması dolayısıyla diğerlerinden ayırt edildiğini söyler. Bu hassasiyeti kedilerine de göstermiş ve onları hem beslemiş hem de onlar hakkında yazmıştır.

Helen Gurley Brown
Helen Gurley Brown

7. Helen Gurley Brown
1970’lerde, Cosmopolitan dergisinin maskotu, Lovey lakaplı pembe çizgi dizi kedisiydi. Kedinin zarif boynunun etrafında geniş bir yay ve övünerek çırpınan kirpikleri vardı. Derginin editörü olan Helen Gurley Brown, yanından ayırmadığı Siyam kedileri ile Cosmo’nun okurları için resmedilmiş bu yaşamı somutlaştırmıştır.

Jorge Luis Borges
Jorge Luis Borges

8. Jorge Luis Borges
Borges, edebi bir yaklaşım benimsemiş ve buna büyük ve beyaz olan favori kedisi Beppo’nun ismini vermiştir. Arjantinli yazarın aynı zamanda kaplanlara düşkün olduğunu “Blue Tigers” adlı kısa hikayesi kanıtlar niteliktedir.

Doris Lessing
Doris Lessing

9. Doris Lessing
İngiliz Nobel Ödülü sahibi yazar Doris Lessing, kediler için birçok kez sevgisini dile getirdi, ancak evcil hayvanı El Magnifico için kendine özgü bir yakınlık hissetmiştir. 2008, Wall Street Journal’da “O kadar zekice bir kediydi ki,” diyerek dikkat çekmiştir.

Sylvia Plath
Sylvia Plath

10. Sylvia Plath
Plath severler için, romancının ardında bıraktığı “The Bell Jar” da çizilen duvarın arkasından görünen “meraklı Fransız kedi” oy birliği ile büyüleyicidir. Yazar aynı zamanda “Ella Mason ve 11 Kedisi” adlı şiiri ile “crazy cat lady” mecazının öncüsü sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir