10 Numaralı Kamara

Gazeteci Lo Blacklock iş için lüks bir gemiyle yolculuk yapacaktır. Önceki hafta evine hırsız girince uyku düzeni ve psikolojisi alt üst olur. Gemideyken de hala olayın şokundadır. Bunun üzerine gece şahit olduğu bir olayın gerçekliğini kavramakta zorlanır. Yan kamarasında kalan kızın öldürülerek gemiden atıldığını düşünür. Ama o kamaranın en başından beri boş olduğu söylenmektedir.

Hem kendi ruh haliyle uğraşarak neyin gerçek neyin yanlış olduğunu çözmek zorunda kalacaktır hem de mürettebatta ve yolcularda yan kamarada gördüğü kızı arayacaktadır.

Gerilim olduğu söylense de kitabın son birkaç sayfası dışında pek gerilmiyorsunuz. Hikâyede gerilimden çok kafa karıştırıcı sorular var. Yazar arada koyduğu birkaç sayfa ile zamanlamayı mükemmel bir şekilde ayarlayarak kafanızdaki soruları artırıyor. İyi bir polisiye örneğiydi. Kapağındaki modern Agatha Christie romanı olduğu yorumuna katılıyorum. Yalnız Agatha kitaplarında ilk sayfada tüm karakterlerin küçük bir özeti olur. Bu yüzden insanlar birbirine karışmaz. Ama bu kitapta ilk 50-60 sayfada küçük bir karışıklık yaşadım. Yine de inanılmaz akıcı yazıldığı için en kolay okuduğum kitaplardan biri oldu.

Son zamanların en gerilim dolu romanlarından 10 Numaralı Kamara’da, seyahat yazıları yazan gazeteci Lo Blacklock on kamaralı lüks bir gemiyle Londra’dan Norveç’e yolculuk eder. Başta her şey şahane gözükür. Kamaralar konforlu, akşam yemekleri şaşaalı ve misafirler seçkin kimselerdir. Fakat günler uzar, gökyüzü kararır ve sert dalgalar gemiyi döverken bir gece Lo korkunç bir olaya tanık olur: Yan kamaradaki kadın, gemiden denize atılmıştır.

Cinayeti aydınlatmaya çalışan Lo, hiçbir şey olmamış gibi davranan yolcular ve görevlilerle mücadele ederken aynı zamanda kendi zihniyle de mücadele eder. Acaba 10 numaralı kamaradaki kadın gerçekten var mıdır?

Kapkaranlık Ormanda’nın New York Times çoksatan yazarı RuthWare okura ters köşelerle ve sürprizlerle dolu bir yolculuk vaat ediyor.

“Diyalogları, karakterleri ve hikâyenin geçtiği ortamıyla âdeta modern bir Agatha Christie romanı.” –Kirkus

“Şahane bir modern gerilim romanı.” –New York Post

“RuthWare’in ürkütücü gerilim romanı okuru cezbediyor.” –US Weekly

“İyi yazılmış bir kadın başkarakter ve hızlı ilerleyen konusuyla kendine has bir gerilim romanı.” –Sunday Mirror

 

10 Numaralı Kamara
Ruth Ware
İthaki Yayınları
Türkçesi: Aslıhan Kuzucan
376 sayfa, 2017

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

2 thoughts on “10 Numaralı Kamara

  • 15 Ağustos 2017 tarihinde, saat 18:59
    Permalink

    Merhaba , bana en sevdiğim kitap konusunda yardımcı olurmusun, sesimi duyururmusun? Med Ceziri Beklerken (David Hair) adlı kitap seri halinde 4 kitaptan oluşuyor. Ancak ülkemizde sadece ilk ikisi çevrilmiş. Ve kitabın tam asıl konusunda kitap bitiyor. Çevrilmesi için yazarına da mesaj attım türkiyedeki yayına bildireceğini söyledi çok mutlu oldum. İstek olmadan çıkarmaları çok zor tabi ki. Lütfen bu kitabı okurmusun? Yorumu yaparsan belki daha fazla talep sonucu kitabın diğer serileri de çevrilir. Umarım geri dönüş yaparsın :I

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir