Öncelikle bu kitabın yazarı John Green’i tanıtmakla yazıya başlayalım: John Green 24 Ağustos 1977 doğumlu olan John Green yazarlık kariyerine Alaska’nın Peşinde romanı ile hızlı bir giriş yaptı. Ardından birçok romana imza atan ünlü yazar ilk kitabının başarısını bir türlü yakalayamadı. 2012 yılında yayınladığı Aynı Yıldızın Altında romanı ile ise kariyerinin en büyük çıkışını yaptı. 2014 yılında beyazperdeye uyarlanan roman uzun süre en çok satanlar listesindeki yerini korudu. Green, New York Times bestseller’ı olmuş dört kitabın yazarıdır. Michael L. Printz Ödülü, Michael L. Printz Onur Ödülü ile Edgar Ödülü kazanmış, iki kez L.A Times Kitap Ödülü finalisti olmuştur. Ayrıca kardeşi Hank’le birlikte tüm dünyada üç yüz milyondan fazla izlenmiş bir video serisi olan Vlogbrothers’ın yaratıcısıdır. John eşi ve iki çocuğuyla birlikte Indianapolis’te yaşamaktadır. Aynı zamanda blog yazarlığı ve eğitici video yapan John Green 2014 yılında Time magazin tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak gösterildi.

Kitabın ve filmin orijinal adı: The Fault in Our Stars (Aynı Yıldızın Altında) adlı eser, John Green tarafından yazılmış ve 2012’de beyaz perdeye uyarlanmıştır. Birilerinin aklına şu soru gelebilir:‘Filmini mi seyretmeli yoksa kitabını mı okumalı?’ Ben ikisinden yalnızca birini tercih etmeden yanayım. Nedense ikisini bir arada yapamıyorum. Mesela, eğer kitabı okumuşsam film çok basit gelebiliyor ya da kitabın filmini seyretmişsem bu defa kitap yorucu olabiliyor. Eğer ikisini birden yapan varsa ona da saygı duyarım. Ama bu defa farklı bir şey denedim filmini seyrettikten sonra kitabı okudum. Sanırım bu yüzdendir ki filmde Hazel karakterini oynayan başarılı oyuncu Shailene Woodley hemen gözümde canlandı. Austus karakterini ise Ansel Elgort üstleniyor. Açıkçası şunu gördüm karakterler önceden belirlendiği için benim hayal gücümü kısıtladı ve direk filmdeki karakterler zihnimde canlandı. Diğer türlü başta kitabını okuyup birçok karaktere kendi dünyamızda renk verirken beyaz perdede karşımıza çıkanlar bize garip gelebilir.

16 yaşındaki bir kanser hastası kızın yaşadıkları fazla gerçekçi ve acıklı bir hikâye olmasına rağmen mizahın da eksik olmadığını görüyoruz. Konu itibariyle, Hazel Graze 13 yaşından beri tiroid ve akciğer kanseriyle mücadele eden şanssız bir genç kızdır. Ailesinin de tek çocuğudur ve anne babası onun için yıllardır mücadele vermektedir. Hazel’in hastalığının ölümcül olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek olmasına rağmen anne baba büyük bir olgunlukla, olumlu davranışlar sergiliyorlar ve bu da onu ölümü ciddiye almayan, hayatla dalga geçebilen, istediği her şeyi yaşamakta özgür bir kız olmasını sağlıyor. Annesinin tavsiyesiyle destek gruplarına katılmaya başlar ve bir gün destek grubunda 17 yaşındaki Augustus ile tanışır ve ona ilgi duyar ve olaylar bu iki genç aşık çevresinde gelişmeye başlar. Bir yandan elinde içinde oksijen tüpü olan çantasıyla akciğer kanseri genç kız ve diğer yandan geçirdiği operasyon sonucu sağ bacağını kaybetmiş Augustus’un aşk ve yaşam hikâyesi anlatılıyor. Romanda aşk temasının yanında yan tema olarak kanser hastalığı ve bunun getirdiği psikolojik durumlar da ele alınmıştır.

Aşk ve ölüm konularını derinlemesine ele alan Aynı Yıldızın Altında, yakında ölecekleri günü bekleyen fakat buna rağmen her şeyden tat almaya çalışan gençlere acıma duygusunu içten hissetmemiz mümkün. Kendilerini ‘denek’, ‘mutasyona uğramış’ olarak adlandırdıklarını neredeyse her sayfada görebiliriz. Olayların geçtiği mekanlara değinecek olursak: Amsterdam, Augustos Waters’in evi, Hazel’in yaşadı ev, Kilise. Ayrıca romanda kronolojik bir zaman çizelgesi uygulanmış geriye dönüşler yok. Olay bir yerde başlıyor ve sonuca doğru gidiyor. Romanda belirli bir yıldan bahsedilmemiş, sadece zaman ifadesi olarak mevsimler geçmekte. Mevsim kıştan yaza doğru akıyor. Olay genel olarak ABD’nin İndiana eyaletinde meydana gelmektedir. Ayrıca roman kahraman anlatıcı bakış açısı ile yazılmış. Hazel’in anlatımıyla yani birinci tekil şahıs anlatım ağırlıklı bir dil kullanıldığı görmekteyiz.

Romanda genellikle betimleyici ve öyküleyici anlatım türleri kullanılmış. Betimleme yapılmayan yerlerde karşılıklı konuşmalar ağır basmaktadır. John Green’in bu romanı konu itibariyle sosyal bir roman olarak karşımıza çıkıyor. Kanser hastası bir genç kızın yaşama mücadelesi ve çektiği zorluklar anlatılarak kanser hastalarının neler yaşadıkları hakkında bize ipucu vermekte. Üslup yönünden realist roman türüne bir örnek teşkil ediyor. Okunmaya değer, önerilecek güzel bir kitap.

Ek olarak,
John Green Romanları / Kitapları:

Alaska’nın Peşinde – Looking for Alaska – 2005, İlk Aşk – An Abundance of Katherines – 2006, Let It Snow – 2008, Kağıttan Kentler – Paper Towns – 2008, Will Grayson – 2010, Aynı Yıldızın Altında – The Fault in Our Stars – 2012

Ayrıca ’filmden müzikler bölümünü’ de unutmamak gerekir.

Ed Sheeran – All of the Stars , Birdy – Not About Angels, Charli XCX – Boom Clap, Kodaline – All I Want , STRFKR – While I’m Alive, Lykee Li – No One Ever Loved, M83 – Wait, Birdy – Tee Shirt, Jake Bugg – Simple As This, Grouplove – Let Me In, Tom Odell – Long Way Down, İndians – Oblivion, The Radio Dept. – Strange Things Will Happen, Afasi & Filthy – Bomfalleralla, Ray LaMontagne – Without Words, Birdy & Jaymes Young – Best Shot

Aynı Yıldızın Altında
John Green
Pegasus Yayınları
Çeviri : Çiçek Eriş
320 sayfa, 2012